Marttilan eräreitistö

Eräkuukuna

Marttilassa on hieno eräreitistö! Olettekos käyneet?
Minä olen ja voin todella suositella!
Lotikon kellari on todella hieno paikka!

15

4772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei pal kiinnosta

      On käyty. Puskissa menty jo ennen eräreitistöä. Ennenen mainostettua polkua sai olla rauhassa metsissä ja soilla, nyt siellä on välillä melkein ruuhkaa. Tosi hienosti hoidettu natura-hanke. Elukoilta meni oma rauha "luonnonsuojelun" nimissä.

      • joten se siitä

        Tuo Lotikon kellari onkin sellainen pyydys, ettei sinne paksumahaisella ole asiaa. Kallion halkeamassa on hädintuskin 25 sm rakoa. Kerran jäin puoliv'äliin nalkkiin eikä irti päässyt ennen kuin päästi oikein pitkän pierun ja kaikki ilmat piti keuhkoistaskin ulos puhaltaa.


      • voi voi sentään
        joten se siitä kirjoitti:

        Tuo Lotikon kellari onkin sellainen pyydys, ettei sinne paksumahaisella ole asiaa. Kallion halkeamassa on hädintuskin 25 sm rakoa. Kerran jäin puoliv'äliin nalkkiin eikä irti päässyt ennen kuin päästi oikein pitkän pierun ja kaikki ilmat piti keuhkoistaskin ulos puhaltaa.

        Tosi on. ei sinne ahtaaseen rakoon kannata itseään väkisin tunkea, kun tuon paikan voi kuitenkin kiertää ulkopuolelta.Siihen pitäisikin saada jonkinlainen varoitustaulu, koska joku voi jäädä rakoon jumiin niin pitkäksi aikaa, että vasta laihtumisen myötä pääsee irti, kun ei ole saanut enää päiväkausiin ruokaa eikä juomaa ja housut ovat täynnä sontaa.


      • koipensa kastanut
        voi voi sentään kirjoitti:

        Tosi on. ei sinne ahtaaseen rakoon kannata itseään väkisin tunkea, kun tuon paikan voi kuitenkin kiertää ulkopuolelta.Siihen pitäisikin saada jonkinlainen varoitustaulu, koska joku voi jäädä rakoon jumiin niin pitkäksi aikaa, että vasta laihtumisen myötä pääsee irti, kun ei ole saanut enää päiväkausiin ruokaa eikä juomaa ja housut ovat täynnä sontaa.

        Eräreitissä taitaa edelleenkin olla se yksi märkä ja soinen kohta, josta ei ilman kumisaappaita sulan aikaan yli pääse. Pitkospuut olisivat tarpeen.


      • Anonyymi

        Tosi. Marttilan "Konemetsä", ja vielä parhaaseen lintujen pesimäaikaan. Metsänomistajalle täytyi warmana maksaa wallan hirmuinen korwaus, että suostui moiseen. Kumu kuului 10km päähän... ei perkele!


      • Anonyymi

        Me kaikki tiedämme mikä on Castron malli. Se näkyy jo kaikkialla. Mallin mukaisesti useat maat ovat tyhjentäneet vankilat ja mielisairaalat lähettämällä niissä olleen haitta-aineksen pois omasta maastaan.

        Malli on saanut nimensä, kun Kuuba tyhjensi vankilat ja hullujenhuoneet yhteiskunnalle haitallisesta heikosta aineksesta Yhdysvaltoihin. Näin saatiin roskaväki pois omasta maasta tuhoamaan sen maan turvallisuuden ja talouden, johon rikolliset ja hullut suostutaan ottamaan vastaan. Jopa Suomessa pudottiin tähän vanhanaikaiseen ansaan. Se on tehokasta hybridivaikuttamista, jonka avulla tuhotaan länsimaalaista taloutta ja kulttuuria. Venäjä harjoitti sitä mittavasti, kunnes itäraja suljettiin.

        Tuho on pysyvää, kun haitta-aines lisääntyy uudessa oleskelumaassa keskenään. Näin heikennetään maan hallintoa ja hyvinvointia pysyvästi.


    • eräjortikka

      Käydään emännän kanssa useasti naimassa lotikon kellarilla. Todella mukava
      paikka kesähelteillä naida ja katsella kun puut humisoo ja leppeä lounatuuli
      pusseja hyväilee.....

      • yksmuijja

        Varo vaan jos jussina siellä nait... Lotikon kellarin aave vie sun muijas...sillä tarinan mukaan keskiyöllä portit aukeavat ja pufff


    • juuri näissä

      en käy

    • ulkoiluimmeine

      Jep, olen käynyt. Kiva on reitistö, ja juuri eilen mentiin noin 11km lenkki, ja näköalat olivat todella upeita. Kiviäkin oli ja ne olivat järjettömän isoja möhkäleitä. Lotikon kellari on ehkä se hienoin juttu, läävitse olen mennyt. Epäkohtia ehkä se että palaisten nuotiopaikalla oli puut loppu ja huhtaanmajalta kun lähtee lenkkiä niin yhdesä kohtaa pitkospuut olivat aika lahonneita ja romahtaneet jonkun kulkijan alla. Eli siis joissakin paikoissa eräreitistö kaipaa pientä kunnostusta yms, mutta kaikin puolin; tosi hieno paikka ja moni juttu jota ei ihan joka paikassa nää(luonnon ihmeitä) on sitten tosi paljon eräteitistöllä, suosittelen!

      • varoituksen paikka

        Onkos palokunnalla sellaista tunkkia, että tuota rakoa voidaan tarvittaessa avartaa, jos joku saa vaikka sydänkohtauksen ahtaanpaikankammon seurauksena?


      • lolllol

        Onnenperän lenkillä on viitat vähän hukassa avohakkuun jäliltä.
        Muuten kiva. Laavu kivassa paikkaa ja isoa suota. Lotikkoon tuskin kukaan jää kiinni, pienet mahtuu sisään mutta isot ei - ei riskiä että jäisi edes jumiin kun ei ne ees sisään pääse


      • Anonyymi
        varoituksen paikka kirjoitti:

        Onkos palokunnalla sellaista tunkkia, että tuota rakoa voidaan tarvittaessa avartaa, jos joku saa vaikka sydänkohtauksen ahtaanpaikankammon seurauksena?

        ??????


    • Anonyymi

      Just tänään kävin! Asun Marttilassa joten on tullut käytyä usein!

    • Anonyymi

      Olen käynyt. Entisestä kotipaikastani Kuusjoen (nyk. Salon) Takalasta Koski T.l/Kuusjoki/Marttila rajalta yllättävän lyhyt matka, noin 7 km. Monituiset yöt olen siellä viettänyt eri paikoissa, aina vuodesta 1969 lähtien. Nykyinen 30% invaliditeettini estää kulkemisen. Aijjaii... kun wiälä pääsis.

      Lasu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      161
      4574
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2522
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      145
      2173
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      32
      1317
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1184
    6. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1112
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      69
      1038
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1013
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      943
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      118
      931
    Aihe