Voiko homevaurioiden syntymistä estää?

kunto ja home

Rakennusvaiheisiin en puutu.
Mutta estäisikö säännölliset kuntotarkastukset sekä täsmähuoltotyöt kosteusvaurioiden syntymistä?

15

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eitoivoakaanenään

      Ei estä.

      Vauriot tehdään jo ennen rakentamista tilausvaiheessa.

    • VOI estää kun:
    • Joo-ó

      Miksiköhän meidän talo ei ole jo 40-vuoteen homehtunut, kun höyrysulkuna on tinapaperi, joka varmasti ei läpäise vettä eikä höyryä. Miksiköhän karhuntaljavillat seinien välissä ovat pysyneet kuivana koko tuon ajan. Kiertovesipumppua ei onneksi ole, leivinuunilla puulla lämmitetään. Näyttää olevan monenlaista käsitystä tuosta huoneiden paineista. Painovoiaisessa ilmanvaihdossa tosiaan paine voi vaihdella . 2-kerrostalossa alakerrassa voi olla alipaine ja yläkerroksessa ylipaine. Yksikerroksisessa talossa voi lattialla olla alipaine ja katon rajassa ylipaine, ei se ilma muuten vaihtuisi jos ei paine-eroja olisi. Pakkasella kun ulko-oven aukaisee, niin alareunasta tulee ilmaa sisään ja oven yläreunasta karkaa ulos, johtuen tuosta paine-erosta. Homevaurioituva talo tehdään yleensä jo pystytysvaiheessa, eli tehdään ja on tehty rakennevirheitä, joita on paha korjata myöhemmin. Eri juttu on tietysti vesivahingot , joita pystyy etukäteen torjumaan jonkun verran.

      • ainalöytyyhome

        Monasti home löytyy kun asunto vaihtaa omistajaa. Jos mineraalivilloja käytetty on löytyminen lähes 100% varmaa.


      • Joo-ó.
        ainalöytyyhome kirjoitti:

        Monasti home löytyy kun asunto vaihtaa omistajaa. Jos mineraalivilloja käytetty on löytyminen lähes 100% varmaa.

        Mineraalivillaa käytetään nykyään pääasiallisena eristeenä seinissä ja välikatoissa yli 80%:sti uusissa rakennuksissa. Kyllä ne villat kuivana pysyy vuosikymmenet, jos ei ole vesivahinkoa tai rakennevirhettä.Kuiva mineraalivillakaan ei homehdu, kuten ei sahanpurukaan, jos ei kastu. Kaikista vanhoista rakenteista löytyy homeitiöitä, bakteereja, siitepölyä yms. tuuli kuljettaa kaikenlaista moskaa vinteille ja rakenteisiin, joihin ilmavirta pääsee.Mikähän on se lämpöeriste, jolla mineraalivilla voitaisiin korvata, styroksi käy lattioihin, mutta ei juuri muualle, paitsi styroksiharkkotaloissa seiniinkin.


    • ainola, pulpetti

      Eka taloon, 1,5 krs. laitoin selluvillaa eristeeksi ja höyrynsuluksi kaksinkertainen kuituvahvistettu kartonki, taisi olla vielä pikikerros välissä. Öljy uuni . Painovoimainen ja kanavapuhallin pesutiloihin. !3 vuotta, ei ongelmia
      Toisessa, 2krs. Öljy lattialämmöt, Ilto 600 , 12 vuotta ei ongelmia. Samalla tavoin eristetty.

    • hjhjhjhh..

      Lämmöneristeestä ei nuo yleisimmät kosteusvauriot johdu, vaan ihan muista rakennevirheistä. Yleisimmin tehtyjä rakennusvirheitä lienee huonosti tehdyt kosteuseristykset ja virheelliset rakenteet. Luku erikseen on putki- ja vesikattovuodot ja rakennusaikaiset virheet työmeneteelmissä.

      • 30vuodenkokemus

        Purkuhommissa huomannu että villat aina ongelma. Siis homeessa.

        Huvittaa nykyinen ilmatiiviys pelleily teippauksineen.

        Hiiret ja muut eliöt pureksii muovit puhki jo ennen rakennuksen valmistumista.


    • remppaaja

      Avasin 70-luvulla tehdyn ok-talon sisäkaton. Höyrynsulkuna oli käytetty kotimaista muovipinnoitettua paperia. Höynsuku oli ikäänkuin palanut pois. Isoja pyöreitä reikiä. Ihan kuin syttynyt palamaan ja sammunt itsekseen. Sellaisia 50 cm. n kokoisia. Voisiko olla mineraalivillan aiheuttamaa ?

      • Paikallisvalvoja

        Ei se johdu mineraalivillasta, vaan kastumisesta. Ja se kastuminen voi sitten johtua esim, vesikatteen vuodosta, jos esim. peltikate ilman aluskatetta Tai sitten ihan kosteuden ajoittaisesta tiivistymisestä pellin alapintaan. Tuo kyseinen paperi (muistaakseni Arvopaperi) ei sitten kestä ylhäältä tulevaa vuotovettä vähääkään, vaikka se höyrynsulkuna kohtalaisesti toimiikin. Siinä kun on alapinnassa ohut muovifilmi.


      • 30vuottaedelleen

        Noita reikiä löytyy usein. Voi olla myös kuollet hiiret syövyttäneet.

        Nyt kun niitä reikiä joka tapauksessa tavalla tai toisella tulee, seuraa tästä ongelmaa mineraalivillan suhteen. Ne homehtuu kun sisäilma pääsee läpi virtaamaan ja kosteus tiivistyy.

        Nämä olisi helposti vältettävissä käyttämällä toisen tyyppisiä eristeitä ja rakenteita.


      • rakenteista
        30vuottaedelleen kirjoitti:

        Noita reikiä löytyy usein. Voi olla myös kuollet hiiret syövyttäneet.

        Nyt kun niitä reikiä joka tapauksessa tavalla tai toisella tulee, seuraa tästä ongelmaa mineraalivillan suhteen. Ne homehtuu kun sisäilma pääsee läpi virtaamaan ja kosteus tiivistyy.

        Nämä olisi helposti vältettävissä käyttämällä toisen tyyppisiä eristeitä ja rakenteita.

        Itse olen ajatellut että jos rakennan seuraavan talon puisella yläpohjalla niin laitan kattotuolien väliin vaikka jonkin 70mm polyuretaanilevyn, joka tiivisetään yretaanivaahdolla kiinni ja puhallus villa sitten niiden päälle. Ei varmaan tule kovin helposti reikiä eikä vuoda saumoista. Toinen etu on se että kantaa hyvin päällä olevat villat ja kestää vaikka kävellä.

        Samaa rakennetta olen miettinyt myös seiniin, jos ovat puurakenteiset, eli uretaanilevy muovikalvon tilalle.

        Toisaalta mieli tekisi tehdä kivitalo. Seinät esim. lammin kivestä ja yläpohjakin ontelolaatoista. Silloin tulee tiivis betonivaippa ympäriinsä.

        Rakennsuvaiheessa jo kannattaa laittaa hiirille myrkkyä tarjolle. hankkii pieniä muovipusseja, joihin mahtuu pari ruokalusikallista rotanmyrkkyä ja kylvää niitä puhallusvillan päälle joka nurkaan niin rapinat pysyy poiss muutaman vuoden. Ullakolle kannattaa joka syksy laittaa lisää myrkkyä, jos entisiä on syöty pois. Pakkasten tuttua kannattaa myös talon seinustoile laittaa myrkkyä tarjolle ja myrkyttää hiiret jos illoin kun ne on tulossa lämmintä etsimään.


    • pitkät naulat

      No, tässäkään Arvo-paperin käytössä ei rak.tarkastajasta ei olisi ollut mitään hyötyä. Oli varmaankin yleisesti käytetty hös-paperi
      Kuntotarkastuksissa on varmaankin hankala nähdä, onko esim. konesaumakaton, tai muun peltikaton teossa reiitetty aluskatekin.

    • ei estetä

      Ei tarkastuksilla mitään estetä.

      Huoltamalla estetään vahinkoja ja tarkastuksilla päästään kiinni ongelmiin kun ne ovat vielä pieniä.

      Tietysti kannattaa koko ajan seurata taloa ja tutkia että kaikki on kunnossa. Kun tutkii paikkoja säännölisesti niin sitten myös huomaa heti jos jotain poikkeavaa ilmenee, eikä käy niin kun huomaajotain niin alkaa vasta sitten miettiä että haittaakohan se mitään ja onkohan se ollut tuollainen aina.

      Huollon ja korjausten rinnalle, tai oikeastaan niiden edelle, pitää asettaa oikea käyttö. Taloakin käyttäessä pitää pyrkiä siihen että käytöllä ei aiheuteta turhaa kulumista ja turhia rikkoontumisia.

      Ja sitten varoituksen sana, tarkastuksillakin voi tehdä vahintkoa, jos esimerkiksi kävelee alvariinsa tutkimassa vanhaa tiilikattoa, niin kohta on kaikki tiilet halki ja katto vuotaa.

    • Äly hoi

      Voi sen estää kun sopii pankinkans pienemmät lyhennykset, ettei tarvi sitte myyjältä alkaa vaatiin hinnanalennusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe