Hyväksyykö raamattu tuhkauksen, vai ainoastaan arkkuhautauksen ??
ajatus askarruttaa suuresti,
tuhkausta pidän sterilimpänä tapana poistua ijaisyyteen !
ajatus askarruttaa suuresti,
tuhkausta pidän sterilimpänä tapana poistua ijaisyyteen !
Vastaukset 36
Vanhimmat
Mitä väliä sen, mitä Raamattu sanoo? Sehän on ihmisten kirjoittama kirja, omana aikanaan.
Nyt kun hautausmaatkin alkavat kiristellä vöitään, minä ainakin haluan tulla tuhkatuksi.
En halua ketään tekopyhää utsimaan hautaani, onko se hoidettu vai ei.
Täysin jostain näkymättömästä olen tullut, sinne halaan myös pääseväni.
jaaa tahakaaminen aika outo juttu
Tiedä tahkauksesta.
Mutta mun muistin mukaan, ei piplia ota kantaa asiaan oikein paljon muuten, kuin jossain on tämä "maasta olet sinä tullut jne". Eikä sekään ole mun mielestä peräisin raamatusta, ihan pappien löpinää.
"ijaisyyteen" kai tarkoitti suomenkielellä "iäisyyteen", mikä ei taas oikeasti tarkoita mitään muuta kuin kuolemista.
=DW=
Avauksen ehdoton helmi!
Kirjoitusvirheiden kuningas DW ottaa kantaa toisten kirjoitusvirheisiin.
heheheee
Taitaa taas olla poistovuorossa joku hellari, sehän on kaikkien homojen kaveri :D
=DW=
Sä varmaan sit tunnet sen..
mikä sevon " hellari " en oo kuullukkaan, onko jottain uutta suomen kieltä, vai hällääkö tarkotat ??
Net kutsuu itseään helluntailaisiksi, "hellari" tuli käyttöön karavaanarit nimisen telkkariohjelman jälkeen, kun autolastillinen helluntailaisia poikia kulki ympäri suomea uimassa, saunomassa ja juomassa kahvia. Ilman, että yhtään naista olisi näkynyt kertaakaan, tai että kenenkään vaimoa tai tyttöystävää olisi edes haastateltu.. Tai lapsia näytetty.
=DW=
heräääätyyyyssssss,,
noh, mikäs tehin tuli, loppuko juomat, vai joko sammuitte pöydän alle ?
Miksi yksinkertaisesta aiheesta pitäisi vääntää moninaista?
ei tässä monista naisista oo kysymys,
vaan tuhkauksesta,
voiii kauheeta ,,, päiväki ehti vaihtua,
Tahkaamisesta hellareihin...
katos ku karsasus silmissä ja sormet liian vikkelät, sohii väärässä järjestyksessä,
eikä aina ehi korjata,
koneki miettii pitkään enen kuin kirjaimet päästää esiin,
sanat tulee sinne päin,
koitahan vuaa arvata mitä kirjoittaja on tarkotanna, niin miäkii teen.
paikalla ?
Asiasta toiseen,
olisi hyvä ja tärkeä tietää mitä oikeesti todella kristinusko sanoo
polttohautauksesta,
moni varmasti miettii asiaa,
omakohtaisesti ajattelen,
ruumis maassa mätänee saastuttaa maan, madot ja pkteerit syö ruumiin, lopulta muuttuu maaksi,
polttohautaus olis järjenmukaan sterilimpi toimenpide, ei ruumis saastuttaisi maata,
tuhka olisi puhdasta lannoitetta uudelle kasvillisuudelle,
vast`ikkään oli tutkimus, jossa väittettiin, että jopa kymmeien tuhansien vuosien vanhasta luusta saadaan gloonattua tulevaisuudessa uusi ihminen,
kuinka silloin käy jos tuhkataan eikä luita jää minnekkää,
tämä askarruttaa,
mitä luojamme oikeesti on mieltä tuhkauksesta ?
Kautta-aikojen kuumissamaissa on polttohaudattu aina kuolleet, kuten tiedämme.
Not asiantuntijana.
Mutta mun mielestä kristinusko ei oikein sano yhtään mitään koko asiasta, lahkoilla, papeilla jne, niillä kaikilla omanlaisiaan tulkintoja. Ja se on kyllä totta, että kuuumissa maissa polttohautaus on mätänemisen takia yleisempää kuin kylmisä maissa.
Ja kandee huomioida sekin, monissa muissa uskonnoissa, kuin kristinuskossa, vainajia on useinkin poltettu, pohjoisameriikan intiaanit hyvä esimerkki. Se on mulle tavallaan jäänyt epäselväksi, miksi intiassa raadot tungetaan saastuttamaan jokia, mutta se kai liittyy luonnon kiertokulkuun, elämä alkanut vedestä jne.
Ihmisen geenistöä maapallo jo liian täynnä. Nos joku keksisi sen paljon puhutun neutronipommin, joka hävittäisi ihmeset maapallolta, maapalllo voisi pelastua!
