Muutin taloon johon saa Saunalahden huoneistokaista. Asunnossa on kuvassa oleva kaappi josta tulee kuvassa olevalla tavalla atk nousu ja eri huoneissa olevat ethernet pistokkeet. Eli jos laitan atk noususta piuhan suoraan johonkin taulussa olevaan pistokkeeseen niin silloinhan yhteys tomisi vain siinä huoneessa. Eli tarvitsisin ilmeisesti reitittimen kaapin sisään, josta vetäisin atk noususta piuhan reitittimeen ja reitittimestä piuhat loppuihin pistokkeisiin että yhteys toimisi kaikissa huoneissa?
Jos asia menee tällä tavalla niin osaisiko joku sanoa jotain sopivaa pienikokoista reititintä jonka saisi mahdutettua aika pieneen kaappiin ja missä virtapistokekaan ei olisi kovin iso mötikkä. Miten tuohon muuten saisi vielä palomuurinkin jos haluaisi?
Vai onko jotain helpompaa tapia saada kaikkien huoneiden ethernet pistokkeet toiminaan (siis ilman WLAN)?
tässä vielä kuva kaapista http://imageshack.us/photo/my-images/266/kaapelit.jpg/
Kaapelointikysymys
Weldoz
1
179
Vastaukset
- Kokolihat
Eipä siihen muuta tapaa ole kuin laittaa joko kytkin tai reititin tuohon väliin. Ei siellä laitteilla ihan mahdottoman isoja kokoeroja ole, vaikkapa jokin linksysin reititin varmaan tuohon menisi. Taitaapi myöskin joka reitittimessä palomuuri löytyä ja NAT:n takaahan se sieltä IP-osoitteet yleensä oletuksena jakaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai999520Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764947Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.524647Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82398Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051622- 441444
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota551374Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491311Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641272