IV koneelle tulee seinän läpi (normaali puutalo) raitisilmakanava.
Miten se pitää / kannattaa tiivistää? Uretaani, sikaflex, joku muu?
Miten se pitää / kannattaa tiivistää? Uretaani, sikaflex, joku muu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mä laitoin putken ympärille 19mm armaflex eristeen ihan ilmanotto ritilälle asti ja toisessa päässä koneelle asti ja täytyy sanoa että hemmetin hyvä tuli.
Laitoitko myös supituksen päälle armaflexin?
siis supistuksen...
Mitä tarkoitat supistuksella?
Putki on samaa kokoa koko matkalta ja armaflexin pää on siis ilmanvaihtokoneen seinässä kiinni ja menee siitä ulos asti yhtenäisenä, myös jäteilmakanavassa on samaan tyyliin armaflex ja poisto on myös seinästä ulos, kone kun on jälkeen päin asennettu.
Ulkoilma pohjoisen puolelta ja jäteilma länteen päin.
Ihanko itse teit?
Kanavassa on ihan OK, jos ilma virtaa 3-4 m/s, mutta ulkoilmasäleikössä onkin sitten säleiden välissä melkein tupla nopeus =
- melua
- tolkuton painehäviö
- lumi ja sadevesi tulee ilmavirran mukana läpi
Oikeasti tarttis saada nopeus tuonne 1 m/s pintaan, eli ei edes se yleensä suositeltu "pykälää isompi" riitä, vaan pitäisi laittaa "kaksi pykälää isompi". Siis 125->250 tai 160-> 315 mm.
Oikein muotoiltu lippa auttanee melko paljon asiassa
Tosiaan nyt hoksasin mitä supistuksella tarkoitettiin, no mä kun teen asiat vähän eritavalla, enemmän maalaisjärkeä käyttäen.
Kyllä ihan itse tein ja taitaa olla vielä isompi kuin kaksi pykälää, puutalo jossa paksu tiilivuori, putki päättyy tähän tiilivuoreen jossa on iso ilmanottokammio jonka on peitetty isolla suorakaiteen muotoiselle vanhanajan valurauta ritilällä ja säleikön raot ovat niin isoja ettei ritilä kyllä aiheuta yhtään mitään painehäviöitä.
Ritilä on räystään alla ja toimii paremmin kuin nykyajan ulkoilmasäleiköt jotka tietyissä olosuhteissa huurtuvat umpeen talvella.
Noin yleisesti tämä suoli24 foorumi on hauska paikka kun ollaan arvostelemassa ja pätemässä muiden ratkaisuja vaikka ei olla edes nähty miten joku asia on toteuttanut, uskomatonta taitoa kun ilman näkemistä osataan "nähdä" että ihan väärin tai huonostihan sulla on tehty.
Meillä on muistaakseni pykälää suurempi ulkosäleikkö 160->250(?) ja hyönteisverkkon revin hiiteen ensimmäisenä keväänä kun se oli tukossa. Paljon helpompii siivota höntyvät ja hyönteiset koneen suodattimesta.
Ei tuo hyöntesiverkon poistamisen jälkeen ole pitänyt ulkona mitään ääntä.
Mitenköhän tuo verkon poisto vaikuttaa säätöihin, jos iv on kuitenkin säädetty verkon kanssa? Tosin tuskin kukaan ammattilainen on säätöä suorittanutkaan, jos on kerran verkon jättänyt paikalleen.
Jos säätö on tehty verkon kanssa, niin kannattaa säätää uudestaan, koska kyseinen "ammattilainen" ei ole todennäköisesti mitään muutakaan osannut tehdä oikein.
Armaflexit on jonninjoutuvia.
Ei muuta kuin alumiinipintaista villaa 10 senttiä putken ympärille ja teipata saumat umpeen alumiiniteipillä.
www.isover.fi/Download/26677/Pientalon lämmöneristysopas.pdf
Katso vaikka tuolta millaisia eristavahvuuksia tarvii. Tuo on Isoverin opas, mutta samalla tavalla ne muunkin merkkiset villat toimivat.
Armaflexin eristyskyky on yhtä huono kuin samanpaksuisen villan. Samalla rahalla saa monta kertaa paremmin eristävän villan siihen päälle.
Kyllä tuloilma pitää eristää armaflexillä. Siellä on -40 asteista ilmaa huonetilassa. Kurveihin se ei taivu ja tartu, mutta kurvit voi eristää uretaanilla. Nopeeta ja helppoo ja ennenkaikkea varma lopputulos.
Ei kaikissa kohdissa ole järkevää säästää rahaa. Esim anturan raudoituksessa ja tuloilmaputken eristyksessä.
Polyuretaaniko toimii höyrysulkuna?