=DW=
Veteen hautaamisella on uskonnollinen tausta. Ja saastuttaahan se! Sitten ne juo sitä vettä ja lapset ja aikuiset ui siinä ja kalastetaan vielä siitä. Huh!
Kyllä tuhkaaminenkin saastuttaa. Taannoin oli juttua siitä että hampaiden paikat ovat ongelmajätettä. Etenkin ne vanhat ei-muovipaikat.- Olen pohtinut itsekin tätä polttohautaus-asiaa. Laadin jo kyllä jälkisäädökseeni että poltettais. Mutta ei niistä jälkeenjäävistä ole takuita mitä tekevät sitten kun en voi enää itse vaikuttaa.
Raamatussa vissiin sanotaan vain että: meri antoi ne kuolleet jotka siinä olivat ja kuolema ja tuonela ne jotka siellä ovat.En tiedä miksi kuolema ja tuonela on niinkuin eri paikkoja. Mutt ei siellä kyllä tuhkauksesta mitään sanota. Onhan ihmisiä muutenkin palanut tuhkaksi aikojen saatossa, esim. tulivuorenpurkauksissa.
Kremiksestä.
Niissä erotellaan tuhkan joukosta palamatta jäänyt kama, siis just amalgaamipaikat. Montuttamisessa ne laitetaan raadon mukana maahan. Krematorioissa kuulemma ollut ongelmia joskus, kun sydämentahdistimet tai jotain alkaa poltettaessa räjähdellä. Ongelma ei ole iso, ei haittaa mitään. Multaan kun laitetaan just keinotekoisia varaosia, ne jää sinne argeologien tutkittaviksi, ei ne maadu.
Tuhkaaminen ei saastuta yhtään mitään. Se ja sama, mistä tuhka peräisin, se on luonnonmukaista lannoitetta. Ja se on puhdasta tuhkaa. Palaminen tapahtuu korkeassa lämpötilassa ja tuhka tosiaan seulotaan, muistin mukaan käydään läpi metallinpaljastimillakin. Polttamisessa korkeat ympäristövaatimukset, montuttaminen on se ympäristöhaitta, viranomaiset sallivat siinä amalgaamin jne laittamisen luontoon. Outoa, eikö totta. Kyseeessä uskontojen mahti, vanhat hautausmaat on todellisia ongelmajäte paikkoja, mutta sille ei muka voi tehdä mitään. Melkein missä muussa tapauksessa, kuin kirkon osalta. Hautausmat määrättäisiin kaivettavaksi ylös, maa käsiteltäväksi, uusi, puhdas maa tilalle.
=DW=
Henkinen olomuotomme irtoaa ruumiistamme, luojaamme tuskin kiinnostaa mitä romukasallemme tapahtuu.
Näin olen lukenut mm. hengellisistä julkaisuista, mitäpä minä olen sitä arvottamaan?
Polttohautaus ehdottomasti.
tiedän joittenki pappien olevan syvästi vastaan polttohautausta, olen ihmetelly MIKSI, en ole saanu kunnon vastausta.
Kyselin vähän Jesseltä tästä tuhkaluukku-ketjusta.
Hän kertoi että ihminen luotiin faijansa nuoruudenkuvasta, siksi kuulema ovat vauvat niin kummallisen näköisiä. Kaukosäätivät sitten vähän Geenistöä jotta tyttö- ja pokabändit tulivat mahdollisiksi. Alkuaan vähän vastentahtoinen faija tykkää nykyään missikisoistakin.
Keskeytin Jessen höpinän, kun hän alkoi kuvailemaan naispuolisen ihmisen anatomiaa tarkemmin.
Noh, palattuaan takaisin polulle hän sanoi että ihmis-ruumis on hengen temppeli ja kun henki lähtee, saa ruumis romahtaa siinä kuin kirkotkin sodissa, tarkoitti siis että aikasti hengetöntä hommaa on se sota.
Hän sanoi, että ei heillä katsota pahemmin ruumiin perään enää, tykkäävät kyllä siitä että haudattaisiin, tavalla tai toisella Vuorokauden sisällä, varsinkin lämpimissä maissa.
Je sanoi että hän tykkää erityisesti siitä kun ammutaan konetuliaseella ilmaan ja katkotaan Korkeajännitejohtoja, silloin saa Peehana vain yhden sielun, mutta he saavat monta.
Jesse ei lue maallista kirjallisuutta paljonkaan, Oksasen Puhdistuksen sanoi lukeneensa, sillä kirjalla kun oli niin kiva nimi. Joten eipä taida häntä kiinnostaa, mitä ihminen raamattuihinsa kirjoittelee.
H.
...poikabändit...
...Jesse...
"tarkkuutta"
Kyllä se oli tahallaan tehty "virhe" :)
H.
Tahallisia ovat hunskin asiavirheetkin.
Siksi ei kannata ottaa vakavasti.
Tankkaamisesta senverran, että suutarien oppikirja alkaa näin.
