Vanha revolveri

jes711

Löysin talon peruskorjauksessa kellarista isoisäni USA:sta 1920-luvulla hankittua revolveria. Minkähän arvoinen pyssy on? Onko jokin erikoinen malli, vai yleinen? Piipun päällä Warrington & Richardson Arms Co. Worcester Mass. USA PAT.D OCT 4"87

16

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asehiplaajatlinnaan

      Kyllä poliisi ottaa vastaan ihan ilmaiseksi.

      • jes711

        Kiitos tiedosta. Enpä tullut ajatelleeksi..!
        Muita fiksuja ehdotuksia..?


    • Vorsesteri

      aivan tavallinen rauta joita oli ameriikoissa kaikilla. Älä tunge siihen kuitenkaan näitä nykyaikaisia pateja, nuo vanhat oli vähän pehmeimmille kudeille suunniteltuja. Säästä tuleville polville muistona. Älä näytä muille.

    • Onko oikeasti

      Warrington & Richardson, ettei Harrington & Richardson ? Voinut patinoitua niin ettei tahdo saada selvää...

    • sderfgthyujik

      .....ja ennen kaikkea ÄLÄ PULEERAA PATINOITA POIS = arvo laskee

    • Ekonomi vain

      Ilmeisesti kyseessä H&R "Hammerless Auto Ejecting Second Model " valm. 1910-1913. Onko aseessa ns. "breaktop" eli aukeaa siten että piippu taittuu alas kuten haulikossa? Ja onko vasaraa, josta virittää sylinterin peräpuolella? Jos ensimmäinen vastaus on kyllä, ja toinen ei, melko varmasti tunnistettu mainitsemakseni, ollen myös turvallinen nykyaikaiselle ampumatarvikkeelle.

      Arvo näyttäisi jenkeissä asettuvan 150-400 taalan väliin, riippuen kunnosta (60%-100%). Suomessa tod.näk. vähemmän, koska markkinoita ei juuri ole johtuen holhoavasta lainsäädännöstä ja keräilijöiden vähyydestä. Jos aseen käyttöhistoria on luotettavasti tiedossa (=kuva, tunnettu sarjanumero), voi se nostaa arvoa huomattavasti (esim. historiallinen tapahtuma, henkilö). Esimerkkinä voisi olla esim. kuva Marskista testailemassa kyseistä revolveria, isoisäsi seisoessa taustalla. Silloin puhuttaisiin ihan eri hintaluokasta, koska ase on "uniikki".

      • jes19711

        Kiitos viestistä. On siis Harrington, nyt kun katsoin tarkemmin. Piippu aukeaa alaspäin kuin haulikossa ja vasaraa pystyy vetämään taaksepäin. Ollut kromattu, kaipaisi kunnostusta mutta näyttää toimivan. Isoisä oli rakentamassa New Yorkin satamaa n. 1920-29. Siinä aseen historia..


      • mhgvbnm,
        jes19711 kirjoitti:

        Kiitos viestistä. On siis Harrington, nyt kun katsoin tarkemmin. Piippu aukeaa alaspäin kuin haulikossa ja vasaraa pystyy vetämään taaksepäin. Ollut kromattu, kaipaisi kunnostusta mutta näyttää toimivan. Isoisä oli rakentamassa New Yorkin satamaa n. 1920-29. Siinä aseen historia..

        Näillä on arvo deaktivoitunakin, nykyään saattaa olla suurempikin, kuin toimivan. Kummasti niille ostajia löytyy, kun ei liikaa pyydä, joten hullua viedä poliisille ilmaiseksi.


    • noutopizza

      Kaikki tuollaiset perintö-aseet ym löydetyt aseet on luovutettava poliisille, nettivinkki poliisille ja kansa pelastuu.

    • Savon mies

      Mie oon niin katteellinen että nettivinkkasin. Kannatais viiä itte se torrakko kamarille...

    • adwdwadg

      Juu vinkattu toivottavasti hakevat aseen tuhettavaks ja tekevät niistä pamppuja

    • myynnissä?
      •  Fobba

        Vinkkasin sutkin, luvattomia aseita koittaa ostella.


      • lkjhgfghjk
         Fobba kirjoitti:

        Vinkkasin sutkin, luvattomia aseita koittaa ostella.

        Vinkkasin sutkin, persettä yrität ostaa.


      •  Fobba
        lkjhgfghjk kirjoitti:

        Vinkkasin sutkin, persettä yrität ostaa.

        Persettä saa ostaa kunhan sitä ei osta ihmiskaupan uhrilta. ;)


      • ;D ;D
         Fobba kirjoitti:

        Persettä saa ostaa kunhan sitä ei osta ihmiskaupan uhrilta. ;)

        Vinkkasin, että olet pedofiili.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9839
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      184
      5584
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      159
      5179
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4848
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1541
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe