Eikös tuo Kansa

nyt riittää!

17

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jubileeus

      Kovin oli sinulla yksipuolinen kommentti.Jutussahan haastateltiin myöskin muita,jotka olivat samaa mieltä.Tapania vain käytetään äänitorvena koska hänellä on rohkeutta sanoa asiat suoraan Olen Tapanin kanssa samaa mieltä.Televisiosta ei tule varttuneemmalle väelle mitään kunnollista musiikki tai viihdeohjelmaa.Ei näitä nykyisiä tangokuningaita ja persepitkällä mikin varteen nojailevia naislaulajia kuuntele pirukaan.Missä on Marjorie,Anneli Saaristo,Pirjo Kämppi,Merja Rantamäki vai muutamia mainitakseni.Kyllä Tamara Lundia ,Laila Kinnusta ja Carolaa on todella ikävä.

      • ""##""#"3

        Tapani Kansa on täysin oikeassa .Yhtään kunnon musikki ohjelmaa ei tv tule. Nykyiset surkeat piipittäjät on kylläkin joka ohjelmaan survottu.


      • leeppi
        ""##""#"3 kirjoitti:

        Tapani Kansa on täysin oikeassa .Yhtään kunnon musikki ohjelmaa ei tv tule. Nykyiset surkeat piipittäjät on kylläkin joka ohjelmaan survottu.

        ei niitä ole pakko katsoa sulkee töllöttimen niin yksinkertaista se on...hyviä tulee mutta kun ihmiset elävät vuotta miekka ja kirves niin ei sille mitään voi..


      • miksei aikuisille
        leeppi kirjoitti:

        ei niitä ole pakko katsoa sulkee töllöttimen niin yksinkertaista se on...hyviä tulee mutta kun ihmiset elävät vuotta miekka ja kirves niin ei sille mitään voi..

        Ei ole pakko katsoa ja voi sulkea töllöttimem,mutta aikuisetkin haluas joskus kuunnella musikkiohjelmia , miksi kaikki on vain kakaroitten musikkia.


    • Ei känsäläinen

      Siellä päättävissä tasoissa on sentään asiantuntemusta. Toista se on Känsän ja känsäläisten musiikintuntemus. Totuus kirpaisee.

    • Lorujaje

      Tapani Kansa ei olisi voinut oikeampaan osua mielipiteessään suomalaiseta televisoviihteestä tänäpäivänä ja hyvien musiikkiohjelmien puutteesta. Jutussa haastateltiin neljää muutakin laulajaa ja he olivat aivan samalla kannalla Kansan kanssa ja niin on varmasti jokikinen laulaja. Luulenpa että viestin aloittaja ja ei edes lukenut tuota koko juttua lehdestä. Tai sitten vaan periaatteesta täytyy aina päästä valitamaan Tapsan mielipiteitä vastaan oli ne sitten miten asiallisia ja oikeaan osuvia tahansa. Jos ja kun joku muu laulaja sanoisi saman asian niin kyllä sitten nämä valittajatkin ylistäisivät miten oikeassa tämä on.

    • Hemuli Immelman

      Sanos löysälakki mikä tässä Tapsan sanomisessa oli taas niin väärin mielestäsi :

      "Taiteilijalle olisi kivaa ja tärkeätä päästä esiintymään televisioon. Se on ainoa foorumi, joka tavoittaa sairaita, vanhuksia ja liikuntakyvyttömiä. Heitä, jotka eivät pääse helposti tai lainkaan konsertteihin ja muihin viihteellisiin tilaisuuksiin. Ja tietysti varsinkin Yleisradion pitäisi tarjota kulttuuria tasapuolisesti koko väestölle.

      Toimittaja kysyy : Millaisia musiikkiohjelmia kaipaat ruutuun ?
      Tapsa vastaa: " Suomalaista musiikkia enemmän. Takavuosilta on lukemattomia esimerkkejä hyvistä ohjelmista. Ei niiden tekeminen vaikeata ole. Ihan ilmaiseksi ei ohjelmia saa. Yle ei enää halua tuotantoa, josta pitää maksaa muusikoille ja solisteille."