Kengänteko aloitetaan ottamalla ensin tukevat pohjat
Joku piispa (en muista nimeä) oli taannoin sitä mieltä, että tuhkaus ei ole oikein, koska se hankaloittaa vainajan ylösnousua sitten kun jesse saapuu tuomitsemaan niin eläviä kuin kuolleita:) Ja SILTI yhtä lukuunottamatta kaikki krematoriot ovat kirkon omistuksessa.
Liekö talousasia.
Kirkko kun saa tulonsa ihmisten taikauskosta ja myymällä sitten hautapaikkoja. Mulla kutina, että hautuusmaat alkaa olemaan täynnä, kirkko ei perusta uusia, koska se maksaa aina jotakin, tuhkaaminen näppärä tapa säästää kallista maata.
En muista tarkalleen. Jokin muutos hautausmaksuihin oli päätetty tehdä, vissiin oikein tuomiokapitulin määräyksestä. Miten lie ollut, mutta muutos ei koskaan tarkoita, että hinnat halpenisivat.
Niinjuu. Krematorioilla tiukat ympäristömääräykset, hautuumailla paljon lievemmät. Kirkko satsannut rahapulassaan krematorioihin, olemassa pelko, että joku alkaa utelemaan "että miten niin pojavesialueelle ja liito-oravan asuttamaan metsään muka saa rakentaa hautuumaan". Tähän asti amalgaamit ja kultapaikat hampaista ja sen sellainen on hävinnyt kuopan pohjalle, nykyään ne voidaan kierrättää. Tosin, käsittääkseni ne jäävät kirkon omistukseen, ei omaisille. Joku kyrvähti taannoin jossain tsadissa, kun oli alkanut haudankaivuuhommiensa ohesa keräilemään kultaa vanhoista haudoista ja ite myynyt sitä eteenpäin romukultana.
Yksityiskrematorio kallis tehdä, eikä kirkko suosi sellaisia asioita. Sitä kun papin pitää sekaantua joka asiaan, ja kirkko saa fyrkkaa hautaamisesta paremmin, kuin että joku yksityinen perustais oman kremiksen, jota vuokrais kirkon käyttöön.
Kaikessa aina kysymys pisneksestä. Luterilaiset on omineet suomessa monopolin kuolemiseen.
=DW=
Eipä tuolla mainita tuhkaluukkuakaan.
puistattaa ajatuski vainajan hampaitten ryöstö, hyiii kauhistus, onneksi ei ole kultahampaita omassa suussa, voi maatua aivan rauhassa ilman ryöstön pelkoa.
Tankaan tankin täyteen, kerran kahdessakuukaudessa.
Mikä on ajatuksesi sen merkityksestä? Pidätkö itseäsi silloin parempana muihin nähden? Tuskin, mutta vain tuo seikka antaa kielteisen vastauksen. Vanhan testamentin aikaan oli polttouhreja syntien sovitukseksi.
Kristityn ainoa ja riittävä uhri on Jeesuksen sovituskuolema ristillä meidän syntiemme puolesta. Kuka sen uskoo, pelastuu. Hän ilolla seuraa Herransa oppeja.
Tuhkaamalla ihmisen osa ei parane, mutta ei sitä kielletäkään Raamatussa.
"Vanhat" heittivät tuhkaa päälleen surun ilmaisemiseksi.
Meillä ihmisen tuhkan paikat on säännelty.
Olet vapaa tekemään ratkaisusi.
Piti vielä sanomani, että ylösnousemusruumis on eri. Tämä tomumaja maatuu, ylös nousee uusi luomus. Muutamat ajattelevat haudoista ruumiiden nousevan, mutta he ovat jo poistuneet kuollessaan toiseen olomuotoon. Tämä uusi on entisen oloinen kuitenkin.
Mahtoiko auttaa?
Väitteesi perustuu luuloon, ei tosiasioihin. Kuollut on lopullisesti kuollut, eikä se siitä muuksi muutu, vaikka kuinka toivoisit.
Kerropas mitä tarkoitat tuhkauksella. Jotakin tuhkassa kierittelemistä, vai? Niinkuin lumetus voisi tarkoittaa lumessa pyörittelyä? Tai lumen levitystä?
Kai minä sitten tuhkasin pihaa, kun seulotut takan tuhkat pihalle kasvien lannoitteeksi heittelin.
Enpä muista sellaista tuhkausta Raamatussa vastaan tulleen. Jotakin säkkiin pukeutumista ja tuhkan päälleripottelua saattoi olla, mutta olikohan se sittenkään Raamatussa?
Hyväksyykö raamattu sähkövalon tai mikroaaltouunin? Mitä raamattu sanoo lisäravinteista tai oman auton käytöstä?
Juudean maassa vainajat haudattiin holveihin ja luoliin. Enkeli siirsi kiven eräänkin haudan ovelta.Isossa Kirjassa siitäkertomus, jos muistat.
Ala etsiä itsellesi sopivaa ajoissa. Kääriliinat mukaan.