Lentäminen Venäjällä

http://www.hs.fi/ulkomaat/Lehti Puolan presidentin turmakoneesta löydettiin merkkejä räjähteistä/a1305611193203
9252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eihän venäläisten lentojen turvallisuus ollut neukkuaikanakaan hääppönen. Nyt on kaikenmaailman koijarit perustaneet lentoyhtiöitä joiden tarkoitus on kääriä rahaa omistajilleen mahdollisimman nopeasti. Siinä helposti jätetään huollot hoitamatta eikä lentäjienkään papereita paljoa kysellä. Harva lentäjä uskaltaa sellaisilla vehkeillä lentää selvinpäin.

Äänestä

Onko venäläisten lentoyhtiöiden koneille sattunut onnettomuuksia viime vuosina?

Äänestä
  • miten jaroslav lokomotivin khl-joukkeen lentoturma?

    Äänestä

  • jak kirjoitti:

    miten jaroslav lokomotivin khl-joukkeen lentoturma?

    Pitäisi hieman analysoida, keiden lentoyhtiöiden koneet ovat olleet onnettomuuksissa ja mitä koneita ne ovat olleet.
    Onko onnettomuuden syy ollut se, että on lennetty Venäjällä? Onko lentokone ollut venäläinen? Onko miehistö ollut venäläinen? Onko lentokoneen huollot tehty Venäjällä? Onko koneessa käytetty venäläistä polttoainetta?

    Onko kaiken kaikkiaan venäläisyys ollut turman syy?

    Äänestä

Venäjällä on tapahtunut useita tuhoisia lento-onnettomuuksia viime vuosina. Pelkästään viime vuonna 15 venäläiskonetta syöksyi maahan aiheuttaen 120 ihmisen kuoleman, kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC.

Viime vuoden pahimmassa onnettomuudessa 43 liigajoukkue Lokomotiv Jaroslavlin pelaajaa kuoli, kun Jak-42-tyyppinen matkustajakone syöksyi maahan syyskuussa.

Asiantuntijoiden mukaan Venäjän lentoturmien syitä ei selitä pelkästään koneiden vanhuus. Henkilökunnan heikko koulutus, huonokuntoiset lentokentät, huono valvonta ja turvallisuuden laiminlyönti selittävät yhdessä lentoturmia.

Äänestä
  • on tulleet alas ja jotka siellä ilmassa nyt ovat tulevat kyllä huomiseen mennessä alas että rojahtaa ja kumi käryvää.

    Äänestä

  • Onko 15 onnettomuutta paljon vai vähän?

    Äänestä

Paljon.

Äänestä
  • Yksikin on liikaa missä tahansa. Minä kuljen mieluiten maita myöten...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turvassa vai ei kirjoitti:

http://www.hs.fi/ulkomaat/Lehti Puolan presidentin turmakoneesta löydettiin merkkejä räjähteistä/a1305611193203

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu