Koneenvaihto Amsterdamissa

Minulla on koneenvaihto Amsterdamissa pe aamuna. Vaihtoon aikaa vain 1:20 ja matkat eri lipuilla. Pitää siis laukku käydä noutamassa hihnalla ja uusi chek-in. Mitä laukulle tapahtuu, jos en ehdi noutaakaan sitä vaan teen lähtöselvityksen ilman ruumaan menevää matkatavaraa. Hki-Ams KLM.llä jatko kello 10 Corendon Dutch Airlinesilla. KLM tulee halliin 2 ja Corendon lähtee hallista 3.
7533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No sitä varmaankin säilytetään löytötavarana jonkin aikaa Schipolin kentällä ja jos sitä ei haeta, niin heitetään pois. Voi olla että perivät jonkun korvauksenkin säilyttämisestä jos myöhemmin sitä lähtee kyselemään. Ei kyllä noin lyhyttä vaihtoa kannata ottaa jos tavarat joutuu selvittämään välillä.

Äänestä

kyllä tuo aika rittää jos vain kone on aikataulussa. Muuten ei onnistu jos vaikka 30 minuuttia myöhässä.

Äänestä
  • Koneenvaihtoaika on 80 min mutta todellinen aika muodostuu siitä milloin XC sulkee lähtöselvityksen. Yritin etsiä sitä mutten löytänyt tietoa. Oletus on 30-60 min ennen lennon lähtöä. Tosta voi laskea kauanko todellisuudessa on aikaa poistua HEL-AMS lennolta, noutaa laukku ja mennä XC baggage droppiin. Kiire tulee!!

    Äänestä

  • Corendon = XC kirjoitti:

    Koneenvaihtoaika on 80 min mutta todellinen aika muodostuu siitä milloin XC sulkee lähtöselvityksen. Yritin etsiä sitä mutten löytänyt tietoa. Oletus on 30-60 min ennen lennon lähtöä. Tosta voi laskea kauanko todellisuudessa on aikaa poistua HEL-AMS lennolta, noutaa laukku ja mennä XC baggage droppiin. Kiire tulee!!

    Ei toivoakaan että ehtisit, valitettavasti

    Äänestä

Kertoisitko nyt miten kävi?

Äänestä
  • En uskaltanut riskeerata, joten lensin jo edellisenä iltana Amsterdamiin ja torkuin yön kentällä.

    Äänestä

Ei ole aikaa, iso lentokentta, ja boarding suljetaan yleensa 45 min ennen koneen lahtoaikaa. Ja viela eri terminaalit.
Parempi ottaa toinen lento.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiirettä pitää kirjoitti:

Minulla on koneenvaihto Amsterdamissa pe aamuna. Vaihtoon aikaa vain 1:20 ja matkat eri lipuilla. Pitää siis laukku käydä noutamassa hihnalla ja uusi chek-in. Mitä laukulle tapahtuu, jos en ehdi noutaakaan sitä vaan teen lähtöselvityksen ilman ruumaan menevää matkatavaraa. Hki-Ams KLM.llä jatko kello 10 Corendon Dutch Airlinesilla. KLM tulee halliin 2 ja Corendon lähtee hallista 3.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu