Niin.. minä vasta haaveilen siitä vauvasta, mutta olen jo alkanut tutkimaan kaikenlaista, mitä se vauva tarttee.
Ensimmäisenä minua askarruttaa että mitkä ihmeen kestovaipat? siis ne pestään? ja pitää ostaa sisus ja ulkokuori?
Voisiko joku lyhyesti kertoa näitten vaippojen eduista ja haitoista ja mitä minä voisin sitten vauvalleni ostaa (olen aivan pihalla)
ja muitakin vinkkejä, esim. mitä ei missään tapauksessa kannata ostaa.
Kunhan eksyn vaunuviidakkoon niin mahdan niitäkin ihmetellä silmät ymmyrkäisinä.
eli kertokaa kaikkea mahdollista mitä mieleen juolahtaa etten vaan ala kammoamaan vauvoja näitten "kummallisuuksien" takia
Mitkä kestovaipat, apua
4
816
Vastaukset
- ...
Vielä on vaavi masussa ja ekaa odottelen. Mä meinasin nyt ekana kokeilla niitä harsovaippoja eli harso taitellaan tietyn malliseksi ja sinne väliin voi laittaa täytettä lisää jos ei meinaa pisut imeytyä, niiden päälle sitten villahousut.
Mä olen aika paljon netistä lukenut ja laitan sulle tässä vaikka muutaman linkin ni voit katella, tietty ne omakohtaset kokemukset on kivempia mut noista saa ihan kivasti tietoa. Muutamaan kertaa ne saa lueskella, koska pää niistä menee sekasin, vaihtoehtoja on niin useita.
http://www.tunttarulla.com/Kestovaipat.html
http://www.kestovaipat.fi/kestovaipat.html
http://www.pehmopeput.fi/Kestovaipat.htm
http://www.ruskovilla.fi (se villavauva)
ja eikun "opiskelemaan" :) - Kaneli
www.babyidea.fi sivulla löydät kaiken kestovaiposta mitä tietoa tarvitset. Itse käytin kaksosilla vauvoina ekoset vaippoja kuoria, taaperoina meillä on käytössä mollavauvoja. SWW-KUORIA ,vekkulikuoria , fuxxi bunzeja. Yöllä ja ulkoillessa käytetään kertavaippaa. Kotona sisällä näitä kestoja. Sisävaippana käytetään harsoja ja kaikenlaisia sisävaippoja Happy Nappyja , ekosettiä eniten ja itse ompelemia.
- äippä
Käytimme esikoisellamme kestovaippoja puoli vuotiaaksi. Sen jälkeen ollaan käytetty kertakäyttövaippoja, joka sinällään on jo järkevää koska pissaa tulee isommalta enemmän, eivätkä kestovaipat enää pidä housuja kuivina. Kirppareilta löytyi aina aika ajoin sattumalta halpoja kuorivaippoja, mutta niitä on myös helppo itse ommella, tulee halvemmaksi. Yhden vaipan ostettuaan sitä voi käyttää mallina. Sitävaipat tein todella edullisesti, vanhoista vaatteista jotka ehdottomasti pitää olla 100% puuvilla (vauvan iholle parasta), niistä leikkelin 6-8 palasta päällekkäin, mitat oli suunnilleen 12cmx38cm, riippuu vähän siitä minkäkokoisia haluaa tehdä.. ne ompelin yhteen ja sitten vielä päälle ompelin siistin flanellikankaan ikään kuin tyynynpäällisen tyynyyn ja päädyt ompelin kiinni.. Tuli hyvän näköisiä ja todella käytännöllisiä kestovaippoja.. kuivuminenhan nuissa mötiköissä vei aikaa, mutta ei silti sietämättömästi..
Edut kestovaipoissa on tietenkin edullinen käyttö alkuhankintojen jälkeen.. Ja tietenkin tärkeintähän niiden käytössä on luonnonmukaisuus eli ne säästävät luontoa kunhan vain muistaa pestä ymp.yst pesuaineilla..
Huonoja puolia minusta oli varsinkin kerrostalossa missä pyykkitupa kaukana, likavaippojen raahaaminen ja liottelu.. Kyllä ajattelin kuitenkin vielä joskus käyttää kestovaippoja vastasyntyneellä..
Vaunuhankinnoissa kanattaa kysyä myyjiltä neuvoa, vaikka vain sitä mitkä ovat laadukkaita ja suosittuja ja sittenhän sitä voi alkaa metsästämään sellaisia unelmien vaunuja vaikka käytettynä, jotka ovat hyvällä onnella puolet halvempia tai jopa enemmän ja näöltään ja kunnoltaan uuden veroisia..
Vauvahankinnat tempaavat mukaansa, voin sanoa sen kokemuksella ja se on iiihanaa... Onnellisia hetkiä vauvajuttuihin.. ;)- Pileja
Meillä on kestovaippailtu alusta asti, ja olen todella tyytyväinen. Joka kerta kun ripustan vaippoja kuivumaan tulee niin hyvä mieli siitä, ettei näitä heitetty roskiin vaan palaavat kerta toisensa jälkeen käyttöön. :)
Parhaimpina pidän muotoonommeltuja, tarrakiinnitteisiä sisävaippoja ja vaippahousuja. Olen ostanut niitä Huuto.netistä käytettynä, jolloin saa tietysti halvemmalla kuin uutena ostamalla. Sisävaipoista olen maksanut noin 2-9 euroa kappaleelta, hyvistä vaippahousuista eli kuorista noin kympin/kpl. Kuoria ei tarvita kuin ehkä 3 tai 4 - niitä ei tarvi pistää pesuun joka pissan jälkeen. Sisävaippoja on ainakin parikymmentä. Meillä pestään vaipat 60 asteessa joka toinen päivä. Pesua ne odottelevat ihan pyykkikorissa, joka on kylppärin kaapissa. Toimii hyvin! Kakat huuhdellaan tuoreeltaan pois (itse käytän siinä apuna vanhaa tiskiharjaa), mutta mitään muita esikäsittelyja ei tarvi. Pesukone pesee kyllä! :)
Minäkin olin alussa ymmälläni, mutta netistä kun lueskelin odotusaikana tietoa, niin alkoi hahmottumaan. Ja kokemus se lopulta osoittaa, minkälaisista vaipoista pitää eniten. Mutta suosittelen kestoilua ehdottomasti! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389