Mikä on ja miksi? Käsittääkseni paikkakunnalla on lukuisia kalaisia järviä, mutta paikallista kalaa ei myydä missään. Torilla törröttää aina kalanmyyntiauto, joka on tullut Kajjaanin suunnalta fisuja myymään. Outoa.
Taivalkosken kalaisin järvi?
12
896
Vastaukset
- ahvenain
Ennen torilla myi kostolainen mies kaheksankyt luvulla kalaa, mutta mies on jo manan majoilla. Mistähän järvestä se Kajjaanin mies kalansa pyytää. Kukapa niitä haukia, lahnoja ja särkiä viitsis ostaa, kun ei näissä oman pitäjän järvissä muita kaloja juuri ole
- Nyt nykii
Siikalammelle vaan ongelle ja torille myymään.
- Näinonnn
1. Tyräjärvi
2. Irni
3. Kosto - Ruutana1
Rutakylän ruutanalampi.
- p-laitoksen duunari
Tappikosken paskalaitoksen saostusallas.
- eväs
Tappikosken kaloja en uskaltaisi edes syödä, voipi olla huumattu
- kettutarhalainen
eväs kirjoitti:
Tappikosken kaloja en uskaltaisi edes syödä, voipi olla huumattu
Kylläkait ne ketunrehuksi kelpaa
- Didididi
Palstalla vilisee idiootteja.
- kliimaksi
Jos sienetkin kelpaa "ravinnoksi" hörhöille, saapi sitä kalastakin jossain muodossa.
- haukisieni
kliimaksi kirjoitti:
Jos sienetkin kelpaa "ravinnoksi" hörhöille, saapi sitä kalastakin jossain muodossa.
saapi ainakin fiilikset
- keba2
En tiedä onko paikalliset tottuneet liian hyviin kalapaikkoihin.Ainakin näin etelän miehelle paikkakunnalla on lukuisa määrä hyviä kalpaikkoja!!!
- kalalle vaan
Tyräjärvi varmaan ja Kosto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567775Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675871Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615360Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515263Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084602Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072303Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41155Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e21145Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371006Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43954