Ainoa oikea usko erotti meidät

Pertti Niukkanen on koonnut ansiokkaasti tietoa, Topin blogin alle:
http://www.kotimaa24.fi/blogit/article/?bid=261&id=44274&start=40#kommentit
5381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei jaksa klikata, mutta asiasta toiseen ootko sinäkin hoitokokoustollo, joita kerrotaan täällä foorumin kaapeissa kiemurtelevan syntisen elämän tuskissa ja kuoleman kielissä?

Saatko sinä vieläkään käydä E-liikkeestä hyvää leipää ostamassa, vai otitko lakkisi ja sanouduitko irti koko porukasta ampumisen uhallakin?

Äänestä

Ainoa oikea usko erotti

1800/1900 taitteen hajaannuksista näkyy ainakin vl:lla olevan ihan omaperäinen käsitys.

Kaikissa joukoissa taitaa olla ihan oma käsityksensä, jota on pälpätetty jo yli 100 vuotta, vaivautumatta tekemään puolueetonta tutkimusta siitä mitä tuolloin oikein tapahtui. Sen tiedän varmasti että apua lähdettiin hakemaan nimenomaan ruotsinlapista Jellivaarasta (mm sukulaiseni) kun Tornionjokilaaksossa syntyi tämä liike jota nimitetään SRK:ksi ja vanhoillislestadiolaisuudeksi.

Törkeintä ovat väitteet esikoisuuden synnystä ja Raattamaan murehtimisesta sen johdosta. Kyllä näkee että tuon vanhinten kirjat ovat jääneet kokonaan lukematta.
Raattamaan ja Purnun välillä ei ole ollut kiistoja vanhinten kirjojen mukaan. Esikoiset ovat tänäkin päivänä tarkkoja alkuperäisestä lestadiolaisuudesta, mikäli sellaisesta voidaan ollenkaan puhua. Lestadiuksen saarnakarttoja luetaan Postilloista joka sunnuntai, ennen varsinaista saarnaa.

Itse olen sitä mieltä, että ainoa oppi josta on oltava äärimmäisen tarkka, on KRISTUKSEN oppi. Herrnhutilainen pietismi jota lestadiolaisuus ja Lestadius itsekin edusti, ei ole ollenkaan niin tarkka.

Jossakin on matoja!!! Eikä ihan vähää olekaan, kun Kristus perustaa seurakuntansa koko maailmaa koskevaksi ja se on tänäkin päivänä elävä jas täydessä voimassaan, niin pieni joukko pohjoiskalotissa tappelee keskenään siitä, kuka omistaa ja määrää Pyhän Kolmiuyhteisen Jumalan.

Jokainen joka uskoo Kristukseen, tulee hänessä vanhurskaaksi. Ja meille kristityille on yksi käsky Jeesukselta joka koskee jokaista kristittyä, - rakastakaa toisianne.
Olemmeko rakastaneet? Maailmassa on kymmeniä, ellei satoja kirkkokuntia ja herätysliikkeitä, joilla ei ole keskinäistä rakkautta, eikä asian tilasta kanneta edes mitään huolta. Onhan tämä säälittävää pimeyttä, aikana jolloin jokaisen kristityn panosta tarvittaisiin Kristuksen evankeliumin eteenpäin viemiseen. Jos kristityt eivät rakasta toinen toisiaan, eivät siis välitä mitään Jeesuksen tärkeimmästä käskystä itse, niin sanomalta menee uskottavuus. Ja vihollinen nauraa!!!

Äänestä

Mielenkiintoista tutkimusta, kiitos Pertti Niukkanen!

Äänestä
  • Milelenkiintoista olisi vasta sitten kun joku kokonaan liikkeen ulkopuolelta tuleva tutkija tekisi perusteellisen ja puolueettoman tutkimustyön.

    Vanhoillisissa on paljon tutkijoita kyllä, mutta tulos on täysin tyunnejohteinen ja vl-keslkeinen, voisipa sanoa suoraan lähes propagandaan verrattavaa. Mauri Kinnunen oli poikkeus tästä säännöstä, hän oli terveen itsekriittinen.

    Äänestä

Kiitos mielenkiinnosta!

Perusteellista tutkimusta minäkin toivon - varsinkin seurakuntaopista. Oma kirjoitteluni on vain ulkopuolisen harrastelua. En siis kuulu vl-liikkeeseen enkä mihinkään muuhunkaan herätysliikkeeseen.

Tulkaapa mukaan keskusteluun.
Terv. Pertti Niukkanen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


14x20 kirjoitti:

Pertti Niukkanen on koonnut ansiokkaasti tietoa, Topin blogin alle:
http://www.kotimaa24.fi/blogit/article/?bid=261&id=44274&start=40#kommentit

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu