Zafira Tourerista

rew mik

Hei
Onko kellään käyttökokemuksia uudesta Zafira tourerista. Sellainen mietinnässä ja toivoisin asiallisia kommentteja.

4

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cosmo 2.0CDTI aut

      Moi! itse päivitin kesällä farmari Insignian kyseiseen autoon ja olen ollut todella tyytyväinen. inkku oli hyvä ajaa, mutta tämä on vielä parempi. Todella mukava auto ja myös hiljainen. Automaatti toimii loistavasti ja 165 hevosta sinkauttaa auton reilusti alle kympissä sataseen ja käytännön suorituskyky on loistava! Lisäksi tilaa ja monikäyttöisyyttä mahtavasti! Suosittelen ja kannattaa ottaa xenonit ja navipaketti, jossa myös peruutuskamera, parkkiapu ja kuolleenkulman varoitin.

    • inkvisiitio

      Onko reilusti alle 10 sek sataan 9.8 sek vai 7.6 sek. Jos Insignian 180hv farkku menee 9.2 sek niin tuskin pakettiauton muotoinen tilaauto 165hv diesel automaatilla mitään singahtele!

      • Cosmo 2.0CDTI aut

        Arvo muistaakseni 9,6 sekkaa. Vääntöä Zafirassani onkin max. 380 newtonia, eli about 120 newtonia Inkkua enemmän ja lisäksi se on kaappimaisuudestaan huolimatta myös kevyempi yli 100 kiloa. Tuu viivalle vaan niin kyllä singahdan ohi, koska kaverilla juuri kyseinen 1.6t ja 180 hv. Ajanut silläkin paljon ja viivoilla ollaan oltu molempien ajaessa kummallakin. Ero ei ole iso, mutta väännöllä mennään loppupeleissä ohi. Perstuntumalta molempia ajaneena ei eroa kyllä huomaa. Selkeä ero autoissa on Zafirasta loistava näkyvyys, parempi penkki ja ja ne mahtavat tilat ja sisustan viimeistely. Myös ulkonäöltään ja Zafira vie selkeästi voiton, varsinkin kun alla rullaa Opelin 19" alut musta/hopea, jolloin mukaan saa kaupan päälle myös madallusaöustan. Tosin tää on vaan mun mielipide mutta itse ajelin Inkullani 3 vuotta, Zaffe on parempi ja kyllä melkein 10000 kalliimpikin. Voin lämpimästi suositella!


    • Etep

      Minäkin vaihdoin Zafira Toureriin. Sama Cosmo 2.0 CDTI Automaatti.

      Hyvä ja mukava ajaa. Kulkee vakaasti myös huonolla kelillä. Mitä huonompi keli, sen kivempi on ajella. Minulla on vakiohalogeenit: niilläkin pärjää. Tuplaxenonit ovat kyllä sitten erinomaiset.

      Tourerissa on mukava, mutta kantava jousitus. Myös äänieristys on hyvä.
      Olen jo aikuisiässä, minulle 165 hv riittää kernaasti. Automaatin kanssa ne on helppo valjastaa käyttöön.

      Zafira Tourer on hieno kulkine. Minä myös pidän siitä, ettei niitä tule joka niemessä ja notkelmassa vastaan, kuten tusina-autoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe