Hyrskäläisille myös ilmaiset iPadit!

Näin toimitaan isommissa paikoissa! Ja näin pitää toimia myös hyrskänperällä eli kaikille kunnanvaltuutetuilla omat iPadit kunnan piikkiin. Eivät kuulemma maksa juuri mitään nuo, sanovat kaupunkilaiset tuolla:

http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/yle-kaupungilta-ipadit-valtuutetuille/610752/
26409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Heh, niinhän nämä "kaupunkilaiset" yritti ensin tehdä itselleen kunnallisen puoluetuen, mutta kun kansa nosti metelin, eikä juttu mennyt läpi, niin näitä iPadeja sitten ;-) Tätäkö se "Vara-Esa" nyt tarkoittaa?

http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/taystyrmays-puoluetuelle/610770/

Mitähän kaikkea mahtuukaan ahneeseen reppuun tulevina neljänä vuotena?

Äänestä

Vara-Esalle riittää kyllä ihan tavallinen luuri. Kotona teknikolla PC,oletan.

Äänestä

Hyrynsalmihan on jo muitenkin selevitystilassa. Eipä siihen enää iPdeja tarvita asiaa vahvistamaan. Vanhanajan kirjoituskoneellakin hyryn valtuutetut selviää loppuajan.

Äänestä

Jos ollaan säästöjä etsimässä, eikö silloin säästetä ostoissa?

Äänestä

Säästyy kallista paperia ja roskakuluja kuten luontoa myös, kun voidaan ne pöytäkirjat liitteineen katsoa iPadista.

Äänestä

että luonto säästyy kun iPadilla painaa menemään?
Otappa pää pois paikasta minne ei aurinko paista eikä kuu kumota ja säästä meitä viisaudeltasi.

Äänestä
  • Asiaa! Ei kulu paperi, kuluu vain sormen pää!

    Äänestä

  • Kunhan provosin, kun joskus olette niin tosikkoja.

    Äänestä

  • Aamuvirkku Aune kirjoitti:

    Kunhan provosin, kun joskus olette niin tosikkoja.

    Vesitornille Aune tänä iltana - nämmä siellä?

    Äänestä

kunnantalous on niin kurjassa tilassa, että on taeneet kepulaiset laskea kymmeniä vuosia männynkävyillä. Kateuksissaan ovat estäneet kaiken rehellisen yrittämisen koko kunnassa.

Äänestä
  • Hyvin pitkälle totta puhut.

    Hyrynsalmi olisi ollut ajat sitten enemmän kuin esim. Suomussalmi.
    Mutta, mutta

    Aikoinaan olisi ollut tulossa jotain kuntaan, mutta kunnan virkamiehet ja valtuutetut? Pilipali porukkaako tuolloinkin?

    Pelastaako Hyrynsalmea enää mikään, kukaan?

    Hyrynsalmelais syntyisiä on "menestynyt" maailman turuilla.
    Virkamiehet ja uusikaan valtuusto ei pysty enää tilannetta hallitsemaan?

    Yksi esimerkki työllistymisesta ja verotuloista kuntaan oli suodatintehdas.
    Sen ilmaantuminen maisemaan toi hyvinvointia, verotuloja kuntaan.
    Ja miten sen tulo varmistui? Jotkut tietää, jotkut ei. Tuohon aikaan tehtäväänsä suorittanut virkamies e tainnuti kopeutua muuhun kuin punaisen varattu valon napin painamiseen ja lehden lukuun?

    Esim. Kuhmo yhtiön saha. Jonka palon jälkeen ei enää rakennettukaan uutta sahalaitosta.

    Vaan vakuutuskorvaus hyödynnettiin Kuhmoon.

    On tällainen puhe olemassa, että jos kunnalta olisi miljoona markkaa annettu Kuhmo yhtiölle rahaa.
    Saha olisi rakennettu uudelleen?

    Rautatie yhteyskin oli tuolloin sahan alueelta.

    Kuinka paljon on Ukko Hallaan mennyt meidän kuntalaisten miljoonia koko toiminnan ajan?

    Veikkaanpa, että muutamia miljoonia enemmän?

    Äänestä

  • mulle kans ja...

    Äänestä

No saiko ne nuo Ipadit sitte??

Äänestä

Nante muisteli, että hyryllä oli Ipatti jo 60-luvulla. Kauppa sijaitsi siinä rakennuksessa, jossa nyt on se kaluste ja konemarket. Siinä Elliinan kaupan vieressä. Ipatin johtajana oli Aulis Tahvanainen, joka sitten myöhemmin perusti oman kaupan Ämmänsaareen.
En tiiä muistaneeko Nante oikein? Horisko.

Äänestä
  • Ipattihan toimi kai vielä -80 luvun alussa?

    YTJ:n mukaan

    "Kaluste- ja Konemarket Kumpulainen 30.06.1983 " kai tuona vuonna aloitti toimintansa?

    Osmohan oli viimeinen kaupanhoitaja Ipatin Hyryllä olon aikana.

    Tahvanaisen jälkeen oli ainakin Orava ja Mikkonen.

    Ehkä muitakin, mutta nämä muistan.

    Ja Leinosen Ahti oli ainakin myyjänä.

    Äänestä

Ipattipa Ipatti... se on sama asia se.

Äänestä

Olihan siellä muuten ihan oikeasti Ipatti-kauppa! Asiallista keskustelua nyt tästä, pyydän.

Äänestä

Tottakait Nante muistaa oikein. Ipatti oli, ja sen vieressä Oinošen parturi-kampaamo ja seuraavaksi Maakunnan liikekiinteistö, siis joelle päin. Ipatin vieressä taas oli pikku kahvila, tyhjä tontti ja sen jälkeen Arolan kauppa, joka on vieläkin pustyssä.
Kahvilan muistan hyvin, kun siinä käytiin aina Nanten kanssa kahvilla ja soitettiin levysoittimesta levyjä. Joskus mentiin Oinosen talon taakse pöheikköön vähän köllöttelemään. Nythän siellä on se palvelutalo.

Äänestä

"tyhjä tontti"

Siinähän oli Leskelän talo?
Raija Oranen taitaa kertoa kirjassaan siitäkin talosta tai yläkerran asukkaista?
K-Marketti on sillä tontilla nyt.

Äänestä

”Oinosen parturi-kampaamo, Maakunnan liikekiinteistö, kahvila, Arolan kauppa…” Kaikenlaista touhua siellä ollut ennen. Noiden lisäksi muistaakseni vielä ravintola, matkustajakoti yms. yms.

Kysymykseni kuuluukin: Miksi Hyrynsalmella ei nyt 2012 ole mitään noista? Vain ne kaksi kauppaa, K ja S, yksi pankkiautomaatti, huoltoasema ja… ei muuta. Mikä meni pieleen? Voidaanko sitä korjata?

Äänestä

Hyrynsalmella pieleen on johtaminen ja avustuksilla elämisen aloittaminen. Kepulaiset ovat johtaneet kuntaa vuosikymmeniä ja kateuksissaan ovat estäneet kaiken rehellisen yritystoiminnan.Epärehelliset herrat ovat huijanneet vain avustuksia ja lopettaneet yrityksensä rahat saatuaan. Sama juttu on maaatalous puolella. Työhön kykenevä väki on ajettu etelään pakolla,eikä ole katsottu miten he olisivat voineet jäädä kehittämään pitäjää. Elinkeinosihteerillä ei ollut minkäänlaista näkemystä suodatintehtaan pitämisestä kunnassa. Tohtori kunnanjohtajakaan ei taida pystyä saamaan valtuutetuille järkeä pitäjän kehittämiseen, jos tiennee asiasta juuri mitään itsekään.

Äänestä

taplettie ja vesipulloja... pelovaat varman peälle... verenpaenattahan ne iipatit tietysti nostaa.. ei uskalla meikäläenen...
nuorten hömpötyksie

Äänestä

Ei syö sähkyä NIIN PALJON IPADD!!!!

Äänestä
  • persieseesi ja kahtele peilillä näkkyykö valoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


VaraValtuutett-PERS kirjoitti:

Näin toimitaan isommissa paikoissa! Ja näin pitää toimia myös hyrskänperällä eli kaikille kunnanvaltuutetuilla omat iPadit kunnan piikkiin. Eivät kuulemma maksa juuri mitään nuo, sanovat kaupunkilaiset tuolla:

http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/yle-kaupungilta-ipadit-valtuutetuille/610752/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu