Olen Ranskassa asuva suomalainen perheenäiti. Itselläni ei ole keskoslapsia, mutta ystävillä ja tuttavilla on, joten problematiikka on siinÄ mielessä tuttua. Ihan utelisaisuudesta kyselisin teiltä asiaa tuntevammilta, miten Suomessa olisi hoidettu seuraavanlainen tilanne, joka Ranskassa valitettavasti johti lapsen kuolemaan:
Syrjäseudulla asuva 34-vuotias nainen odotti esikoistaan, 7 raskauskuukautta oli täynnä. Hänellä oli todettu osittainen istukan irtoaminen ja myös jostain syystä otettu lapsivesinäyte, mutta ei mitään sen dramaattisempaa. Yhtäkkiä alkoivat supistukset. Lääkäri teki sisätutkimuksen ja totesi että vauva syntyy kohta, mutta ei hätää, siihen menee vielä neljä tuntia. -Mistä ihmeestä sen voisi noin tarkasti ennustaa vain kohdunkaulaa käpälöimällä? 
Niinpä pariskunnalle sanottiin, että keskussairaalaan, jonne siis oli jonkin verran matkaa, ehtisi ihan hyvin omalla autolla. -Eikö tuollaisessa tilanteessa olisi järkevämpää hoitaa kuljetus ambulanssilla ammattilaisten kanssa?
Niinpä siinä vaan kävi että vauva ehti syntyä autoon, mutta valitettavasti eli vain muutaman minuutin kun ei ollut asianmukaista hoitoa ja väineitä paikalla. Syntymäpaino 700 gr. 
Täällä tuosta on tullut jos jonkinmoista keskustelua, esim siitä että sairaaloita on liian harvassa, mutta eihän nyt syrjäseuduilla voikaan olla sairaalaa joka nurkalla. Minua tuossa vaivaa tuo että eikö kuljetus olisi pitänyt tehdä ambulanssilla? Mitäs olette mieltä? Onko joku teistä ollut vastaavanlaisessa tilanteessa?
Miten Suomessa olisi hoidettu tällainen keskossyntymä?
5
332
Vastaukset
- keskosäitiVaikea sanoa, kun ei tiedä kaikkia yksityiskohtia, esimerkiksi jos synnytys ei ollut vielä kuitenkaan kunnolla vauhdissa lääkärikäynnillä, Suomessa olisi varmaan annettu heti supistuksia estävää lääkettä ja siirretty ambulanssissa kokoaikaisessa seurannassa ja vaakatasossa synnytyssairaalaan synnytyksen estämiseksi. Pelkästään tuo istukan irtoamisriski on niin dramaattinen astia, että silloin on kiire. 
 Itselläni meni vedet noin kolme kuukautta ennen laskettua aikaa, ja menin lähisairaalaamme tutkittavaksi. Sieltä minut siirrettiin heti ambulanssilla Helsinkiin Naistenklinikalle, vaikka ei ollut supistuksia tai noita vaarallisia istukkaongelmia. Ystävälläni oli samoilla viikoilla lähes samankaltainen tilanne, mutta syynä oli raskausmyrkytys (synnytys ei käynnissä), hän lähti sairaalasta Helsinkiin taksilla. Jos synnytys olisi ollut jo alkanut, ehdottomasti olisi tilattu ambulanssi, kuten minullekin.
 Voi olla, että vaikka tuttavapariskuntasi lapsi olisi syntynyt ambulanssissa, hänen henkeään ei olisi voitu pelastaa, ja tämän sanon vaan sillä perusteella, kun olen nähnyt vastasyntyneiden teholla sen arsenaalin välineitä, lääkäreitä, henkityskonetta ja mittareita yms yms.
- lisätietoa tarviiViiveellä kommenttia: Suomessa kaikki synnytykset jotka (tod. näk tapahtuvat) ennen kun rv 36 täyttyy ohjataan yliopistosairaaloihin. Ilmeisesti ko tapauksessa todettu, että aktiivinen synnytys ei veden menosta huolimatta ole vielä käynnissä ja siirto ok. puutteellisilla tiedoilla hankala kommentoida.. - 32rvEi muuten ohjata, useissa keskussairaaloissa viikkoraja on 32rv. 
 
- Pariisitar toistaiseRanskassa terveydenhoito kulkee aivan lapsenkengissä Suomeen verrattuna. 
- ajaoajaoLaitanpa oman näkemyksenoi ja OLETUKSENI. En ole lääkäri. Oma lapseni syntyi yhtä aikaisin keskosena, mutta olosuhteet olivat huomattavasti paremmat, eli syntyi sairaalassa, ja jäi henkiin, vaikkakin sydän ei ollut täysin valmiiksi kehittynyt. Makasin myös tiputuksessa viikon ajan kun ei saatu alkanutta synnytystä loppumaan. 
 Mietin tuon kertomuksesi menehtyneen lapsen painoa. Nimittäin omanikin oli seitsenkuukautiseksi alipainoinen(920gr), niin miten sitten tämä lapsi oli arvioitu, eli olikohan jo tiedossa joitain vaikeuksia raskauden yhteydessä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti805656
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset695218
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut373793
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1052897
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral942762
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k362724
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132001
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161746
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2341624
- 1561394