Käsittelen samettikukkia tällä hetkellä , mutta tulevaisuudessa myös muutakin. Linkki sinne on: http://www.seijasouru.clanteam.com ....TERVETULOA :)
PS. kiitos ERITTÄIN PALJON Juhalle kun teki nää sivut.
Tervetuloa mun kotsivuille
8
262
Vastaukset 8
Aivan ihanat kotisivut unelmieni puutarhasta, kannattaa käydä katsomassa samettikukan elämänkierto, siemenesetä kukkaloistoon. Myös vinkkejä kasvatukseen.
- kalliita on
No jo on kalliita samettikukan siemeniä, 6 euroa kirjekuorellinen.
Multa sais ihan postimerkin hinnalla noita samanlaisia, jotka ovat tavallisia sammareita.heippa,olen vuosikausia kasvattanut noita samettikukkia ja ne ovat takuuvarmoja.Se kuusieuroa on vain vaivanpalkkaa,se sisältää kuoren ja postimerkin jos joku haluaa samettikukan kasvattajaksi.Sivusto ei ole mikään siementen myyntisivusto.Haluan ainoastaan kannustaa ihmisiä kasvattamaan tätä samettikukkaa,koska siitä saa todella kauniin väriloiston.Jos joku haluaa tulla kerämään ensi syksynä samettikukan siemeniä....ei maksa mitään TERVETULOA!
- ylisuuria
kuvia sivulla ,, pienempikin tiedostokoko riittäisi
- seija11
täytyypä pienentää kuvatiedostoja joskus.....kun Juha tulee käymään....kiitos huomautuksesta
- joku solmu
seija11 kirjoitti:
täytyypä pienentää kuvatiedostoja joskus.....kun Juha tulee käymään....kiitos huomautuksesta
aika vaativat sivustot on Juha laittanut ,
jos surffailee IE selaimella , joutuu vauhdissa vaihtamaan selaintakin
kaikki kun ei lue suoraan sametti .xhtml
wintoosa selvii kyllä mht/mhtml tiedostosta , siis aloitussivusta
ja siihen se ihailu loppuukin.
sitä mieltä mää
- fghfghffgd
Ihania kukkia, ja kuulostavat helpoilta. Eikjös samettikukat juuri ole myös niitä, joita kannattaa istuttaa vihannesmaallekin, koska ne karkottavat joitakin öttiäisiä?
Sivusi kuvat avautuvat tosi hitaasti. Kerropa Juhalle vinkkinä, että kuvat aukeavat vilauksessa, jos hän tekee näin:
Laita kuvat taulukkoon (table), kukin omaan soluunsa (cell), solun taustakuvaksi haluamasi kuva - siis taustaksi, ei solun täytteeksi. Soluun asetetaan sen jälkeen läpinäkyvä, vaikka 1x1 pikselin kokoinen GIF-kuva (täytyy olla gif), ja sen koko mukautumaan solun kokoon. Näin varsinainen kuva näkyy läpi ihan niin kuin nytkin sivuillasi, mutta avautuu murto-osassa aikaa. Sitä samaa pikkupikselikuvaa voi käyttää kaikkien kuvien kanssa. Omat sivut tein näin, ja toimii mainiosti. - Nunnukaläilä
Samettikukat on karmeita, joskin kukkivat myöhään syksyyn, mutta järkyttäviä sinänsä. Puutarhatonttuun verrattavia, ellei kysymys ole pohjois-Suomesta.
Pohjois-Suomessa on pakko tyytyä samettikukkiinkin ja siellä ne ovatkin kauniita, niissä olosuhteissa iloisia ja pirteitä.
Hyvää kesää pohjoisen kukkaystäville !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791732
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109913En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo105705Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207654- 133628
- 51575
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51562Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä18549- 37546