Mitä on joulupöydässä teillä, joiden perinteisiin ei kuulu kinkut, laatikot ja rosollit? Minä kyllä pidän jouluruuista, mutta jo ennen joulua syön niitä yleensä useissa eri tilaisuuksissa, joten aattona ei sitten enää tee jouluruokia mieli. Ja tänä vuonna kun vietän joulua yksikseni, niin enpä viitsi itselleni ruveta mitään kinkkua paistamaan.
Näin etukäteen ajattelin että paistaisin blinejä, joita nauttisin erilaisten täytteiden ja valkoviinin kera. Voi tietysti olla, että mieli muuttuu vielä ennen joulua. Jotain vähän "parempaa" ruokaa haluaisin kuitenkin laittaa, eli ei mitään arkista makaronilaatikkoa, tai että tilaisin pizzaa tms.
Entä mitä löytyy kahvipöydästä teiltä, jotka ette piittaa tortuista, pipareista ja suklaista? Hyviä ideoita kaipaillaan! :)
Erilaiset jouluruuat
10
836
Vastaukset
- kulibiakka
Voitaikinapiirakka.
Graavilohta, keitettyjä kananmunia, keitettyä riisiä, tilliä.
Kauli voitaikina ja muotoile pitkulainen levy, johon laitat ensin kananmunan viipaleet sitten riisi ja lohi.
Koristele taikinan suikaleilla, paista 25 min 200 astetta.
Tee naudan sisäfileestä pääruoka vaikka sienitäytteellä.
Iltapalaksi täytetyt paprikat jauheliha-sipuli-tuorejuustotäytteellä.
Jälkiruoaksi marjarahka. - emmiliini
Meillä syötiin viime jouluna lounaaksi mätileipiä ja maksapateeta, illallisella oli punajuurilaatikkoa, täytettyä possunfilettä ja salaattia. Makeita leivonnaisia en leiponut, sillä töistä sain niin monta suklaarasiaa, että se riitti makeaksi kahvin kanssa. Mies tosin jäi kaipaamaan joulutorttuja, joten niitä varmaan teen pellillisen tänä vuonna.
- jouluksi kotiin
punajuuri paistosta
kaalilaatikkoa
jouluruukku
bataatti-porkkana-naurris paistosta
persiljaperunoita
erilaisia leikkeleitä tapas tyyliin
ankanrintaa
kylmäsavuporo rulla (leikkeleistä) pihlajanmarja hyytelö
kylmäsavu lohi rulla
salaattia
jälkkäriksi tänävuonna ananaskirsikoilla tuunattu kaupan pannacotta.
Aaton aattona aloitellaan jouluruukulla.
maut on kaikki mielestäni suomalaiseen jouluun kuuluvia, mutta toteutus erilainen. - ronkeleita
Savulohi- ja fetajuusto salaatteja lämpimän valkosipulipatongin kera. Teen itse vuohenjuusto pizzaa, pizzanpohjan kaulii ihan millin ohueksi pizzapyrettä ohut kerros ja tomaattikastikepurkki sitten viipaloi tomaattikastikkeen päälle vuohenjuuston ohuiksi viipaleiksi ja yleiskoneessa hienontaa oltermanni juustoa viimeiseksi kerrokseksi. Bataatti keitto on kevyempää kuin ne perinteiset laatikot. Olen tehnyt monen jouluna bataattikeittoa. Pilkkoo bataatin ja keittää kunnes ne pehmenevät sen että sauvalla saa soseutettua, kermaa tai smetanapurkkikin käy ja mausteita mielen mukaiseksi. Ostan saarioisten pippurikalkkuna leikettä, se on ihan taivaallisen hyvää se ei ole sellaista vetistä mitä inhoan oli sitten kinkku tai kana leikkelettä.
Kahvipöytään vaikkapa jäätelökakkua.
Perinteisiä jouluruokia en ole syönyt sen jälkeen kun kotoa muutin pois parikymppisenä. Vietin kaikki joulut yksin omassa kodissani ennenkuin löysin Toisen samanlaisen ronkelin ruokien suhteen ja mieheni taas tykkää kokata itse omia mieltymyksiään emmekä koske toistemme tekemiin ruokiin pitkällä tikullakaan, ainoa mitä tykkään kesällä on mieheni savustamat kalat. Mieheni ei tykkää sipulista eikä valkosipulista mitä itse laitan salaatteihin ja ruokiin runsaasti. Meillä pitää olla iso jääkaappia eikä sekään oikein tahdo riittää kun kummatkin kokkaa omat sapuskansa. Mutta on siitä se hyöty ettei toinen ole koskaan riippuvainen toisesta sen syömäpuolen vuoksi ja yhdessä aina käymme kauppareisut tai jos jättäisimme toisen varaan ruokaostokset niin minä jäisin ilman salaattejani ja mies jäisi ilman makkaroitansa.
Onkohan näitä muita huusholleja jossa kummatkin kokkaa omat sapuskansa kun on niin eri mieltymykset ruuan suhteen? Helkutin hyvä hyöty siitä on että ei tarvitse joka päivä tehdä ruokaa vaan silloin kun huvittaa ja kumppani tekee omat ruokansa. - joulutontsa
Minä olen miettinyt tänä vuonna tekeväni alkuun kalapöydän, jossa olisi mm. graavia siikaa, mätimoussea, lämminsavulohta, keitettyjä perunoita ja salaattia, sekä saaristolaisleipää. Pääruuaksi ajattelin kampasimpukkarisottoa. Jälkkäri voisi olla esim. joku puolukkahyydyke, tai sitten suklaakakku. Illalla voisi vielä napostella erilaisia juustoja keksien ja viikunoiden kera, viiniä tietenkään unohtamatta!
- jouluruukku
kasviskeittön ehdot kirjoitti:
1/2 kg porkkanaa
1/2 kg lanttua
200 g selleriä
2 sipulia
1/2 rkl suolaa
2 tl timjamia
1 tl salviaa
1 tl rosmariinia
1/2 tl mustapippuria
2,5 dl kermamaitoa
1 rkl gluteenitonta jauhoa
200 g juustoa, esim. Emmental
Kuori kasvikset ja leikkaa hyvin ohuiksi viipaleiksi. Yhdistä suola ja mausteet keskenään. Kaada kerma kattilaan, lisää jauhot ja kuumenna sekoittaen. Lisää raastettu juusto ja sekoita, kunnes juusto on sulanut.
Lado kasvisviipaleet kerroksittain parin-kolmen litran uunivuokaan. Ripottele mausteseosta ja kaada juustokastiketta kerrosten väliin. Peitä astia kannella tai alumiinifoliolla. Kypsennä 175-200 asteessa noin pari tuntia, tarkkaile kypsymistä. Poista kansi tai folio kypsentämisen loppuvaiheessa, jotta pinta saa väriä.
Vinkki: myös punajuuri sopii tähän hyvin, vaikka lantun tilalle, ja toki muitakin juureksia voi käyttää.
Punajuuripaistos vois olla erikseen
http://www.lidl-reseptit.fi/reseptit/paaruoat/juustoinen-punajuurilaatikko/
- santaclaus23
Myö meinataa laatia torstain päivän aikana mitä joulupöytää voisi tulla
kaikkee hyvää jouluruokaa ja myöskin joulukinkkukin musta jouluruuat on hyviä ja kun tulee syötyy ähkyksi niin on kylläine pitkään hapankaaliha kuuluu myöskin jouluruokaan miun mielestäni - ...
Yksin vietän joulun enkä aatellut mitenkään erityisemmin panostaa ruokapuoleen. Jotain hyvää ois kyllä kiva syyä mutta ei jaksa mitääb kovin ihmeitä kokata. Ehkä uunilohta ja muusia... tai jotain karjalanpaistityyppistä.
- ei kinkkua
Sushia syödään meillä tänä jouluna. Mies meinaa huomenna näperrellä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715241Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510166Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089381Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237119Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826557Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766248Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474816Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys281932IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707