Nyt se sitten tapahtui: vuoden 2000 HDI-Xantian kampiakselin kumivulkanoitu hihnapyörä särkyi ja rupesi luistamaan. Ajettu 163.000 km. Ilmeni niin, että ei lataa eikä toimi ohjaustehostin, ei ehkä ilmastointikaan.
Hihnapyörä lähti yllättäen helposti irti ihan kenttäolosuhteissa. Osatkin löytyi Veho-liikkeestä. Mutta ongelma tuli uuden moniurahihnan asennuksen kanssa. Ei osaa pujottaa rullien väliin. Osaako kukaan neuvoa, miten hihnan pitäisi kulkea tai löytyykö kuvaa?
Miten hihna
5
1277
Vastaukset
- jep
keskipyörän alta hihna menemään ja muiden päältä.
- teukka
Kuulin juuri eräältä tuttavalta, että peugeotista hajosi tämä kyseinen HDI:n hihnapyörä (vm 2000 ja 170000km).
Remontti tehtiin kuulema olosuhteiden pakosta kahdessa eri korjaamossa, koska jakopään hihnaa ei eka remontissa ollut saatavana ja hintaa tuli yhteensä 1000 euroa.
Tämä kiinnostaa minua, koska ostin hdi berlingon ja sillä on ajettu nyt 140000 km.
Kyselin merkkikorjaamolta, jossa asentaja sanoi, että on niitä mennyt rikki. Vastaanotossa ei suostuttu kertoilemaan juuri mitään kunnon asiaa.
Eräällä toisella korjaamolla kerrottiin, että niissä on kahdenlaisia hihnapyöriä: toisissa on tämä vulkanoitu osa värinän vaimentajana ja toiset ovat koko metallisia. Kuka tietää??
Ymmärrän, että jakopää voi särkyä sen vuoksi, että rikkoutunut kampiakselin hihnapyörä tuhoaa paikkoja. Kyse ei siis ole suoranaisesti jakopään rikosta, missä venttiilit löisivät mäntiin jne... - kulkee
teukka kirjoitti:
Kuulin juuri eräältä tuttavalta, että peugeotista hajosi tämä kyseinen HDI:n hihnapyörä (vm 2000 ja 170000km).
Remontti tehtiin kuulema olosuhteiden pakosta kahdessa eri korjaamossa, koska jakopään hihnaa ei eka remontissa ollut saatavana ja hintaa tuli yhteensä 1000 euroa.
Tämä kiinnostaa minua, koska ostin hdi berlingon ja sillä on ajettu nyt 140000 km.
Kyselin merkkikorjaamolta, jossa asentaja sanoi, että on niitä mennyt rikki. Vastaanotossa ei suostuttu kertoilemaan juuri mitään kunnon asiaa.
Eräällä toisella korjaamolla kerrottiin, että niissä on kahdenlaisia hihnapyöriä: toisissa on tämä vulkanoitu osa värinän vaimentajana ja toiset ovat koko metallisia. Kuka tietää??
Ymmärrän, että jakopää voi särkyä sen vuoksi, että rikkoutunut kampiakselin hihnapyörä tuhoaa paikkoja. Kyse ei siis ole suoranaisesti jakopään rikosta, missä venttiilit löisivät mäntiin jne...Kiitos hihnan asennusvinkistä, paikoillaan on.
Xantussani hihnapyörä ei ennättänyt rikkonut paikkoja koneen sisältä, vaan hihna vaan alkoi vain luistaa. Saattanut tehdä sitä jo pitempään, sillä ohjaustehostin on ajoittain takerrellut. Hihnapyörää ei huolto vaihtanut 20.000 km sitten, jolloin jakohihna vaihdettiin. Kuitenkin vulkanoinnin pettäminen on helppo havaita, prkl. Ainakin nyt näyttää siltä, että selvisin vain osien hinnalla, työllä ja hiellä. - saarakuski
kulkee kirjoitti:
Kiitos hihnan asennusvinkistä, paikoillaan on.
Xantussani hihnapyörä ei ennättänyt rikkonut paikkoja koneen sisältä, vaan hihna vaan alkoi vain luistaa. Saattanut tehdä sitä jo pitempään, sillä ohjaustehostin on ajoittain takerrellut. Hihnapyörää ei huolto vaihtanut 20.000 km sitten, jolloin jakohihna vaihdettiin. Kuitenkin vulkanoinnin pettäminen on helppo havaita, prkl. Ainakin nyt näyttää siltä, että selvisin vain osien hinnalla, työllä ja hiellä.Paljon piti pulittaa euroja hihnapyörästä? Saako muuten varaosaliikkeistä jo tuota hihnapyörää?
Vaihdoit sen siis itse, joten oliko kova urakka ja pitikö purkaa ympäriltä paljonkin tavaraa? Omassa pelissäni kilsoja 120 tkm ja kohta kai pitää vaihtaa remmi ja vesipumppu. Lienee helpompaa samalla vaihtaa tuo hihnapyörä ihan varmuuden vuoksi. - kulkee
saarakuski kirjoitti:
Paljon piti pulittaa euroja hihnapyörästä? Saako muuten varaosaliikkeistä jo tuota hihnapyörää?
Vaihdoit sen siis itse, joten oliko kova urakka ja pitikö purkaa ympäriltä paljonkin tavaraa? Omassa pelissäni kilsoja 120 tkm ja kohta kai pitää vaihtaa remmi ja vesipumppu. Lienee helpompaa samalla vaihtaa tuo hihnapyörä ihan varmuuden vuoksi.Hihnapyörä maksoi veholaisessa liikkeessä 244 euroa. Hinnan löysin etukäteen jostakin Citikan keskustelupalstalta, varsin kiinteä siis. Moniurahihna maksoi kolmisenkymppiä.
Oikea etupyörä pois, samoin muoviset härpäkkeet lokarista ja moottorin päältä. Olikohan se moottorinohjausyksikkö, joka nostettiin laatikosta oik. umpion takaa, jolloin järjestyi työtilaa. Hihnapyörä lähtee parhaiten vasarapyssyllä (?) mutta leka ja kiintoavain pystyi samaan, vaikka pultti oli laitettu liiman kanssa kiinni.
Homman mahdollisti se, että työssä oli mukana Citroenin omistava asentaja, jonka sorapihalla työ tehtiin. Mutta ei ole ylivoimainen askare.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389