Haen ensi sunnuntaina meille 2 8viikkoista pentua ja ennenkuin joku mainitsee tuosta 12viikon luovutus iästä niin selitän hiukan asiaa. Pentujen emo on puolittain villikissa,jos semmoista sanaa voi käyttää, ja nyt tehnyt katoamistempun jonnekkin. Ei ole pariin viikkoon näkynyt. Pennut ovat saaneet kyllä ruokaa ja juomaa. Olemme yrittäneet kesytellä niitä ja ehkäpä hieman jo onnistuneetkin. Meillä on jo ennestään leikattu tyttökissa. Onko mitään vinkkejä miten kuinka saataisiin kisut mahd. pian asettumaan ja minkälainen ruokinta olis paras.
8 viikkoiset pennut
minna
3529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaupoissa on myytävänä pennuille tarkoitettuja kuivanapuja ja jos pennut moittii niitä liian koviksi niin ruokakippoon voi laittaa vettä niin naput pehmenee. Myöskin kaupasta vähän hienojakoisempaa kissan purkkiruokaa ja tietysti puhdasta ja raikasta vettä.
Itse otin hoiviini alkuvuodesta 2 1,5vuotiasta kissaa, tytön ja pojan (ovat sisaruksia).
Eikä tämä entinen "emäntäkään" ollut minulle tuttu. Kissat puikkelehti heti pakoon kun pääsin sisälle tämän naisen asuntoon.
Minun piti mennä ulos siksi aikaa, kun tämä nainen kissitteli kisut pois piilosta ja laittoi kantokoppaan.
2kk:den sisällä kissat oli jo tottuneet uuteen isäntäperheeseen (siis meihin)ja olivat niinkuin aina olisivat meillä olleet. Ja kumminkin kissat olivat jo vähän vanhempiakin. Kyllä ne pennutkin aikaa myöten tottuu, olla vaan paljon lähettyvillä, tottuvat ääneesi ja kaikkiin muihinkin ääniin. Hih ja minäkin otan parin viikon päästä pennun tai kaksi lisää, minulla on jo ennestään kolme :) kyllä meillä kisuille tilaa riittää! Mutta tsemppiä sinulle kyllä kisut siitä kesyyntyy.
Juomaksi pennuille hyla kevytkermaa (pitkä käyttöaika) ja safkaksi tuoretta rasvaista naudanlihaa tai kaupan laadukasta penturuokaa, niin kyllä se siitä.
Toivon mukaan tuo tyttökissa jatkaa pennuille tärkeiden sosiaalisten kissantaitojen opetusta, ettei heistä tule ongelmakisuja.
Pennuilla tulisi olla koko ajan tarjolla _eläinkaupan_ pentukuivaruokaa. Lisäksi pennut tarvitsevat n. 4 pientä ateriaa (raakaa lihaa ja/tai purkkiruokaa) päivässä.
Lähinnä ruokinta on aivan samanlaista kuin aikuisellakin kissalla, kunhan vain muistaa laadukkaat penturaksut ja enemmän aterioita / päivä. Maksaa ei tosin kannata antaa pennuille.
Ellei raksut maistu kovina, ne voi turvotaa Hyla-maidossa tai vedessä.
Lisäisin ruokavalioon vielä Pirskatin päivässä ja viikottain raa'an kananmunankeltuaisen.
Muista sitten aivan ensimmäiseksi madottaa pennut (ensin Mirrixillä, sitten Axilurilla tai Flubenolilla) moneen kertaan ja rokotukset voi antaa parin viikon päästä, kun "matoharvennukset" on tehty.