SUDET PIIRITTIVÄT MIEHEN EURASSA

huspois

Kolme sutta asettui metsästäjä Rauli Virran eteen, ja yksi kiersi hänen taakseen maanantaina Eurassa. Sudet eivät pelänneet edes ampumista.

Metsästäjä Rauli Virta oli maanantaina alkuillasta kyttäämässä peuroja, kun hän näki ruokintapaikalla otsalampun valossa kiiluvat silmät.

”Ajattelin, että se on rohkea peura, kun ei liikkunut kun kävelin sitä kohti”, Virta kertoo.

Eläin ei ollut peura. Se oli susi.

”Vasemmalla oli toinen ja oikealla kolmas. Ulommainen kiersi vasemmalta taakse ja löi maate”, hän kertaa asetelmaa.

Virta seisoi susien kanssa peltoaukealla. Poistumisreitti metsän läpi oli takana olevan suden sulkema. Virta mietti hetken ja ampui takimmaista puolen metrin päähän.

”Se hyppäsi pystyyn ja siirtyi rivistöön, mutta kulku jäi vapaaksi. Siihen ne jäivät, yksikään ei lähtenyt karkuun”, kertoo Virta kokemuksestaan.

Auto oli noin 300 metrin päässä tiellä.

Virta on metsästänyt jo 40 vuotta. Tämä oli hänelle ensimmäinen kohtaaminen susien kanssa.

Lumi säilytti selvät jäljet
Petoyhdyshenkilö Jari Ruponen kävi tarkastamassa jäljet noin tunnin kuluttua.

”Katsottiin pelto ja metsä. Jäljet olivat harvinaisen selvät, sillä maassa oli uutta lunta”, Ruponen sanoo.

Euran seudulla ei Ruposen mukaan ole yhtä uhkaavia tilanteita ole ollut.

”Tilanne oli uhkaava, mutta odotettavissa. Onneksi kohtaaminen sattui metsästäjän kanssa, niin ei kaikkein herkin henkilö ollut.”

Neljän suden lauma on Ruposen mukaan eri kuin Vampulassa viikonloppuna kohdattu yhdeksän suden lauma.

”Ainakin 3–4 laumaa ja satunnaisia kulkijoita lähiseuduilla on”, Ruponen tuumaa.

Vampulan susista kertoi Lauttakylä-lehti.

Aimo Vainio


Joko olisi aika antaa näille kaatolupia vai haluaako joku ihmishengen omalletunnolleen??

5

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susi on peto zaatana

      no pari kukkahattua niiile syötiksi ni voi ampua ne sieltä kytäyskopista.

    • Ormis_kolmo

      Heh heh. Hauskoja satuja, kunhan ei liian vakavasti ota.

    • myös on

      marttilassa ja koski tl:ssa susia nyt nähty

      • muista se

        ja viime vuonna liedon asemallakin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      177
      3336
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2569
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2410
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      93
      2342
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2319
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1700
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1623
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1599
    9. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      1
      1494
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1357
    Aihe