Olisi syytä aloittaa rivakka keskustelu, mistä Äänekoski leikkaa. Tlaousarvio on miljoonia pakkasella, joten mitkään nappijutut eivtä auta.
Mistä leikataan?
Vinkeja valtuustoon
11263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ne tavalliset. Vanhukset, lapsiperheet ja köyhät.
Tuo lista on hyvä. Tärkeintä on Minun Uimahallin säilyminen
Hyvä että sulla on IKIOMA uimahalli, pysyt meidän muiden verorahoilla kustantamista uimahalleista pois.
Laskekaa ne loisten menot,niissäkin säästää kymmeniätuhansia.
Whit2 sinäkin elät toimeentulotuella.
En tiedä mistä leikata pitää, mutta Koivistonkylälle tarvitaan lisää kunnon teitä.
Sumiaisiin myös, jotta eu-tuet voi tuhlata turhaan autoiluun.
miten ois jos unohettas yhtiöittäminen. mistä sitä rahaa siivouksen ostoon löytyy. kun nyt sitä ei osteta ja homma pelaa.
Olisivat päättäjät ennemin miettimässä mistä ja miten saataisiin tuottavia ja pysyviä työpaikkoja Ääneseudulle.
Olemassa olevan teollisuuden pikkuhiljaa tapahtuva katoaminen kuristaa kaupunkia koko ajan. Nokian lähdöstä selvittiin vaikka silloin katosi tuhatmäärin työpaikkoja, isku oli kova mutta sen ja vaikutusten kanssa opittiin elämään.
Paperitehdas suljettiin, ja tätä myötä myös katosi lisää työpaikkoja ja verokertymä pienenee entisestään.
Uusia korvaavia työpaikkoja ei ole tulossa, eikä kukaan ole edes asiaan ottanut puheeksi.
20 vuodessa täältä on kadonnut n. 1700 - 1900 työpaikkaa ja tämänkokoiselle kaupunkipahaselle se on avoinna vuotava valtimo eikä kenelläkään ole edes yhtä laastaria antaa.
Ei näytä hyvälle, mutta silmät on kiva ummistaa tosiasioilta kun oma palkka vielä juoksee.
Nykymenolla kaupunki näivettyy kasaan 20 vuoden sisällä kuin rusina asukkaiden ja palvelujen huvetessa kuin vesi siivilästä.
Pelkkä näennäistyöllistäminen ja pikaiset silmänkääntötemput taulukoiden kaunisteluksi eivät auta.
Aivan turhaa sepostella nippelisäästöjä yhtiöittämisillä, remonttien ja rakennushankkeiden paisumisilla ja kassavajeen kasvamisesta.
Kaupunki tarvitsee roimasti lisää työpaikkoja sekä muuttovoittoa muista kunnista vaikka nukkumalähiöksi jotta saadaan kaupungin kassaan lisää verokertymää.
Tämä alkaa pikkuhiljaa näkyä varsinkin kun talous on tässä jamassa niin täällä koskella kuin muuallakin, kävelkääpäs joku ilta kaupungilla.
On hiljaista, todella hiljaista. Myös viikonloppuisin.
Itse muistan hyvinkin elävästi miten erilaista oli meno n. 20 v. takaperin. Iltaisin oli aivan eri tavalla elämää kaupungilla, oli auki olevia ravintoloita, ihmisiä kaduilla... elämää, ja viikonloppuisin oli vilkasta, joskus hieman liiankin vilkasta.
Eipä ole enää, orastava kurjuuden alku raottaa nousuaan eikä kukaan ole edes asiaa ottanut millään tavalla puheeksi.
Kyllä pitäisi kaupunginjohdon todella herätä huomaamaan että tämä "vireä ja elinvoimainen 100-vuotias kaupunki" on todellisuudessa juurikin muuttumassa pikkuhiljaa kiihtyvällä tahdilla viimeisen savupiipun varaan ripustautuvaksi korisevaksi vanhukseksi joka elelee muistojen kultamailla irti todellisuudesta ja kuluttaa aikansa mitättömiin riitelyihin lehtien palstoilla milloin uuden tk:n kustannuksista tai telakan koulun tilasta.
Se jolla olisi hyvä idea millä tänne se noin 300 uutta vakituista pysyvää työpaikka luotaisiin pitäisi julistaa kyllä kunniakansalaiseksi.
Biodieseltehtaan tulosta kohkattiin mutta tuli siitäkin pannukakku, mistä saataisiin uusi voima nostamaan koskea?
Kaikki vaan maanviljelijöiksi, vaikka olisivat aikoinaan tehtaan varjossa syntyneet. Sumiaisten isännät voivat pullistella entistä enemmän ja Koiviston kyläläläisille rakennetaan paremmat kylätiet traktoreille päristeltäviksi.
Äänekosken tulevaisuus on karmea.
Nyt voisi kysyä mitä valtuusto joutuu päättämään viimeissessä kokouksessaan jotta saa vastuuvapautuksen:D Säilyykö uimahalli huolimatta Kiiskisen ja Tuhkasen lupauksista. Mukava on aloittaa vuosi rikotuilla lupauksilla ennenkuin on uusi valtuusto edes aloittanut työnsä. Nyt haluaisin sitä vastuunkantoa kehiin. Esityslistaa odotellessa:D