jägersulku

nikke10

Jägersulkua sanotaan erittäin kestäväksi.Mihin tämmöinen väite perustuu?? Mikä on ko.sulkusysteemin rakenne,liekö kovin monimutkainen,kun ei sitä esim. rata-aseissa käytetä.
Onko jollakin tarkempaa tietoa tästä lukitussysteemistä?

3

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jorsen korsetti

      Tarkoitat ilmeisesti tuota Blaser aseissa käytettyä sulkumekanismia, eli erillistä ja irroitettavaa iskupohjaa? Kestävyydestä en tiedä, mutta sulkuratkaisun pääpointtina on ilmeisesti ollut turvallisuuden lisääminen ja aseen keventäminen. Kun aseesta ottaa iskupohjan irti, ja laittaa sen vaikkapa kassakaappiin tms. niin asetta ei taatusti esim. varkauden sattuessa voi käyttää. Iskupohjan irrottaminen tekee pyssyn toimintakelvottomaksi.
      Ilmeisesti jollakin tapaa irrotettava pohjakappale sallii myös paremmin kevytmetallien käytön aseen lukkorungossa. Ilmeisesti tämä perustuu siihen, että teräksinen sulkukappale kestää paineet paljon paremmin, kuin suora kontakti kevytmetallirunkoon.

      Varsinaiseen kestävyyteen esim. teräsrunkoisissa rata-aseissa jäger sulku tuskin vaikuttaisi. Muutenkaan tuon turvallisuusaspektin lisäksi rakenne ei varmaan olisi kovin autuaaksi tekevä drillinkejä, yms. tavallisesti raskaanpuoleisia aseita lukuunottamatta. Haulikoissa ainakin melko turhake.

    • Niko LaMM

      Ja täältä oikeaa tietoa jägersulusta.
      Sulkukoneistoon kuuluvat sulkukappale, kädensijalla varustettu kääntövarsi, sulkukappaleen siirtovarsi ja puoliautomaattikoneisto. Sulkukappale on tyypiltään vaakasuorassa liikkuva, vasemmalle avautuva kiila. Lukon käsin avaamiseen käytettävä kääntövarsi on suorassa yhteydessä L-muotoiseen siirtokampeen, jonka alaosassa oleva luisupala liikkuu sulkukappaleen yläreunassa olevassa leikkauksessaan liikuttaen sulkukappaletta. Kääntövarressa on kääntövarren ja siirtokammen liityntäkohdan yläpuolella hammaspyörä, joka on yhteydessä puoliautomaattikoneiston hammastankoon. Puoliautomaattikoneiston osia ovat muun muassa puoliautomaattikoneiston kehys ja ohjain, joiden sisällä puoliautomaattikoneisto suurimmaksi osaksi sijaitsee. Kehys ja ohjain ovat samalla puoliautomaattikoneiston suurimmat päällepäin näkyvät osat. Muita puoliautomaattikoneiston osia ovat avaus- ja sulkujouset, jotka ovat kierrejousia, mäntä, hammastanko, sulkujousen holkki sekä vaihdin, jota kääntämällä voidaan sulun puoliautomaattikoneisto voidaan kytkeä päälle tai pois.

      • jorsen korsetti

        Hahah...

        Pistin ihan piruillessaan tekstinpätkäsi googleen, ja sen lähteeksi löytyi sanatarkasti tämä wikipedia artikkeli:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/PaK_38

        Se mistä itse kirjoitin, on Blaserin omissa pyssyissään kutsuma ns. jäger sulku. En sitten tiedä millä nimellä sakemannit pst-tykkiensä sulkulaitteista aikoinaan juttelivat...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe