Jos saa tuomion törkeästä pahoinpitelystä, niin eikö silloin menetä vartijakortin ?
Törkeä pahoinpitely
stevari1
10319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jup.
Eipä välttämättä
Kyllä, välttämättä. Törkeästä pahoinpitelystä et selviä ilman ehdollista tuomiota ja rikosrekisteriä. Kortti lähtee hyvin liukkaasti.
kyllä menettää
Oishan se mielenkiintoista roikkua löysässä hirressä,jos on syytettynä törkeästä pahoinpitelystä.
Ei välttis nykyään todella läyhät säännökset!riippuu myös kenet on mukiloinu. Jos, joku typerys ni voi jopa tulla palkan korotusta.
Ja paskat. Säännökset ovat samat, mitä ne ovat olleet ties kuinkapitkään. Korttilähtee, ei kysymystäkään.
Yhellä tutulla oli aikoinaan syyte törkeästä pahoinpitelystä toimi vartijana. No se selvis kuin koira veräjästä ja siirtyi lähes tulkoon esimieheksi vartiointi firmaan tämän jälkeen. Se pahoinpidelty oli ilmeisesti ansainnu kunnon tukkapöllyn hehee, et näinki voi käydä ei hätiä mitiä!!
Viranomaisilla on kyllä lupa-asioissa harkintavaltaa, mutta jos tuomio tulee törkeästä pahoinpitelystä, niin kyllä silloin on pelut pieniä - kortti lähtee niin että kolina kuuluu !
Tiedän myös erään tapauksen jossa tuomio törkeä pahoinpitely, kortti kuivumassa muutaman kuukauden, sitten sai takaisin. Että näin.