Parhaat kylpylät?

sks1

Olisi tarkoitus lähteä ensimmäistä kertaa Viron puolelle lyhyelle kylpylälomalle. Mitkä on siis parhaat kylpylät Tallinnassa, kenelläkään kokemuksia/suosikkia? Ollaan siis lähdössä ilman lapsia, eli ei tarvitse olla mikään liukumäkiparatiisi.

8

3479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja.

      Sitten on myös Pirita.

      Kesällä tuo Pirita on huono valinta, sillä siellä ei ole ilmastointia, rakennus on betonibunkkeri mustalla huopakatolla. Kuuma pätsi. Kalliimmissa huoneissa merinäköala.

      Muutoin Rakvere olisi ihan hyvä. Samoin Pärnu ja Haapsalu sekä Kuresaare. Bussiyhteyden toimivat Virossa hyvin eikä hintakaan huimaa ja paketteihinhan kuuluu vielä kuljetukset.

    • sks1

      Kiitoksia vinkeistä! noita Meritonia, Kalevia ja Viimsiä oltiinkin vähän kateltu...

      • XLmen

        Ensimmäisestä kerrasta tulee mieleen sanoa, että Viimsi sijaitsee loppujen lopuksi ns. korvessa. Bussissa sinne ja sieltä kaupunkiin palaa aikaa ihan kiitettävästi. Ja jos menette ilman lapsia, niin kyllä sitä innostuu bilettämään myöhempäänkin, jolloin yöllä takseista kertyy jonnin verran kustannuksia.
        Ite menisin tuossa tilanteessa keskustaan, mutta valinta on luonnollisesti teidän.


    • Farfall

      Viimsi on puolen tunnin bussimatkan päässä, mutta se sujuu kätsästi. Muistaakseni 1A vie päättärille saakka (startti Viru-keskuksesta), josta peruutetaan noin 100 m samalle puolelle ja siinä on Viimsi.
      Viimsin respassa puhutaan suomea ja sieltä saa mm. bussiaikataulut. Viimsi on hyvä, ei liikaa penskojen pyörimistä ja meuhkaa. Tosin uusi vesiparatiisin puoli on aikas ahtaanoloinen, itse tykkään melkein enemmän "vanhasta" puolesta. Kumpaakin kannattaa käyttää kyllä omien havaintojensa mukaisesti.
      Viimeksi olin keväällä Pääsiäisenä eikä ollut meluisaa lapsihyökkäystä.

      Toinen hyvä on Tallink Spa & Conference. Ei hälinää nimeksikään ainakaan niinä kertoina kun olen käynyt. On ihana iso hamam-marmori, jossa lämmitellä, erikseen höyryt ja suolasaunat ja myös ulkouimaa-allas sisäpyörteiden lisäksi. Spassa ei voi uida matkaa, mutta Viimsissä voi.

      Spa on vastapäätä Sadamarkettia, vähän karunoloinen paikka, vaikkakin uusi. Mitään kaunista ympäristössä ei ole, mutta pääsee siis hujauksessa keskustaan.
      Viimsissä on muuten kävelysauvat majoittujille pariksi tunniksi tai fillari jota itse olen käyttänyt tutustuessani maastoon.

      Kummassakin olen ottanut hoitoja eikä valittamista ole löytynyt. Siistejä kiummatkin.

    • oa<eusg

      Määräysten vastaiset altaat Tallinnassa:

      AS Medicumin allas
      Audentes Fitnessin lastenallas
      Audentes Fitnessin poreamme
      Audentes Fitnessin suuri allas
      Hotell Ecolandin allas
      Idakeskuksen spordiklubin allas
      Englantilaisen koulun allas
      Kalev SPA 0-kerroksen allas
      Kalev SPA 25 m allas
      Kalev SPA 50 m allas
      Kalev SPA:n poreammeet
      Kalev SPA: vastavirta-allas
      Kesklinna spordikeskuksen allas
      Kristiine spordiklubin uimahalli
      Hea Tervise keskuksen allas
      Meriton SPA hotellin allas
      Meriton SPA hotellin lastenallas
      Meriväljan koulun allas
      Mustamäen polikliinikan terveysallas
      Pelgulinnan gümnaasiumin allas
      Piritan Top SPA hotellin pieni allas
      Rocca al Maren hotellin allas
      Arctic Sport Clubin allas
      Status Club Al Maren allas
      Swissôtelin allas
      Tallink SPA hotellin poreamme
      Tallink SPA hotellin lastenallas
      Tallink SPA hotellin sisä- ja ulkoallas
      Tallink SPA hotellin makean veden allas
      Tallink SPA hotellin saunan allas
      Tallinna 21. koulun allas
      Tallinnan Laagnan gümnaasiumin allas
      Tallinnan Liikurin lastentarhan allas
      Tondin terveyskeskuksen uimalan allas
      Tervisekeskus Club 26 allas

      • Maalaisukko

        Ootkos kirjoittaja käynyt näissä altaissa, vai muutenko höpiset. Jos et oo käynynnä, niin puhut omias!


      • vesi_peto
        Maalaisukko kirjoitti:

        Ootkos kirjoittaja käynyt näissä altaissa, vai muutenko höpiset. Jos et oo käynynnä, niin puhut omias!

        Totta maar! Jo 25 vuotta avartanut katsetta Viroon joka 2.-3.viikko ja kova uimari.


    • Arska_eesti

      Viimsi spa minun mielestä paras!Saunat viron parhaimpia eli löytyy jopa puu sauna!Muuutenkin edulliset hinnat.Jos meinaa taksilla käydä keskustassa niin kokeilkaa uber taksia,halvin ja netistä näkee alkaen hinnan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4313
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      231
      1720
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1130
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1062
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1029
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      140
      976
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      944
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      929
    Aihe