Kokkolan kaupungin varikko

Onko maittava ruoka?

Hiljattain Kokkolaan muuttaneena olen kahlannut läpi ydinkeskustan lounaspaikkoja mutta päivän menu on ollut useimmissa paikoissa minulle kotiruokaan tottuneena hieman liian eksoottista. Sitten kuulin eräässä ravintolassa jonkun pariskunnan miehen tokaisevan ystävättärelleen Kokkolan kaupungin varikolla olevan paljon parempaa ruokaa. Tuo ruokalan nimi vain kuulostaa kovin karsealta niin nyt kysyisinkin teiltä saako tuosta paikasta edullisen sorttista maittavaa ruokaa?

28

2329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtaruoka-aika

      Perus-Amica se Varikko on. Ei oo nyt vähään aikaan tullukaan käytyä, mut kyllähän sieltä ihan hyvä mieli aina jäi.

      Kun kerran olet kotiruoan ystävä, suosittelen katsastamaan Herkku Hetki Kentalan, Tehtaankatu 45. Saatat tykätä.

    • Hyvää ruokaa

      Totta, vaikka en enää käy missään ruokalassa, niin ainakin entisen kokemukseni mukaan voin suositella todella Kentalan ruokapaikkaa.

    • Harald Hirmuinen

      Joo mee ihimeessä varikolle eilenki oli hiton hyvää mummonruokaa lihapullia ja pottuja ja tänään paistettuja silakoita muusilla, pannaria mansikoil ja kermavaahtoo päälle eikö tuukki heti vesi kielel nam mutta mee päivällä ettet jää iliman.

    • Nälänhädässä

      Anteeksi mutta missäpäin tuollainen Kokkolan muonavarikko mahtanee sijaita?

      • Ruuben Killer

        Hölö hölö, jos sullois nälänhätä niin sä seisosit seurakunnan soppajonos ja tietäsit tasan mis varikko on. Mee sinne Varastotie nelosen varikolle sisään ja kysy vaikka kelloo, jos haluut vaan kattella vai pitääks täs viel ruveta kartturiks häh?


      • Tuolla karttakin

      • Nälänhädässä
        Ruuben Killer kirjoitti:

        Hölö hölö, jos sullois nälänhätä niin sä seisosit seurakunnan soppajonos ja tietäsit tasan mis varikko on. Mee sinne Varastotie nelosen varikolle sisään ja kysy vaikka kelloo, jos haluut vaan kattella vai pitääks täs viel ruveta kartturiks häh?

        H'mm,,, teinkö nyt oikean johtopäätöksen saadessani mielikuvan kyseessä olevan köyhäillistön suosima joukkoruokailutila???


      • Ruuben Killer
        Nälänhädässä kirjoitti:

        H'mm,,, teinkö nyt oikean johtopäätöksen saadessani mielikuvan kyseessä olevan köyhäillistön suosima joukkoruokailutila???

        Jaahas sitä ruvettiin näläkäkuoleman partaal oikeen tsattaiemaan mulle. Kuules varikol aterioi koko Kokkolan kerma, mm, kuuluisa Pekka Puolimatkakin on nähty siel monet kerrat ja muita silimää tekeviä virkamiehiä kanssa!!!!!


    • Tuli näläkä

      Tuolla varikolla tuli aikoinaan käytyä syömässä, kun olin työharjoittelussa puutarhalla.
      Oli kyllä hyvää ruokaa ja mukava syödä valmista ruokaa, kun ruokaa muuten tulee tehtyä itse, niin ei aina tartte ruokaa itse valmistaa.
      Tuolla voisi kyllä käydä muulloinkin syömässä, kun ei ole aikoihin tullut siellä käytyä.
      Missähän hinnoissa ateriat pyörii, varmaan siellä syämässä käyvät tietää ?
      Muistaakseni silloin siellä oli ainakin pari erilaista ruokavaihtoehtoa.
      Ihan siisti ruokailu ympäristö, voi mennä ihan tavallisissa vaatteissa syömään ja ruoka oli kyllä tosi hyvää.

      • l...e m.....ä

        Tänään oli ainakin neljä vaihtoehtoa. ja oli hyvvää.


    • Jennies1

      Samaa kallista safkaa kuin muissakin Amicoissa. (Konsepti valtaa Kokkolan ruokapaikat yksi kerrallaan. Käyhän Kokkolinnan kahvilan puolella. Hyvää keittoa joka päivä tarjolla

    • Lounaspaikat kolunnu

      Suosittelee....Kokkolan Ammattiopistolla on todella hyvää ja edullista ruokaa. Käyppä kokeilemassa! 5,70 € ja syöt salaatit, ruuan ja jälkkärin.

    • Ruoka ravintolat

      Työpaikkaruokalat eivät ole yleisiä ruokapaikkoja.

      Henkilöstöruokailu voidaan järjestää esimerkiksi seuraavasti:

      1. Työnantaja järjestää henkilöstöruokailun itse omissa tiloissaan. Tarvittava henkilökunta on työnantajan palveluksessa ja työnantaja maksaa toiminnasta aiheutuvat kustannukset (esim. keittiöhenkilökunnan palkat, ruoan raaka-aineet, tilojen kalusteet, keittiönkoneet ja laitteet). Työnantaja luovuttaa ateriat työntekijöille ilmaiseksi tai sellaista vastiketta vastaan, joka ei kata hänen omia kustannuksiaan.

      2. Työnantaja tekee sopimuksen ulkopuolisen ruokalanpitäjän kanssa, joka toimii työnantajan tiloissa. Ruokalanpitäjä myy ateriapalvelut työnantajalle ja tämä luovuttaa ateriat kuin edellisessä 1)-kohdassa työntekijöille ilmaiseksi tai sellaista vastiketta vastaan, joka ei kata hänen omia kustannuksiaan. Vaihtoehtoisesti ulkopuolinen ruokalanpitäjä voi periä työntekijöiltä alennetun vastikkeen ja työnantaja suorittaa hänelle lisäkorvauksen käyvän hinnan ja myyntihinnan erotuksesta.

      3. Edellä 1)-kohdassa mainitussa tilanteessa ateriapalvelut myydään myös toisen yrityksen työntekijöille. Työnantaja voi periä koko vastikkeen toiselta yritykseltä tai työnantaja perii aterioista toisen yrityksen työntekijöiltä saman hinnan kuin omilta työntekijöiltään ja veloittaa lisäkorvauksen toiselta yritykseltä. Edellä 2)-kohdassa mainitussa tilanteessa kaksi tai useampi työnantaja voi myös järjestää henkilöstöruokailunsa yhdessä ja käyttää yhteistä ulkopuolista ruokalanpitäjää.

      4. Työnantaja järjestää henkilöstöruokailun tekemällä sopimuksen ravintolan kanssa (ns. sopimusruokailu). Ravintola myy ateriat työnantajalle ja tämä luovuttaa ne työntekijöille ilmaiseksi tai alennettuun hintaan. On myös mahdollista, että ravintola myy ateriat suoraan työntekijöille ja työnantaja suorittaa ravintolalle lisäkorvauksen käyvän hinnan ja myyntihinnan erotuksesta.

      5. Työnantaja maksaa työntekijöille suoraan näiden ruokailukulut.

      6. Työnantaja luovuttaa työntekijöille lounasseteleitä tai muita ruokailulipukkeita, jotka kelpaavat useampaan kuin kahteen ruokailupaikkaan.

      • Harald Hirmuinen

        Joo se oli hieno sepustus mut ratkasu saattaa löytyä tohon työpaikkaruokailuun kans just tuolta varikolta kahtokaas, ku ne toimittaa safkaa eri tilaisuuksiin niin miksei firmoillekki ja sit sieltä voi hakea muonat följaan niinku grilliltäki. Tänään siellois tarjolla Pappilan hätävaraa mutku tuli vähä menoa, käykääs maistamassa.


      • Tuli näläkä
        Harald Hirmuinen kirjoitti:

        Joo se oli hieno sepustus mut ratkasu saattaa löytyä tohon työpaikkaruokailuun kans just tuolta varikolta kahtokaas, ku ne toimittaa safkaa eri tilaisuuksiin niin miksei firmoillekki ja sit sieltä voi hakea muonat följaan niinku grilliltäki. Tänään siellois tarjolla Pappilan hätävaraa mutku tuli vähä menoa, käykääs maistamassa.

        Näin juuri....
        Kaupungin varikon ruokalan sivuilla oikein mainostavat, että meille ovat tervetulleita syömään KAIKKI hyvän ruoan ystävät eli myös me tavalliset ihmiset, joilla on nälkä ja jotka haluavat syödä vaihteeksi valmista ruokaa.
        Eikä tuo hintataso ole erityisesti sen edullisempi, kuin missään lounaspaikoissakaan, joissa lounaan saa samaan hintaan.
        Työpaikkaruokalahan on sellanen, mikä on siellä työpaikan seinien sisäpuolella ja sinne ei siviileillä ole edes sisäänpääsyä eli suljettu alue.

        Aikuiskoulutus keskuksessa olin kursseilla ja siellä ruoka makso n.4-6 euron väliltä ruoasta riippuen.
        Sano vaan, et on opiskelemassa, niin sai ruoan tuohon hintaan.
        Kyllä siellä siviilitkin saa käydä syömäs, mut ruoka on sit kalliimpaa.
        Täytyy katella varikon ruokalistaa netistä ja käydä jonakin päivänä syömäs, kun on joku herkullinen ruoka.
        Pitäähän sitä välillä saada nautiskella valmiista ruoasta, kun aina joutuu ite kokkailemaan.
        Hernekeittosta en vaan tuollaista hintaa kyllä maksa, kun sillä saa kaupasta enemmän hernekeittoa ja siihen sitten lisäksi jotain lihaa, pekonia, niin tuohon hintaan saa jo monta annosta.
        Mut jotain muuta kyllä vois kokeilla.


    • Ruoka ravintolat

      Miksi työpaikkaruuat ovat edullisia.
      Selitys löytyy verotuksen puolelta.
      Tutustukoon siellä mikäli kiinostaa ja hakekoon tiedot itse jos kiinnostaa.

      Tietyissä puitteissa tähän liittyy myös mahdollisuus optimoida verojen määrä.
      Käytännössä saattaa olla ongelmallista arvioida, onko ateriapalvelun hinta käypää markkina-arvoa huomattavasti alempi.

      Työnantaja, joka järjestää henkilöstöruokailun itse omissa tiloissaan, saa vähentää ruoan valmistus- ja tarjoilutoimintaa varten suoritettujen hankintojen ostohintaan sisältyvän arvonlisäveron, vaikka hän olisi arvonlisäverovelvollinen ainoastaan henkilöstöruokailutoiminnastaan eikä harjoittaisi muutoin arvonlisäverollista toimintaa (poikkeuksena tästä on kuitenkin yleishyödylliset yhteisöt). Lisäksi työnantaja saa vähentää ruokailutilojen ja niihin suoritettujen hankintojen (esim. keittiön laitteiden tai ruokalan kalusteiden) ostohintaan sisältyvän arvonlisäveron.

      • Kotikokki

        Ei mun mielestä ne ruoka-annokset ole kovinkaan edullisia, jos 7 euroo maksaa joku ateria, jossa on lihapullia, perunaa, kastiketta salaattia.
        Kaupasta saa eurolla jauhelihapihvipaketin, josta riittää pihvejä kolmelle aterialle, perunat, porkkanat, suolakurkut, sipulit ei maksa yhtään mitään, kun niitä on kellari pullollaan ja ruoan laitto on erittäin helppoa ja vähintäänkin tulee samantasoista ruokaa maultaan, kuin mitä nämä työpaikkaruokalat tekee.
        Voin sanoa, että maukkaampaa ruokaa syntyy itse tekemällä, kuin näissä suurissa työpaikka ruokaloissa, joissa maku on teollinen ei mikään ravintola tasoa, saatikka kotikeittiö tasoa, mutta kyllä se työläiselle näkyy kelpaavan, kun maha nälästä kurnien saa pöperö suuhun.
        Nälkäisenä kaikki ruoka maistuu hyvältä ja onhan tuo 7 euroa naurettavan halpa hinta teille hyväpalkkaisille työläisille, jotka siellä kaupungin varikolla syötte.
        Osaattekos edes ruokaa itse valmistaa.

        Hyvä ruoka syntyy ainoastaan vuosien ruoanlaitto kokemuksella, ei millään kokemattomuudella ruoka ohjeiden perusteella tekemällä.
        Näiltä vasta valmistuneet kokeilta puuttuu ruoanlaiton ajan mittaan tuoma kokemus ruoan laitosta, siksi ruoka ei ole maukasta.
        Maukkaampaa ruokaa syntyy 20 vuoden ruoanlaitto kokemuksen kartuttamana.
        Siinä yks hölösuu jauhaa verotukseta, tunge ne verot sinne, minne päivä ei paista.


      • Nimimerkkijos haluat
        Kotikokki kirjoitti:

        Ei mun mielestä ne ruoka-annokset ole kovinkaan edullisia, jos 7 euroo maksaa joku ateria, jossa on lihapullia, perunaa, kastiketta salaattia.
        Kaupasta saa eurolla jauhelihapihvipaketin, josta riittää pihvejä kolmelle aterialle, perunat, porkkanat, suolakurkut, sipulit ei maksa yhtään mitään, kun niitä on kellari pullollaan ja ruoan laitto on erittäin helppoa ja vähintäänkin tulee samantasoista ruokaa maultaan, kuin mitä nämä työpaikkaruokalat tekee.
        Voin sanoa, että maukkaampaa ruokaa syntyy itse tekemällä, kuin näissä suurissa työpaikka ruokaloissa, joissa maku on teollinen ei mikään ravintola tasoa, saatikka kotikeittiö tasoa, mutta kyllä se työläiselle näkyy kelpaavan, kun maha nälästä kurnien saa pöperö suuhun.
        Nälkäisenä kaikki ruoka maistuu hyvältä ja onhan tuo 7 euroa naurettavan halpa hinta teille hyväpalkkaisille työläisille, jotka siellä kaupungin varikolla syötte.
        Osaattekos edes ruokaa itse valmistaa.

