Pielisentie 1

Taisi olla tuossa muutama numero sitten Lieksan Lapun textaripalstallakin uumoilu, että aikooko joku tehdä jotain Pielisentie 1:sen rakennukselle, joka rappeutuu silmissä ja rumentaa miljöötä ihan urakalla ? Onko se kivihökötys mukamas joku suojeltu kohde jota ei saisi purkaa pois ? Omistajilla tuskin on ainakaan pätäkkää kunnostaa taloa... Ken tietää ?
6228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuostapa tulikin mieleen että kun tuo Pielisentie on remontoitu ja
siihen on käytetty paljon kaupungin varoja, niin miksi näitä kyseisen
kadunvarrella sijaitsevia taloröttelöitä ei pureta rumentamasta kaupunkikuvaa ?
Kaupunkikeskus yhdistys, joka oli päällepäsmärinä vaatimassa Pielisentien
muutosta kaupungin pääväylän uudistamiseksi verukkeella että liiketoiminta
kärsii jos katua ei uudisteta ja saada siistimpään kuntoon.
Kuitenkin nämä liiketilat, talorähjät ,rumentaa tuon kyseisen kadun näkymät.
Ainoa joka pani toimeksi oli Karjalaisen Ahti,kyllä Retki-Aitta on nyt tosi komea
talo,

Äänestä

Kiitos Karjalaiselle upeasta rakennuksesta. Kyllä lieksalaisten kelpaa. Rakennus komistaa koko keskustan.

Äänestä

Muuten mukava mutta eikös siihen olisi sopinut muutama näyteikkuna lisää? Ei olisi ainakaan pilannut? Nyt on vähän sokean näköinen talo?

Äänestä
  • Ei,ei,ei yhtään isoja ikkunoita,nehän juuri pilaavat kokonaisuuden.
    Nyt oikein hyvät mittasuhteet ovilla ja ikkuinoilla.
    Hyvä,ken lieneekin suunnitellut ja piirtänyt.Oikein onnistunut on.

    Äänestä

Pielisentie 1/ rakennus on kaunis, ettei sitten pureta sitä, vaan ehostamma. Nähkääs kaikki vanha on, kuin minä, minä laitan punaa huuleen ja katson peilistä sen jäläkeen ja huomaan, etten ole lainkaan yli 80 vuotta.

Äänestä
  • Kaunis olen minäkin kun katson peiliin ilman silmälaseja,vaan kun laitan lasit
    silmille niin jopa muuttuu kuva !
    Piruko lie kyntänyt naamani urille,on kun suksenlatuja naama täynnä,
    Nenästä pursuaa karvoja ja korvista,kulmakarvat tuuheat kuin pajupuskat
    viljelemättömillä pelto-ojilla,mutta pää,siellä ei ole karvat eli hiukset haittana
    isoja rupi läntteja päälaki täynnä,voi sitä kutinaa.
    Suu on mulla supussa,huulet halkeilleet,hampaat olen syljeksinyt jo vuosia
    sitten pois ,tekohampaat,(yläpuoli) putosi pieliseen mahonselälle oksentaes-
    sani ,alapuolen tekarit pureksi naapurin koira Raiku,oltiin samassa kopissa
    yks yö,sillonnii mulla oli oksettava olo aamupuleen.
    Nenä,joo, yks korsto,en paremmin sano,räiskäätti ensin kaljatuopilla nuamaan
    ja sitten leipo minun pärstän semmoseen kuntoon , kyllä eukko sano jotta
    ois suana tintata tuota kärsees enempi oikeelle poskelle,no onhan se ihan
    vinossa.
    Minä olen 152 cm pitkä,hiukan tukevahkoisuuteen taipuva,suklaasilmä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arkkitehtuuristi kirjoitti:

Taisi olla tuossa muutama numero sitten Lieksan Lapun textaripalstallakin uumoilu, että aikooko joku tehdä jotain Pielisentie 1:sen rakennukselle, joka rappeutuu silmissä ja rumentaa miljöötä ihan urakalla ? Onko se kivihökötys mukamas joku suojeltu kohde jota ei saisi purkaa pois ? Omistajilla tuskin on ainakaan pätäkkää kunnostaa taloa... Ken tietää ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu