Ihastuin vanhaan taloon, josta pyynti 59 t. Rempparahaa neuvottelin 15 t. Pankin puolelta kaikki oli kunnossa siis. Mutta nyt talo onkin paljastunut sellaisen miehen remppaamaksi, joka ei ole rakentamisesta tiennyt mitään. Joten talolla ei ole juurikaan arvoa, vain tontti ja liittymät. Eli rempparaha- ja asuntolainatarpeet kiepsahtivatkin toisin päin. Jos pääsen kaupantekoon, miten kannattaa pankin puolelta pyytää laina? Miten kaikki verotus ym. muut jutut sit menee? Vai onko asiassa enää mitään järkeä, vaikka talo on unelmapaikalla..
Lainasta
6
270
Vastaukset
- 3+2
Sinuna luopuisin tuosta talosta,jos kauppaa ei ole viellä tehty. Mukavia,ja kivan näköisiähän nuo vanhat talot on mutta voivat paljastua täysiksi pommeiksi.Korjauskustannukset voi karata käsistä,jos itsellä ei taidot riitä remonttiin.
- m553535
Unohda koko juttu kun kerran kauppoja ei ole lyöty lukkoon. Tosin voit arvioida tontin arvon jos vaikka puran koko roskan pois ja rakennat uuden tilalle?
- alkup.
Näin vähän pelkäsinkin. Nainen kun olen, en osaa suurempia remppoja itse tehdä, vain pintaremppaa. Yksin maksettavaksi taas uusi talo on ehk mahdoton ajatus.. Kiitos asiallisista vastauksista :)
alkup. kirjoitti:
Näin vähän pelkäsinkin. Nainen kun olen, en osaa suurempia remppoja itse tehdä, vain pintaremppaa. Yksin maksettavaksi taas uusi talo on ehk mahdoton ajatus.. Kiitos asiallisista vastauksista :)
Ihan hyvällä, niin unohda koko ajatus omakotitalosta jos et osaa sitä ylläpitää!
Sellaisen aika tulee sitten kun olet löytänyt tarpeeksi osaavan/varakkaan elämänkumppanin :)
- jyrcelö
Minkäkokoinen tuo talo on ja missä päin sijaitsee? Ajattelin tuota hintapyyntiä niin voiko mistään päin suomea saada taloa tuohon hintaan. Myytiinkö taloa siis alunperin rempattuna kun tuossa kirjoituksessa mainittiin tuo paljastuminen.
- alkup.
Meinaatko "Välittäjä", ettei nainen voi oppia?? Tässä on nyt 10 vuotta takana omakotitaloasumista ihan "ilman omaa miestä" ja hyvin olen pärjännyt. Ja tiedoksi vain, että mitä ei osaa tehdä, sen voi ostaa ;)
Rempattuna juu myytiin, 80 neliön tupa se on E-P:llä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2577675Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1524051Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1252279Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261797- 471550
- 331422
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421234Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411032- 1411029
Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä81003