Mikä on kohtaloni?

No hope

Olen 35 vuotias ja jo nyt huolissani vanhuudestani ja eläkkeestäni. Ongelmani on se että olen pitkään kärsinyt sosiaalisten tilanteiden pelosta. Tämän takia koulut ovat menneet penkin alle eikä minulla ole ammattia. Olen siis silloin tällöin tehnyt pätkätöitä ja eläkettä on kertynyt n. 70€. Onko mahdollisuus inhimillisestä eläkkeestä jo mennyt vai kannattaako rehkiä kunnolla, jotta eläkettä kertyisi?

Kysymys lyhyesti: jos jatkan samaan malliin hautaan asti, eli teen pätkätöitä ja välillä joudun työttömäksi, niin mikä on eläkkeen suuruus? Eli paljon minulle jää käteen vuokran jälkeen? Enemmän vai vähemmän kuin toimeentulotuki pääkaupunkiseudulla?

En tiedä kestänkö henkisesti tehdä vielä 30 vuotta töitä mistä en nauti lainkaan. Eli vaihtoehdot ovat aika vähissä, olla surkea työtön luuseri ja kuolla rutiköyänä tai raataa väkisin ja kuolla melko köyhänä.

6

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No hope

      Piti vielä tarkentaa että en tiedä noista muita tuista mitään, joten kertokaa lopullinen summa mieluummin. Kiitos jo etukäteen!

      • Jotain eläkettä

        Saisit varmaankin kansaneläkettä, joka nykyisin on n. 609 euroa. Kertyneet eläkkeesi pienentävät luonnollisesti sinulle maksettavan kansaneläkkeen määrää.

        Kukaan ei toisaalta voi tässä vaiheessa tietää, millainen eläkemalli meillä on sitten, kun sinä olisit jäämässä eläkkeelle.


      • No hope
        Jotain eläkettä kirjoitti:

        Saisit varmaankin kansaneläkettä, joka nykyisin on n. 609 euroa. Kertyneet eläkkeesi pienentävät luonnollisesti sinulle maksettavan kansaneläkkeen määrää.

        Kukaan ei toisaalta voi tässä vaiheessa tietää, millainen eläkemalli meillä on sitten, kun sinä olisit jäämässä eläkkeelle.

        Kiitos vastauksesta! Mutta tuleeko tuon lisäksi jotain tukia päälle? Muutenhan minulle jäisi 40€ laskuihin ja ruokaan.


      • Jotain eläkettä
        No hope kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Mutta tuleeko tuon lisäksi jotain tukia päälle? Muutenhan minulle jäisi 40€ laskuihin ja ruokaan.

        Pienituloiset eläkkeensaajat saavat mm. asumistukea, joten ihan pyhällä hengellä ei tarvitse elää.


    • Takuueläke

      Nykyisellä lainsäädännällä ja vuoden 2012 tasolla korkein maksettava kansaneläke on yksinasuvalle 608,63 € / kk ja yhdessä asuvalle 539,85 € / kk. Jos kaikki eläketulot yhteenlaskettuna jäävät alle takuueläkkeen myöntämisen tason, eli 707,26 € / kk brutto, niin silloin maksetaan lisäksi takuueläkettä, jolloin saa 713,73 € / kk nettoeläkkeen. Asumismenojen enimmäismäärä,
      joka otetaan huomioon asumistukea laskettaessa on 594,67 € / kk, jolla takuueläkeläinen saa esim. Helsingissä 458,87 € / kk asumistukea. Pienemmällä vuokralla asumistukea saa hieman vähemmän.

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/090608133924HN

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190608104924ES

    • Muuta Norjaan!

      Muuta Norjaan! Siellä on tarjolla paljon töitä, joihin ei tarvitse mitään koulutusta. Esim. perus tiskarina jossain vuonohotellissa saisit yli 2500 euroa kuukaudessa plus ylityöt.

      Jos ei duuni onnistu, niin Norjassa on myös parempi perusturva. Olet jo 35 vuotta, joten olisi korkein aika muuttaa sinne, jotta ehdit kartuttaa asumisperusteista eläkettä.

      Norjan minimi kansaneläke yksinasuvalle on 1850 euroa kuukaudessa ja Tanskan 1950 euroa kuukaudessa netto. Jos muutat nyt, tulet saamaan ¾ tuosta ja lisäksi sitten varmaan jonkun verran Suomen kansaneläkkeestä.

      Esimerkiksi Tanskaan muuttamalla tulisit saamaan eläkkettä vähintään 500 euroa enemmän kuukaudessa kuin jos jäät Suomeen.

      Voit sitten muuttaa eläkkeellä vaikka Espanjaan, kun Euroopassahan nuo eläkkeet maksetaan muihinkin maihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      21
      3698
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      89
      1824
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      88
      1264
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      167
      1220
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      55
      1086
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      52
      987
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      182
      955
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      922
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      876
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      141
      823
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja