Ostimme juuri talopaketin. Päätimme teettää perustukset vasta keväällä. Mihin aikaan keväästä alkaa olla jo hyvää aikaa tehdä maansiirtotöitä ja perustuksia? Kyseessä Päijät-Hämeen alue.
Tiedän toki, että perustuksia tehdään talvellakin, mutta milloin niiden tekeminen olisi OIKEASTI järkevää?
Milloin perustukset?
5
450
Vastaukset
- Ins. maanrak.
Silloin, kun perustukset voidaan tehdä sulan pohjamaan varaan ts. kun routa on sulanut tai se on poistettu eikä ole vaaraa pohjamaan jäätymisestä. Rakennuspaikka kannattaa pitää talvella koskemattomana, koska lumipeite suojaa tehokkaasti roudalta.
Roudansyvyystietoja on Ympäristöhallinnon saitilla, esim. http://wwwi3.ymparisto.fi/i3/tilanne/fin/routa/pir.htm - alkuper.
Kiitos vastauksestasi.
Itse emme tontille mene talvella mylläämään, mutta toki riskinä on, että jo valmiiden naapuritalojen lapset leikkivät siinä tai aikuinen ajelee mönkijällä...
Jos jostain syystä ehtisimme saada rakennusluvan nopeasti, niin mihin asti nyt syksyllä / ennen joulua on vielä järkevää tehdä perustuksia?
Kumman näet järkevämpänä ratkaisuna:
perustukset nyt ennen vuoden vaihdetta vai maaliskuussa?- Ins. maanrak.
Järkevyys riippuu lämpötilasta. Viime vuosina on etelärannikolla voinut tehdä maanrakennustöitä huoleti vielä joulukuussa. Itse kannatan kevättä. Talvea vasten voi toki tehdä, mutta perustusten "talvehtiminen" tulee varmistaa riittävällä työnaikaisella routasuojauksella. Ohjeita löytyy mm. julkaisusta "Talonrakennuksen routasuojausohjeet", Rakennustieto Oy, 978-951-682-851-3.
- Elä huoli
"Koskemattomana" tarkoittaa sitä että ei kaiveta pintamaita kaivurilla ja mielellään annetaan lumien olla siinä mihin ne taivaalta satavat. Naapurin lapset tuskin innostuvat kolaamaan tonttiasi tyhjäksi lumesta... :)
Mönkijällä ajelustakaan ei ole haittaa mutta kyllähän naapuri tarvitsee sinun lupasi joka tapauksessa ennen kuin tulee ajelemaan maillesi off-road kalustolla. Ei kai kukaan ole niin pöljä että menee ilman lupaa toisen maille ajelemaan mönkkärirallia?
Eli elä huoli tontista vaan keskity rauhassa suunnitteluun ja urakoitsijoiden etsimiseen talven aikana. Stressaaminen kannattaa rakentamisessa jättää muutenkin suosiolla hevosille. Niillä on siihen paremmin soveltuva kallorakenne.
- Sunair500
Kun syksyllä tekee perustukset, niin mielestäni kannattaa ohjata vedet pois siitä ns. talonpohjasta. Samoin asentaaeristykset paikoilleen jo syksyllä, ettei roudi perustuksia piloille. Routa vaara on pienempi, kun lämmin talo on paikoillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702034
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371445Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56882- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617