Onko joku pohtinut tai onko kokemusta hoidosta vuotavaan suoleen.
Suvussamme on paljon autoimmuunitauteja ja pakostakin tuntuu että syy on siellä suolistossa.
Olen seurannut kurkumiinin (mauste) ja berberiinin vaikutusta kolestroliin, 2-tyypin diapetekseen ym.
Tolosen sivuilla taisi olla, berberiini yhdessä sinkin ja maitohappobakteereiden kanssa auttaisi vuotavaan suoleen. (suoli laskee liikaa läpi).
Lapsellani maitoallergia jota ei voi testata. Esim perjantai-iltana ruokaa jossa tosi vähän piimää=>maanantai aamuna iho rikki. Allergeenit nousevat hien mukana iholle. Iho on lähes aina rikki kun luultavasti on muitakin kuin maitotuotteet jotka allergiaa aiheuttaa.
Vuotavasuoli ja hoito siihen
3
760
Vastaukset
- viljaton.
Viljat tai maitotuotteet pois 4-6 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa.
Lisäksi C-vitamiinia ja D-vitamiinia tarvii purkista.
Raudan puute aiheuttaa anemiaa, josta kärsii noin 30% maailman väestöstä.
D-vitamiinin puute on maailman yleisin ravitsemuksellinen puutos.
Suurin osa maailman väestöstä ei saa riittävästi C-vitamiinia. C-vitamiinin riittävä saanti on erittäin tärkeä mm. luustolle ja verisuoniterveydelle.
C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
D-vitamiinia 100µg / vrk
Tärkeä D-vitamiini, Lääkäri Antti Heikkilä
http://www.katsomo.fi/?progId=140659
Miksi pillereitä kannattaa syödä pimeällä eli kaikki mitä sinun pitää tietää D-vitamiinista
http://honkanen.wordpress.com/2012/10/04/d-vitamiini-ihmelaaketta-purkista/
D-vitamiinilisän käyttö on perusteltua
http://hevoskuuri.fi/terveys-ja-ravinto/444-d-vitamiinilisaen-kaeyttoe-on-perusteltua
Viljat:
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm- jossain mättää
Hankala kaikkea vetää ruuasta pois. Maito on ollut pois jo jokusen vuoden. Välillä sitä menee jossain muotoa. Myös keittäjät/kokit ei aina tahdo ymmärtää että ei voita, ei heraa. Vilja ei testeillä (myös verestä) aiheuta. Iholta testaten ei millekkään allerginen. Siitä syystä allergiasairaala "heitti" minut ulos että mitään allergioita ei ole. Nyt jo sanotaan, allergioita jotka tulevat viiveellä, ei voi testata.
Lähi suvussa löytyy 1 ja 2-tyypin diapetes, reumaa myös selkärankareumaa, pälvikaljua, kilpirauhasenvajaatoimintaa, sidekudosreumaa ym ym.
Jotkut nyky ruuat, aina -60 luvun puolivälistä saakka ovat varmaan taustalla.
Joskus epäilin että nyky lehmien maito olisi yksi makdollinen syyllinen. Jatkuvat utartulehdukset lehmillä ja jatkuvat lääkehoidot, mitä ei koskaan aikaisemmin ollut. Lehmät kiersivät kesät luonnon laitumilla.
Jos suoliston saisi kuntoon niin.....
C-vitamiinia tulee riittävästi ja D-vitamiini on viimeiset vuodet olleet mukana. Itselleni sisätautulääkäri epäili että ruoka ei kunnolla imeydy kun veren D-vitamiini tasot ei oikein nouse. (Kalorit imeytyy liiankin hyvin)
- hu lda
^Hei, jos vielä satut lukemaan tätä, kannattaa tosiaan kokeilla olla ilman kotimaisia viljoja. leipää voi tehdä teeleipien ohjeella vaikkapa kvinoasta tai riisijauhosta sekä myös tattarijauhosta. Ksantaani-niminen apuaine (leivinjauheiden vieressä suurimmissa marketeissa) pitää leipomukset murentumattomina. mainituista viljoista hiutale- tai ryynimuodossa voi keittää myös puuroa.
Toinen kokeilu, joka minulla on auttanut moniallergisuudessani, on suolahappotabletit. Ne sulattavat mukavasti ruokaa, niin, että vuotava suoli ei päästä liian isoja partikkeleita läpi ärsyttämään elimistöä. Halpa konsti, minulla auttoi. Hypochylin-tabletit, vain apteekista, 9 e. Otan aterialla 3 kpl.
D-vitamiini tosiaan kannattaa pitää koko ajan mukana, 100-150 mikrogr. Parempaa terveyttä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741084
- 68984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104938- 47932
- 51885
- 49694
- 31649
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536