Olemme tekemässä opiskeluihimme liittyvää seminaarityötä Mielenterveyden syvenäviinopintoihin ja aiheenamme on Yläasteikäisten nuorten koulukiusaaminen. Haluaisimme saada kiusattujen kertomuksia siitä kuinka heitä on kiusattu ja miten se on vaikuttanut heidän elämään. Haluaisimme myös saada kiusaajien mielipiteitä siitä kuinka he ovat kiusanneet, miksi ovat kiusanneet ja mitä he ovat siitä saaneet ja kuinka se on vaikuttanut heidän elämään.
Myös sivusta seurannneiden kommentit olisivat suotavia. Vaikka täällä on jo paljon kiusaamiseen liittyviä keskusteluja, mutta toivomme tämän keskustelu palstan keräävän keskustelua ja mielipiteiden jakamista muiden kanssa.
Myös sivusta seurannneiden kommentit olisivat suotavia. Vaikka täällä on jo paljon kiusaamiseen liittyviä keskusteluja, mutta toivomme tämän keskustelu palstan keräävän keskustelua ja mielipiteiden jakamista muiden kanssa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ryhmän ulkopuolelle jättämistä olen itse kokenut. Masentunut tyttö kuittaa.
Eli mua on syrjitty, haukuttu läskiks ja huoraks kaveripiirissä ja sillee... Ei mitään herkkua..
Lyön poikii munille, koska on kiva kattoo ku niit sattuu. Ne ei uskalla lyyä minuu. Väittää,et ei viitti ku oon tyttö.
Yläasteella oli joukon ulkopuolelle jättämistä, avointa vastenmielisyyttä, "ton kanssa mä en ainakaan haluu tehä töitä" tai "ei me tota tänne haluta". Opettajat YHTÄ lukuunottamatta sivussa, eikä tällä yhdelläkään paljoa valtaa ollut, passitti pyskologille, joka olikin sitten täysi kusipää. Sanomattakin selvää, ettei siihen mikään auttanut. MIKÄÄN ei ole pahempi paikka kuin yläaste.
Tosin myönnän koulu-urani alussa itsekin kavereiden kanssa antaneeni pojille lumipesun jos toisenkin. Ne kerrat voidaan varmaan kuitenkin laskea jos ei nyt sormilla niin ainakin varpaita avuksi käyttäen. En edes ole ihan varma voidaanko laskea kiusaamiseksi, ehkä kyseessä oli vain jonkinlainen lumisota, jonka kieroutunut mielikuvitukseni on tällaiseksi vääntänyt. Oli miten oli olen läksyni moninkertaisesti oppinut.
Kerroinko jo, että kiusaaminen tapahtui yhdessä Suomen arvostetuimmista oppilaitoksista. Vetäkää siitä omat päätelmänne.
Mä olen ollu yhdes sillon uudistetus yläastees joka on suomen parhaita.
uudet tietokoneet, uudistettu kiusaamistyöryhmä, uudistettu koulunkäynnin tuki menetelmiä jne. mutta olin silti kaikki 3-vuotta yläasteella kiusattu, uudistettu kiusaamistyöryhmä ei osannu auttaa kuin niitä kiusaajia vaan, ja syyllistää minua kiusaajaksi ja kiusaamisen aloittajiksi.
Kuraattori oli syvältä, se siinä yläasteella ollut kuraattori senkun naureskeli itkuun saakka mun kiusaamiselle välillä, niille tapauksille mitä minulle oli tehty, millon hakattu, kampattu, haukuttu, syrjitty, alennettu arvoa, väitetty paikkansapitämättömiä, jne.
se siitä niin kehutusta yläasteesta.