-2013 varainsiirtoveron nousu koskee yhtiönlainaakin.
-Pankkien kolminkertainen marginaalien nosto kesken lainakauden.
-Uusien asuntolainojen marginaalien korko nousee.
-työttömyys lisääntyy.
-taantuma syvenee 2013 vuoden aikana.
-Mitä muuta kaikkea on tekeillä?
ei tämä saa kenenkään järkevän ihmisen ostotuulelle ensivuonna vai saako?
-Pankkien kolminkertainen marginaalien nosto kesken lainakauden.
-Uusien asuntolainojen marginaalien korko nousee.
-työttömyys lisääntyy.
-taantuma syvenee 2013 vuoden aikana.
-Mitä muuta kaikkea on tekeillä?
ei tämä saa kenenkään järkevän ihmisen ostotuulelle ensivuonna vai saako?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taloyhtiöiden lainojen korkomarginaalit nousevat rajusti kesken lainakauden, kertoo Yle. Esimerkiksi Sampo Pankki on jopa kolminkertaistanut monien taloyhtiöiden korkomarginaalit.
Korkomarginaalia voidaan korottaa kesken lainakauden yksipuolisella ilmoituksella, koska pankit suhtautuvat taloyhtiöihin samoin kuin yrityksiin.
Sampo Pankki perustelee korotusta tarpeella kerätä lisää tuottoa talouskriisin vaikutusten vuoksi. Epävakaa taloustilanne on nostanut pankkien jälleenrahoituksen hintaa rajusti. Mös Osuuspankit harkitsevat taloyhtiölainojen korkomarginaalien nostoa.
"Matala viitekorko tekee pankkien korkokatteen matalammaksi. Esimerkiksi pankkivero tuo lisää kustannuksia kaikille pankeille ensi vuonna", kertoo toimitusjohtaja Kari Manninen Suur-Savon Osuuspankista Mikkelistä.
Hänen arvionsa mukaan pankkivero maksaa OP-ryhmälle yli 30 miljoonaa euroa ensi vuonna.
Taloyhtiöissä korkomarginaalin nosto lisää pahimmassa tapauksessa remonttia varten otettua lainaa entisestään ja näkyy kohonneina yhtiövastikkeina.
"Kyllä se tuntuu kohtuuttomalta yksittäisen taloyhtiön ja osakkeen omistajan kannalta. Kun ilmoitukset tulevat tässä vaiheessa vuotta, ja taloyhtiöiden vuosikokoukset ovat vasta ensi keväänä, niin tässä joudutaan puoli vuotta maksamaan korkeaa korkoa", sanoo isännöitsijä Martti Lokka Mikkelistä.
Taloyhtiöiden lainojen korkokulut näkyvät hoitovastikkeiden nousuna niinkuin monet muutkin kohoavat kustannukset ja verot. Hoitovastikkeiden nousu menee kyllä vuokriinkin, niin että ei näiltä kustannuksilta kukaan itse omat asumiskulunsa maksava voi välttyä.
Paitsi OK-mies, jolla ei mitää taloyhtiön lainoja ole maksettavana!
Kiinteistöveron nostelupaineet tulevat puremaan juuri o.k. asujilta eniten. Jo Lipponen aikanaan sanoi että 'kiinteistövero on vielä paljolti käyttämätön lähde' Ainakin monet demarit ja vasurit ja vihreätkin haluavat ajaa kiinteistöverosta keskeisen kunitien rahoituslähteen, ja kokoomuskin mieluummin nostelee kiinteistöveroa kuin mitä edelleen nostelee kunnallistuloveroja. Sehän on ainakin varmaa, että kuntien menot vaan kasvavat suhteellisestikkin, vaikka ei terveyskeskuskissa muuta olisi kuin työntekijät istumassa palkallaan.
Olen tässä hintojen laskua odotellut, mutta kokoajan vain nousseet. Kauankohan vielä pitää odotella
2015 kuulemma romahtaa ;)
Tässä tulevaisuus : Salonseudunasunnot ; Marttila , toimitila ja asunnot Härkätiellä