      Ja täysin samoilla linjoilla Tapsan kanssa oli muut jutussa haastatellut artistit ( Muska, Eija Kantola , Anita Hirvonen ja Reijo Taipale sekä monet monet muut artistit joiden kanssa Tapsa on asiasta keskustellut.

    • Vai musiikkia? Hah!

      No ei kai nuo menneisyyden vangit voi eri mieltäkään ulisevan valittaja-Tapsuliinin kanssa olla! HÖH! Emme TODELLAKAAN kaipaa ns suomalaista musiikkia joiltain toinen jalka haudan partaalla olevilta ex-wannabeiltä tippakaan enemmän. Hyi! Ja joku rääkyvä Muska, köhisevä Eija Kantola, piipittävä Anita Hirvonen ja mölisevä Reijo Taipale työntäköön sen mikkinsä paikkaan jonne aurinko ei koskaan paista. Vaikka Tapsuliinin auringottomaan paikkaan. Nykyartisteissa, 1980- ja 1990-luvuilla syntyneissä on suomalaisen musiikin tulevaisuus ja mahdollinen maailmanmenestys.

      • Musica.

        Nykyartisteistamme ei mahdolliseen maailmanmenestykseen ylläkuin korkeintaan ehkä Diandra. Tapsan kanssa samaa mieltä on varmasti lähestulkoon jokainen iskelmäartistimme, sillä eihän televisiosta tule juurikaan yhtään sellaisia ohjelmia jossa nämä upeat laulajamme pääsisivät esiintymään.
        Idols- laulajia, tangokuninkaallisia, ja Voice of Finland ym. hömppä-laulukisojen artisteja saatetaan korkeitaan pari vuotta kierrättää likimain jokaisessa TV-ohjelmassa esiintymässä, mutta sitten kun tämä hypetyspäättyy heitä ei muista enää ketään. Esimerkkejä on lukemattomia.


      • pitkä ura

        "Mölisevä Reijo Taipale" Reijo Taipale on Suomen paras mieslaulaja.Monikohan näistä nykyisistä piipittäjistä pystyy luomeen näin pitkän uran.


      • Annu.
        pitkä ura kirjoitti:

        "Mölisevä Reijo Taipale" Reijo Taipale on Suomen paras mieslaulaja.Monikohan näistä nykyisistä piipittäjistä pystyy luomeen näin pitkän uran.

        Näin on. Reijo Taipale on yksi maamme kaikkien aikojen parhaimmista artisteista ja hänellä on upea, pehmeä ja kaunissävyinen ääni. Törkeää sanoa mölisemiseksi.


    • Myötähäpeää teille.

      No, onhan meillä jo maailmalla oikeasti menestyneitä tähtiä: Hanoi Rocks, HIM, The Rasmus, Poets of the Wall, Nightwish muutama mainitakseni. ja kuka teistä edes muistaa tai tietää Kingston Wallia jolle Petri Wallin ennenaikaisen kuoleman jälkeen on pikkuhiljaa tullut kulttimaine myös rajoemme ulkopuolella. Puhumattakaan marginaaliryhmien musiikista kuten kansanmusiikin edustajista (lkansanmusiikki, esim Värttinä) ja lopulta oopperatähdistä (nimiä en edes viitsi tällä palstalla mainita). Mutta fanittakaa te toki noita menneen aikojen tähtiä ja niiden mollivoittoisia "iskelmäkappaleita". Ei ihme , että Stickan Andersson kerran sanoi, että musiikissa menee raja Ahvenanmaan jälkeen. Sen itäpuolella melankolia ja mollit (ja lisään itse: korkeat itsmurhatilastot). Sen länsipuolella iloisuus ja hyvät melodiat. Tämä oli aikana ennen kuin nuori polvi teki nousuaan (länsi)Euroopan listoille. JA Stickan tiesi mistä puhui: onhan ABBA osin hänen tuotoksensa. Pistäkäähän paremmin te tapsareijomuska-anitaeijat. Heidän ja heidänkaltaisten musiikilla ei SUomen puolella menestytä ja nykyään, onneksi, myös Suomessa vähenevin määrin. Myötähäpeä on suuri.