        Hyvä ruoka syntyy ainoastaan vuosien ruoanlaitto kokemuksella, ei millään kokemattomuudella ruoka ohjeiden perusteella tekemällä.
        Näiltä vasta valmistuneet kokeilta puuttuu ruoanlaiton ajan mittaan tuoma kokemus ruoan laitosta, siksi ruoka ei ole maukasta.
        Maukkaampaa ruokaa syntyy 20 vuoden ruoanlaitto kokemuksen kartuttamana.
        Siinä yks hölösuu jauhaa verotukseta, tunge ne verot sinne, minne päivä ei paista.

        Se onkin töissä niin helppoa alkaa kokkaamaan. Vittu, kai sitä nyt eväät ottaisi kotoa jos olisi mahdollista säilyttää ne jossain.


    • Kotikokiton

      Söishän sitä kotona muttaku se ruokatunti on vain tunti niin mitä siinä puolessa tunnissa kerkeis tekemään ko työmatkoihin menee puolet ja jos heität purkkilihapullat mikroon niin kyllon pahaa ja potutki pitää keittää puoli tuntia niin sinne ne jäis pöydälle syömättä ku pitää keritä takasin duuniin.

    • nam

      Harjun leipomo ja juhlapalvelu. Siellä on hyvää kotiruokaa.

      • Konditorian kiertäjä

        On hyvää ja herkullista.
        Kotiin viemisiksi voi sitten vielä ostaa niitä herkullisia leivonnaisia, nam...
        Saas nähä, niin tuo nimimerkki. Ruokaravintolat varmaan tulee selittämään, että ei sinne Harjun leipomoon saa kukaan tavallinen ihminen mennä syömään, vaan se on tarkotettu vaan työpaikan henkilökunnalle ja työnantaja saa siitä kaikenmaailman verovähennykset ja ilmaset laitteet ruoanlaittoon.


      • Porsas röyh
        Konditorian kiertäjä kirjoitti:

        On hyvää ja herkullista.
        Kotiin viemisiksi voi sitten vielä ostaa niitä herkullisia leivonnaisia, nam...
        Saas nähä, niin tuo nimimerkki. Ruokaravintolat varmaan tulee selittämään, että ei sinne Harjun leipomoon saa kukaan tavallinen ihminen mennä syömään, vaan se on tarkotettu vaan työpaikan henkilökunnalle ja työnantaja saa siitä kaikenmaailman verovähennykset ja ilmaset laitteet ruoanlaittoon.

        Hei kuka olis niin possu, et hakis lounaaks jotain hiton leivoksii,, haloo!!


      • Hillopossuja
        Porsas röyh kirjoitti:

        Hei kuka olis niin possu, et hakis lounaaks jotain hiton leivoksii,, haloo!!

        Päivällä ne leivokset on haettava, kun niitä siellä myydään.
        Sinä tietenkin menet sinne klo 17.00 jälkeen kun sieltä on jo kaikki leivonnaiset myyty ja ovi lukossa.
        Mene sinä vaan sinne töihin, minä elbaan, mun ei tarvi käydä töissä, eikä missään kallissa työpaikkaruokalassa syömässä, voin tehdä syödä ihan kotona kotiruokaa.


    • Suuri Syömäri

      Ootteko käyny siinä Koivuhaan risteyksen Pikantessa syömässä? Jokku sanoo, että siellon maittava ruoka.

    • fghjkl

      kallentorilta ja halpa-hallistakin saa syötävää...

    • Ranskanleipä

      Työttömien ruokalassa on edullisinta ruokaa, mutta se onkin tarkoitettu työttömille, eikä teille työläisille, varsinkaan tuolle nimimerkille Ruoka ravintolat, joka on ilmeisesti joku ylempi toimihenkilö suurella kuukausipalkalla.
      Pysy vaan siellä henkilöstöruokalassasi, niin meillä muilla on parempi olla.
      Ei se kuule ole yhtään halpaa tuo 7 euron ninta lounaasta, KALLISTA ON !

    • gy7bnhj

      missä säätiön työntekijät käyvät syömässä?

    • JuhlallinenTunne

      Kokkolan varikolle ovat tervetulleita KAIKKI hyvän ruoan ystävät eli kaikki!
      Sorvin keittiöllä tarjotaan myös erinomaisen hyvää ruokaa toivottaen saa tulla syömään. Voisihan noissa ruokapaikoissa käydä silloin tällöin syömässä, jos kävisi joka päivä, niin tulisi vähän liian kalliiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1756
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      683
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      567
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      523
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      24
      475
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe