Viikonloppuna ollaan perheen kanssa tulossa Kotkaan kolmeksi päiväksi ja tarkoitus olisi lasten (12-14v.) kanssa käydä ainakin Maretariumissa. Merelle tekisi myös mieli mutta mihinkähän sitä menisi? Kannattaisiko matkustaa Kaunissaareen saakka vai olisiko esimerkiksi Varissaaresta muutaman tunnin retkikohteeksi?
Muita murkkuystävällisiä retki/käyntikohteita?
Mihin murkkujen kanssa Kotkassa?
4
804
Vastaukset
- entinen kotkanpoika
Suosittelen henkilökohtaisesti Varissaarta. Siellä on vanhoja komeita rannikkotykkejä (kun kävelee saarta ympäri), jotka varmasti kiinnostavat tuon ikäisiä - varsinkin jos ovat poikia. Sopii oikein hyvin juuri muutaman tunnin retkikohteeksi.
En sitten tiedä nykyään nuorten vaatimustasosta, mutta itse aina mukulana kiipeiltiin isojen tykkien päällä ja hauskaa oli. - kotkalainen
Varissaareen, Lehmäsaareen, Kaunissaareen..tuureja kulkee =)
Voisitte käydä myös Haukkavuoren näkötornissa, siellä on myös viihtyisä kahvila, taidenäyttelyitä yms..:
http://www.kotka.fi/tour/p4.html
Kirkot ovat myös käymisen arvoisia:
http://www.kotka.fi/tour/kirkko.html
ja Pyhän Nikolaoksen ortodoksinen kirkko:
http://www.muuka.com/finnishpumpkin/churches/k/cekook/church_cekook_fi.html
Langinkoskella kantsii piipahtaasijaitseva, siellä on Venäjän keisari Aleksanteri III:n ja hänen perheensä entinen kalastusmaja, joka on suosituimpia matkailunähtävyyksiämme:
http://www.kotka.fi/tour/p5.html
Maretarium:
http://www.maretarium.fi/esittely.htm#top
Villa Kärkisaari on idyllinen paikka käydä:
http://www.villakarkisaari.com/index.html
Meriniemi (Sapokassa, Maretariumin tuntumassa):
http://www.meriniemi.com/- kumivene
takuulla jännä kokemus. www.keisarinkosket.fi.
- Santtu
Jos sun vanhin on jo 14 niin sehän vois koittaa vaikka sipparia jos tuutte viikonlopuksi.Siellä on menoa ja melskettä kun teinit ryyppää pullojen kanssa..Mun 14 vuotias sisko on käynny siel jo yli vuoden eikä porukat saa sitä kuriin..outo muksu..tai tavallinen siis..heh xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648