      • just joo....

        Tottahan toki KAIKKI suomalaiset iskelmät ovat mollivoittoisia... Finnhits-kiertueellakin on varmaan todella alakuloinen ja harras meininki....


      • Myötähäpeää teille.
        just joo.... kirjoitti:

        Tottahan toki KAIKKI suomalaiset iskelmät ovat mollivoittoisia... Finnhits-kiertueellakin on varmaan todella alakuloinen ja harras meininki....

        no, JOS se ei ole mollivoittoista tai melankoliaa niin sitten se on muuten ala-arvoista, aikansa elähteneitä suomiralleja tai kauheilla sanoituksilla pilatujja käännösiskelmiä, suoraan sanottuna skeidaa. Itse en maksaisi senttiäkään mennäkseni kuuntelemaan (ja katselemaan) jotain Finnhits-kiertuetta, yhden esimerkin vain mainitakseni. Teikäläinen/-set varmaan myisivät perintönsä päästäkseen kuuntelemaan esim. jotain Jukka Kuoppamäen juhlakonserttia (pahin mahdollinen ajatus minulle, juu "sinistä ja valkoista" joopajoo). Osunko muuten herkkään paikkaan kirjoituksellani. Totuutta kun ei voi kieltää.


      • lapsettaako?
        Myötähäpeää teille. kirjoitti:

        no, JOS se ei ole mollivoittoista tai melankoliaa niin sitten se on muuten ala-arvoista, aikansa elähteneitä suomiralleja tai kauheilla sanoituksilla pilatujja käännösiskelmiä, suoraan sanottuna skeidaa. Itse en maksaisi senttiäkään mennäkseni kuuntelemaan (ja katselemaan) jotain Finnhits-kiertuetta, yhden esimerkin vain mainitakseni. Teikäläinen/-set varmaan myisivät perintönsä päästäkseen kuuntelemaan esim. jotain Jukka Kuoppamäen juhlakonserttia (pahin mahdollinen ajatus minulle, juu "sinistä ja valkoista" joopajoo). Osunko muuten herkkään paikkaan kirjoituksellani. Totuutta kun ei voi kieltää.

        Täysin ajattelematonta kirjotusta. Jokaisella on oikeus kuunnella sitä musikkia mistä tykkää oli ne sitten maailman tähtiä tai ei.Tiedän että moni mielellään kuuntelis muuttakin musikkia ,kuin vaan tätä nykyajan jumputusta. Kasva aikuiseksi ja tuu vasta sitten kirjoittemaan tänne.


    • tykkään musiikista !

      Minäkin ihmettelen sitä miksi kaikki hyvä musiikkipitoiset ohjelmat on lopetettu ? Estradilla- ohjelmasarja, Buntsibum, Kesäillan valssi, Kansanhuvit, Tuttu juttu, Jos sais kerran( tässä oli Arja Koriseva ja Joel Hallikaineen juontamassa . Muistatte varmaan ), Tammerkosken sillalla, Hotelli sointu, Sitten se ohjelma jossa oli Agents- yhtye soittamassa ja aina jotain tuttuja laulajia laulamassa heidän vieraanaan ) yms. yms...

    • näin on !!!

      Tapsa ja kumppanit juttelvat siinä lehdessä ihan asiaa kyllä. Eija Kantolakin sanoi ,että kaikenlaisia kokkiohjlemia kyllä tulee joka kanavalta, mutta melkein kaikki musiikkiohjelmat on lopetettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe