Hei
Olen hankkimassa kompaktia digikameraa ja nyt askarruttaa Minoltassa lähinnä Autofocus sekä suoriutuminen pimeässä. Testejä olen lukenut ja kommentteja kuullut ja täältä metsästän niitä lisää.
Jotkut sanovat AF:n toimivan heikosti kuten myös pimeäkuvaamisen, toisille taas ne ovat "osa digikuvausta". Minoltan puolesta puhuvat sen sopiva koko, todella nopea käynnistyminen ja ilmeisen hyvä kuvien laatu, tietyin varauksin.
Kävin myös hypistelemässä Casion Exilim EX-Z40 -kameraa. Käteen sopii varsin hyvin, mutta siitä on aika murskaavia arvosteluja netissä - lähinnä siis kuvien laadusta ja mm. sarjakuvausmahdollisuuden puutteesta.
Kommentit tervetulleita.
Kiitos.
Minolta G400 hankkimassa
juuso
1
1372
Vastaukset
- Tauno
Minulla on Konica joka sama kamera eri nimellä.
Ostin viime vuonna joulukuussa ja tähän asti olen erittäin tyytyväinen, varsinkin pieni koko ja nopeus ovat mieleen. Kuvien laatuunkin olen tyytyväinen.
Tottahan se on että kamerasta puuttuu etsintävalo, mutta se ei minua ole haitannut kuin pimeässä kuvatessa makro-etäisyydellä, muuten olen saanut myös ihan pimeässä hyvä kuvia, viimeksi lepakoista pimeässä metsässä.
Tauno
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh442883Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli632236Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit562069- 921911
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411704Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö641345Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1281293Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1691270Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781205Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.641193