Kuinka monta romahdusta ennustavaa viestiä onkaan palstalle kirjoitettu vuosien ajan ilman että mitään romahdusta on tullut?
Sen sijaan kuinka moni on ennustanut nousua, mukaan lukien Loordi on ennustanut nousua monesti ja aina ollut oikeassa. Nousua ei ole ennustettu kuin varmaan kymmenesosassa viestejä verrattuna romahduksiin ja milloin on hehkutettu että TalSa ennustaa romahdusta tai milloin mikin. Loordi esim. siis osaa ennustaa paremmin kuin talouslehtien "asiantuntijat" koska Loordi on ennustanut nousua monesti ja aina on mennyt ennustus nappiin.
Täytyisikin varmaan kirjoittaa TalSaan tai vastaaviin artikkeli jossa ennustan hintojen nousua niin saisi mainetta kun osaisi oikein kertoa tulevat näkymät asuntomarkkinoilla.
Sen sijaan kuinka moni on ennustanut nousua, mukaan lukien Loordi on ennustanut nousua monesti ja aina ollut oikeassa. Nousua ei ole ennustettu kuin varmaan kymmenesosassa viestejä verrattuna romahduksiin ja milloin on hehkutettu että TalSa ennustaa romahdusta tai milloin mikin. Loordi esim. siis osaa ennustaa paremmin kuin talouslehtien "asiantuntijat" koska Loordi on ennustanut nousua monesti ja aina on mennyt ennustus nappiin.
Täytyisikin varmaan kirjoittaa TalSaan tai vastaaviin artikkeli jossa ennustan hintojen nousua niin saisi mainetta kun osaisi oikein kertoa tulevat näkymät asuntomarkkinoilla.
Vastaukset 18
Vanhimmat
http://yle.fi/uutiset/talousahdingon_syveneminen_romahduttaa_asuntomarkkinat/6234904
"Suomi on hyvin riippuvainen ulkomaankaupasta. Jos vienti rupeaa takkuilemaan, on sillä vakavat seuraukset myös asuntokauppaan.
- Sitten tulee kyllä nopeasti lisääntyvää työttömyyttä ja työttömyyshän pysäyttää asuntomarkkinat lähes kokonaan, Inha sanoo."
Heh, eikai tullut yllätyksenä kennellekään?:)
No tuskin 3kk vanha uutinen ketään yllätti. Vielä vähemmän yllätti se, että sinä linkitit sen tänne taas kerran toiveikkaana.
Juurikin 3kk alkoivat ensimmäiset merkit suuresta irtisanomisaallosta näkyä ja tiedämme toki nyt, mitä se asuntojen hinnoille merkitsee. Valtavaa romahdusta.
tosiaan selvässä kasvussa tauon jälkeen. Muulit tietysti itkien kiistävät tämänkin faktan.
Loordi on parempi ennustaja kuin tuonkin jutun kirjoittaja, jos jutussa sillä että asuntomarkkinat pysähtyvät yritetään tarkoittaa myös että asuntojen hinnat laskevat. Meinaan Loordi ennusti että hinnat nousevat ja niinhan ne ovat nousseetkin. Loordi ennustaa edelleen että ensi vuonna ja alkuvuodesta hinnat edelleen nousevat ja on siis parempin asiantuntija kuin yksikään näiden juttujen kirjoittajista mukaan lukien tuo Inha. Mutta katsotaan sitten taas kun tilastokeskus tylyttää kuinka Loordi oli oikeassa.
http://www.talouselama.fi/uutiset/vienti loikkasi elokuussa 5/a2153182
"Suomen viennin arvo kasvoi elokuussa Tullihallituksen ulkomaankauppatilastojen mukaan viisi prosenttia viimevuotisesta yli 4,9 miljardiin euroon. Tärkeistä vientimaista Venäjä ja Viro kasvattivat eniten osuuksiaan. Venäjä nousi elokuun suurimmaksi vientimaaksi, ja tammi-elokuussakin se on jo ohittanut Saksan ja noussut Ruotsin jälkeen toiseksi. "
Hehe, palstan Mr. yt on pruiskinut yt:itä palstalle jo vuosia. Onko hinnat rommanneet? No eipä ole.
Ai että läsähti nasevati palstan hymiö-einaria suoraan hanpaisiin. Mahtoi tämä tuntua ja pahasti.
Jäämme odottamaan palstan paatuneimman tuhnu-eevertin vastatoimia.
"Suomi on hyvin riippuvainen ulkomaankaupasta. Jos vienti rupeaa takkuilemaan, on sillä vakavat seuraukset myös asuntokauppaan."
Vs.
"Suomen viennin arvo kasvoi elokuussa Tullihallituksen ulkomaankauppatilastojen mukaan viisi prosenttia viimevuotisesta yli 4,9 miljardiin euroon. "
-----------
Eli mikä mahtanee olla vaikutus asuntokauppaan kun vienti kasvaa?
Jälleen kerran tuhnun leegot helisee ja haisee tulehduksista
kylläpä tuhnut hiljeni kun lyötiin faktoja pöytään. Taisi sulakkeet mennä hissikuiluun, oli senverran kova isku jälkeen suoraan tauluun.
http://www.tulli.fi/fi/tiedotteet/ulkomaankauppatilastot/tilastot/kktilasto/102011/index.html?bc=1491
"Kauppataseen vaje lokakuussa yli 600 miljoonaa euroa
Kaikkien tärkeiden tavararyhmien vienti väheni
"
Nyt näitä riittää:
HS 30.10.2012:
"Suomen onni on, että matala korkotaso ja varallisuuden kasvu ei johtanut asuntojen hintakuplaan niin kuin esimerkiksi Tanskassa tai Espanjassa. Asunnot ovat kallistuneet käsi kädessä kotitalouksien tulojen kanssa.
Siksi markkinoille ei odoteta asuntojen hintojen romahdusta, vaikka talouskehitys heikkenee."
Vai on Loordi oikeassa?
Loordi ennustaa edelleen että ensi vuonna ja alkuvuodesta hinnat edelleen nousevat ja on siis parempin asiantuntija kuin yksikään näiden juttujen kirjoittajista mukaan lukien tuo Inha.
Sitten Luki on täysin väärässä,katsotaanko Loordi ensisyksyä.
Väitätkö nousun vielä jatkuvan tuolloin ?tämä siksi kun ennustajaksi olet tituleerannut itsesi.
Nimittäin yllätys yllätys,varmaan arvaat jo sanomattakin.
Katsotaan, katsotaan. Loordi on ennustanut monta kertaa nousua ja joka kerta on ennustus toteutunut melko tarkalleen kun tilatokeskus on tulokset julkistanut. Toki joskus on ollut vain tasaista eli ei juuri nousua, muttei laskuakaan ja jotkin 1-2% vaihtelut ovat merkityksettömiä, romahdus kun tarkoittaisi 30-50% laskua hinnoissa ja tätä ei ole näköpiirissä.
Katsotaan vaan ensi kevät, nousua on ja kesällä tasaisempaa ja ensi syksynä vähäistä nousua, laskua jos on niin se on vain muutamia prosentteja väliaikaisesti normaalivaihteluineen, pitkällä aikavälillä eli esim. 1-5 v. sisällä nousu on varmaa, Loordi osaa ennustaa ja ennustaa paremmin kuin kaikki talouslehtien povaajat, jotka ovat rommelia ennustaneet väärin jo monta monituista kertaa kuten palstan historiaankin tutustumalla voi todeta.
Nousua, nousua, välillä hitaammin, välillä nopeammin, viimeinen yli 7% oli jo aika nopeaa.
Uskon kuitenkin, että asuntojen myyntihinnat laskee hivenen keväällä johtuen varainsiirtoveron muutoksesta, tämän vuoden puolella tuskin mitään nähdään. Tai siis ainakin vanhojen asuntojen hintojen kohdalla, uusien asuntojen hinnat ei vielä välttämättä laske. Varainsiirtoveron muutos ei toki mikään valtava ole, mutta tämä aiheuttaa ostojen/myyntien siirtymisen enemmän tämän vuoden puolelle (kyse on kuitenkin joissakin tapauksissa tonneista), jolloin markkinat ovat hiljaisia alkuvuoden. Kevään hintojen laskun jälkeen onkin sitten vaikeampaa tietää mihin suuntaan hintakehitys menee.
Enkä muuten laske varainsiirtoveroa myyntihintaan, koska sen saa kokonaan valtio. Mitä järkeä on laskea myyntihintaan sellaisia rahoja, joita ei ikinä näe? Ostaja ei siitä hyödy, eikä siitä hyödy myyjäkään.
Varainsiirtoveroa ei kuitenkaan tarvitse maksaa ensiasunnosta, eli ensiasunnon ostajien kohdalla voit laskea sen myyntihintaan.
Loordikaan ei maksanut laisinkaan varainsiirtoveroa ostaessaan talonsa vaimonsa kanssa, edellinen asunto oli työsuhdeasunto ja sitä edeltävät olivatkin opiskelijana vuokrattuja vuokrakämppiä.
Talosta kun olisi mennyt valtiolle 4% varainsiirtoverona maksua niin pankin noheva täti huomautti asiasta että sen verran pitää ottaa lisälainaa kun otimme 110.000 euron omasäästöosuuden päälle loput ostohinnasta lainana, Loordi kun huomautti pankin tädille että kyseessä on ensiasunto, niin pankin täti tokaisi vain että "säästyyhän siinä sitten jokunen penni..." kun reilusti yli toistakymmentä tuhatta euroa halvemmaksi tuli kaupat näin.
Sinänsä muuten jos ei myy itse niin sitten ehkä ei kannata laskea myyntihintaan välityspalkkiotakaan. Tosin tuosta tulee harhaa jo asuntojen hintoihin ainakin jos joihinkin tilastoihin myyntihintoja ilmoittelee kun esim. 400.000 euron talosta välityspalkkio voi olla 16.000 euroa ja varainsiirtovero samat 16.000 euroa eli 32.000 euroa tulee jo liian matala lukema myyntihinnalle jos 400.000 euron talon myy välittäjän kautta ja maksaa 4% välityspalkkiota ja ostaja maksaa 4% varainsiirtoveroa.
Väliin ihan asiallinenkin kysymys joskus: Jos ostan eukon kanssa lukaalin 50/50 omistuksilla ja asunto ei ole ensi sellainen minulle, mutta hänelle kyllä, niin kuinka käy veron, joka varojen siirtämistä rokottaa, kanssa?
Kuinka olisi viisainta toimia tässä tapauksessa?
Laina jaetaan puoliksi ja kumpikin maksaa verot historiansa mukaan.