Äidinkielenopettajaksi

Olisiko opettajaksi

Olen parikymppinen mies, ja harkitsen vakavissani lähteväni lukemaan suomen kieltä Helsingin yliopistoon, ja suuntana olisi silloin äidinkielenopettajan työ. Mieluiten opettaisin lukiotasolla, eli lukisin itseni kai sitten aineenopettajaksi.

Olen ymmärtänyt, että äidinkieltä opettavia ihmisiä valmistuu paikkoihin nähden liikaa. Millaisiin muihin työtehtäviin suomen kieltä lukenut opettaja voi työelämässä päästä? Toiveena olisi, että saisin sitten työelämässä kuitenkin edes jotakin koulutustani vastaavaa työtä. Sivuaineena voisi kaiketi lukea viestintää ja sitä kautta päästä esimerkiksi toimittajaksi. Mitä muita vastaavanlaisia vaihtoehtoja osaatte suositella? Entä mitä suosittelisitte mahdollisiksi sivuaineiksi työnsaannin kannalta?

Mietiskelin asiaa myös kielitaitoni kannalta. Englanti sujuu hyvin, mutta ruotsi ei ole koskaan ollut vahvimpia aineitani. Suomea opettavan äidinkielenopettajan urakehitykselle tuo tuskin kuitenkaan lienee suuri kompastuskivi?

Suomen kielen opiskelu joka tapauksessa kiinnostaa, ja kuuntelen mielelläni myös ajatuksia ihan jo kyseisen aineen opiskelemisen luonteesta. Suuntana olisi tosiaan Helsinki.

5

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvoja

      "Mieluiten opettaisin lukiotasolla, eli lukisin itseni kai sitten aineenopettajaksi."

      No aineenopettajiahan ne siellä yläasteellakin (tai mikä yläkoulu se nyt nykyään on) ovat. En usko, että äikänopettajiksi valmistuneilla on hirveästi varaa nirsoilla sen suhteen, opettavatko lukiossa vai peruskoulussa.

      Sivuaineiksi suositeltavia (muuten kuin opettajanuraa varten) ovat lähinnä kauppa- ja oikeustieteet. Viestinnän sivuaineopinnot tuskin suurta autuutta tuovat. Toimittajan koulutus ei nykypäivänä juuri kannata.

      Ota kuitenkin huomioon, että opinnoista tulee aika urakka, jos tarkoituksena on opiskella vielä muitakin kuin opettajan työhön valmistavia aineita. Äikänopettajiksi lukevienhan täytyy käsittääkseni suorittaa pääaineopintojen lisäksi paitsi aineenopettajan opinnot, myös kirjallisuuden laajat sivuaineopinnot (tai suomen kielen, riippuen siitä, kumpi on pääaineena).

    • kannattaa_

      Viestintää kannattaa ehdottomasti lukea sivuaineena, sillä tarvitset sitä sitten kun olet opettaja.

      Muita, ei tuohon tutkintoon liittyviä opintoja voit vaikka opiskella avoimen puolella (saat opiskelija-alennuksen), sellaisia mitä voi opettaa myöskin kouluissa (perus- ja aineopinnot). Jos esim. suoritat maisterin paperit viidessä vuodessa, kyllä ehdit ihan siinä sivussa joitain ylimääräisiäkin aineita opiskelemaan.

    • äikänmaikkako

      Äikän opettajia valmistuu tosiaan liikaa, ja opettajan viran saaminen voi olla hankalaa. Esimerkiksi suosituissa yliopistokaupungeissa (esim. Jyväskylä, Oulu, Tampere, Turku) yhtä paikkaa saattaa hakea montakymmentä hakijaa. Pääkaupunkiseudulla töitä, ainakin sijaisuuksia, on tarjolla paremmin. Samoin pikkupaikoissa.

      Äikän opettajan täytyy tosiaan lukea sekä suomea että kirjallisuutta (toista jonkin verran vähemmän vain), joten jos suomi olisi pääaineesi, niin kirjallisuuden opintojakin sinun pitäisi tehdä. Ja lisäksi vähän puheviestintää, tosin pari kurssia vain.

      Ruotsin osaamattomuus ei nousse kompastuskiveksi, sillä ruotsinkielistä tenttikirjallisuutta ei ainakaan omien opintojeni aikana (valmistuin hiljattain äikän opettajaksi Jyväskylästä) ollut ainakaan pakollisena.

      • ...

        Ottakaapa huomioon, että jollain muulla alalla yhtä työpaikkaa/virkaa voi hakea 200-1000 hakijaa, joten siihen nähden aina parikymmentä hakijaa on lievästi sanottuna todella vähän. Opettajakokemusta kannattaa hankkia jo opiskeluaikana, eli viimeistään siinä vaiheessa kun on sisällä yliopistossa, hakee jo silloin niitä opettajien sijaisuuksia. Jos valmistumiseen menee n. 5 vuotta, niin siinä ajassa ehtii keräämään hurjan määrän työkokemusta, mikä taas on erittäin hyvä työtä hakiessa.


    • Äidinkieli

      Aion itsekin opiskella äidinkielen opettajaksi. Aloittelen nyt lukiota ja aion mennä lukion jälkeen myös Helsinkiin opiskelemaan, jos vain mahdollista. Olen saanut ymmärtää, että pääaineena kannattaisi lukea suomen kieltä ja sivuaineina kirjallisuutta ja viestintää. Tosin viestintä tuskin mikään mahdottoman tärkeä asia on. Hyviä opiskeluhetkiä yliopistoon! Täältä tulen perässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      133
      3582
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      128
      2566
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2116
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      19
      2013
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      29
      1603
    6. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1580
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1579
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      30
      1011
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      952
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      926
    Aihe