Milloin, miksi, ajanvietto tuli totiseksi turinaksi?
Miksi, vaiko vain, muisti pettää, täällä on kuivaa?
Ennen oli kivaa, oli vaikkapa riimeja, raameja, kivoja muistipelaamisia, ihan yksinkertaisista asioista, vaikka iskelmämiesten nimistä.
Mihin, miksi, ne on kaivettu ja kuopattu?
Onko vain irvi ja ilki parasta?
Eikö ihminen, elähtänytkin, kaipaa hauskuutta?
Itse en elä pelkästä puusta.
Miksi, vaiko vain, muisti pettää, täällä on kuivaa?
Ennen oli kivaa, oli vaikkapa riimeja, raameja, kivoja muistipelaamisia, ihan yksinkertaisista asioista, vaikka iskelmämiesten nimistä.
Mihin, miksi, ne on kaivettu ja kuopattu?
Onko vain irvi ja ilki parasta?
Eikö ihminen, elähtänytkin, kaipaa hauskuutta?
Itse en elä pelkästä puusta.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ole onnellin , olet puu pää,
katos ku puupäät ovat onnellisisa ne ei huku !
Kerro jotain uutta, ja rakentavaa!
Lihavat ovat hyviä kellujia, mitä suurempi rasvaprosentti, sen paremmin kellut.
Sivusta.
Iteasiassa kyse ei ole rasvaprosentista, vaan pinta-alasta. Tuli joskus perehdyttyä asiaan, kun hokasin, että kelluminen vedessä oli muuttunut hankalammaksi, kun olin laihtunut.....
Kun pinta-ala pienenee, keuhkot tulevat tärkeiksi, net kun täynnä ilmaa, ovat sitten kellukkeina. Ilman keuhkoja joka ikinen kelluntaa kokeileva tyyppi uppoaisi järven tai uima-altaan pohjaan. Mutta jos pinta-alaa uppoaminen on hitaanpaa. Läski on kyllä kevyempää kuin lihas, mutta se ei kelluta itsessään. Kokeile, kaupasta kimpale laardia ja tipautat sen veteen. Aivan se ja sama, mistä aineesta kyse. Jos vetää saman laardipaketin oikein ohuiksi siivuiksi, ne kelluu kyllä. Mutta ei yhtenä köntsänä.
Tota noin, tää oli kuin olisi alkanut selittään muijalle jotain fysiikanlakeihin kuuluvaa asiaa, mutta noin se toi asia vaan on käytännössä ja teoriassa.
=DW=
:D
Kärkkäreitten syöjän parempi rasvaprotsentti silti kellujaa auttaa, laajeneminen on suhteessa läskiin. Läski kelluu, kuin parhain kelluntatäkki.
Vanha totuus, joka ei pala poroksikaan.
voi vide, että on täälläkin yksinkertaista kirjoittajaa.
Hyvä kun muistutit !!!!
Paketti kärkkäreitä jääkaapissa ja laiskuuttani jäänyt grilli pihalle. Hitto, meitsi grillaa huomenna kärkkäreitä paketillisen. Miten muuten on, pitääkö ne kärkkärit ottaa paketista pois, vai voiko grillata sellaisenaan?
=DW=
ap
älä takerru pikku seikkoihin
jaaa, minnekähän sitä ei laiteta, yleensäkki minne se voitaissin laittaa, ???
Mikä?
höh se yrittäny ;;
pöllökö oot ??
Täällä on viimeaikoina ollut todellakin aikalailla kuivaa kitinää ja narinaa kuin rasvaamattomilla saranoilla.
Onkohan kaamosmasennus saanut kaiken aikaseksi vai syksyiset sateet?
Eipä sitä väkisinkään ketään iloiseksi saa jos on vaipunut synkkyyteen.
Nuivaa nitinää ja pelkkää pilkkaa.
Ilotonta silkkaa.
Nyt asetan takaraivoni tyynylle.
Hyvää Yötä! :))
?-öä
vai rasvaamattomat saranat,
ei oo ihme ku ruostuu, kahteenkymmenen vuoteen ei oo rasvattu !?
ap on petturi,,
ei noin vähästä voi suuttua ,,
No en ole edes lautturi, mutta kun nukittaa, hohhoijjakkaa!
Hyviä unia ja kullan kuvia, sullekin, sinnekin!
jaaa, nooooh,,, otampa pikku hömpsyt ja meen nukkumaan ,,
huomenna nähdään,,,
yksinpuheluksi meni tämäki ilta, tai pareminki yö, höh,
" turha on elää , turha on kuolla, turha toisen turpaa nuolla "
sano nättiJUSSI aikoinaan.