Jos ihminen olisi Suomessa himohamstraaja, niin perhe ei ehtisi päivää sanoa sosiaaliviranomaisille, kun lapsi olisi jo kiikutettu eroon vanhemmastaan luultavasti loppuelämäkseen.
Miten Amerikassa ollaan niin ymmärtäväisiä tälläisten pakkomielteiden kohdalla, että ihmisiä autetaan kotiin?
Miten Amerikassa ollaan niin ymmärtäväisiä tälläisten pakkomielteiden kohdalla, että ihmisiä autetaan kotiin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Miten Amerikassa ollaan niin ymmärtäväisiä tälläisten pakkomielteiden kohdalla, että ihmisiä autetaan kotiin?"
Vastaan hiukan ironisesti, mutta en tarkoita sillä pahalla.
Eli olisiko yksi syy siinä että Suomen lastensuojelu ei ota mallia Amerikalta?
"Suomen lastensuojelu ei ota mallia Amerikalta?"
Miksi ei? Mistä Suomen lastensuojelu ottaa mallia - Ruotsistako?
En tiedä miksi ei ota mallia Amerikasta, mutta paljon lukeneena Suomen lastensuojelu ottaa juurikin Ruotsilta mallia.
Onko järkevää ottaa Ruotsista mallia? Ruotsihan on tunnetusti yliholhoava yhteiskunta.
Jaa..ah Tuohon kysymykseen en oikein pysty vastaamaan muutoin kuin esim. Hyvä että Suomi otti Ruotsilta mallia tuohon sijasihuolloissa tapahtuneita kaltoinkohteluja joita Ruotsi lähti tutkimaan ja korvasi näille ex-huostaaottossa ja sijaishuolloissa olleille rahallisia korvauksia ja samaa on nyt lähdetty tutkimaan myöskin Suomessa, tosin parempi olisi kai kysyä Lastensuojeluviranomaisilta tai ministeriltä miksi Suomi ei ota Amerikasta mallia.
Tarkemmin Leeni Ikosen kirjoittamana
"Varastettu lapsuus - kaltoinkohtelututkimus"
http://www.knuutilaki.net/kirjoitukset/22-varastettu-lapsuus-kaltoinkohtelututkimus
Niin lisään vielä sen verran, että sen vuoksi on hyvä että näitä tapauksia on ryhdytty tutkimaan koska muutoihan tällainen kaltoinkohtelu saisi jatkua tiedä sitten miten kauan ennenkuin herätään tajumaan, miksi huostaanotetun lapsen aikuis iällä on sitten yli vaikeaa sopeutua yhteiskunnan jäseneksi.
Esim. nyt n.yli 20 vuotta on näitä sijaishuollon tapahtuneista kuultu tiputtaen näitä kaltoinkohtelu tapauksia, yksi syy nykyisin esille enemmän tulleen on kiitos median joka on rohkaistunut julkaismaan myös näitä tapauksia enemmän. Jolloin on ryhdytty myös Suomessa tutkimaan näitä tapauksia. Tosin harmi on ettei vielä tutkita 90-luvusta alkaenkin tapahtuneita ja ihan näille vuosille asti jotta voisi jo nyt heti puuttua tilanteisiin.
Yhden lapsen Eerikan (saattaa olla useampiakin tapauksia, vaan ne eivät ole tulleet julkisuuteen)kohdallahan se on jo myöhäistä. Ironista on että ei lastensuojelu,mimisteriö,ym. tahot ole aikaisemmin jo tahtoneet puuttua näihin asioihin vaikka hyvinkin oli näillä tahoilla tapauksista tietoa vaan, jostain syystä ne salattiin, ihan samanlailla kuin nykypäivinä ei nämä tahot anna näiden asioiden tulla julki. Koska lastensuojelun maine kärsisi kovan kolauksen.
Suomessa salataan asioita uskomattoman paljon julkisuudelta.
Ei voi olla mitenkään sattumaa, että juuri vaalien alla koko media vaikeni ls:sta täysin. Kuoleman tapauksen jälkeen olisi ollut luontevaa, että ihmiset olisivat halunneet puhua siitä juuri näiden vaalien yhteydessä, mutta se oli näköjään kielletty.
Jos se olisi jäänyt pois vaalikoneista tai tv:n vaalipaneeleista, mutta koko media oli vaiennettu systemaattisesti. Eerikan tapauksen tutkimisessa ei tule löytymään muuta kuin viranomaisrikoksia, mutta minä en jaksa uskoa, että puolueettomien tahojen tutkimustuloksia julkistettaisiin.
Viranomaisrikokset ovat TABU Suomessa.
Ihan sama, vaikka lapsia sen varjossa kuoleekin.
Ajatelkaapa talousrikosEPÄILYISSÄ, miten toimittajat hyökkäävät kyselemään "Onko mahdollista, että toimitusjohtaja joutuu eroamaan?", "Onko muuallakin organisaatiossanne tapahtunut samanlaista?" jne.
Eerikan kuoleman jälkeen ei yksikään toimittaja kysynyt, miten on mahdollista, että vastuunalaiseksi kuvitellussa organisaatiossa tapahtuu tällaista tai kun täällä lapsi kuoli, niin mitä MUUALLA, muiden toimistojen alueella tapahtuu? Miten on mahdollista, että pahoinpitelyä koskeviin ls-ilmoituksiin ei reagoitu?
Sosiaalisesta omastatunnosta ja moraalista ei voi puhua halaistua sanaa silloin, kun huonojenkin viranomaisten MAINE on ls:ssa tärkeämpää kuin lasten todellinen etu.