onko lapseni masentunut?

dailaf

Mikähän 4v lasta vaivaa kun ollut jo monta päivää itkuisen oloinen, koko ajan surullinen, ei naura eikä hymyile enää millekään.
Itkee unessakin.
Ennnen oli aivan normaalia iloinen touhukas lapsi, nyt ei kiinnosta enää mikään leikkiminen eikä touhuaminen.

Puhuu koko ajan päivähoidon lopettamisesta( on päivisin päiväkodissa).
Voiskohan liittyä jotenkin päivähoitoon vaikka hoitajat eivät ole huomanneet mitään erilaista, ovat sen huomanneet että lapsi on hieman normaalia alakuloisempi ja hiljaisempi ollut.

sydäntä särkee katsoa kun lapsella on selvästi joku hätänä mutta ei osaa vain avautua vaikka ollaan yritetty jutella ja kysellä.

Ainoat paikat missä en näe lasta on päivähoito ja mummola jossa välillä käy yökylässä, mutta mummola reissustakin on aikaa jo 3 viikkoa.

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsellä tulee tälläsestä mieleen, että olisiko joutunut alttiiksi sellasille asioille, joita ei osaa vielä itse käsitellä? Esimerkiksi hyväksikäyttö (aika rankka, mutta mahdollinen). Sen ei tarvitse olla kuin hetken kosketus, omituisia juttuja, pornolehti/yksi kuvakin saa ymmälleen. Tai joku kiusaa päiväkodissa. Ei ole mitään haittaa ainakaan, jos käytte psykologilla, etenkin kun käytös on nopeasti muuttunut.

    • ....

      Tuli mieleen, että joko päiväkodissa joku häntä kiusaa tai hän on itse ollut liian riehakas ja hoitotädit ovat joutuneet häntä komentamaan. Juttele hoitajien kanssa, niin asia selviää.
      Lapsella on nyt joku ristiriitatilanne, jota ei pysty yksin käsittelemään. Voit toki yrittää kysellä häneltä itseltäänkin, mutta 4-vuotias ei ehkä pysty tuntojaan kertomaan, jollei ole verbaalisesti keskivertopoikaa lahjakkaampi.

    • miss lääketehdas

      Ilmiselvästi masentunut.Vie heti lekuriin että saa kunnon kamat jo alusta asti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      111
      6188
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe