Onko kellään tietoa tai kokemusta aiheesta radonkorjaus asunto osakeyhtiöissä? Tarvitseeko radonkorjausta varten hankkia jokin lupa kunnalta vai saako sen toteuttaa taloyhtiössä ilman kunnan lupaa?
Kotitalousvähennyksiä kyseisestä remontista ei ilmeisesti saa, vaikka osakkaat maksavat tasapuolisesti korjauskulut? Korjauksia ei makseta yhtiövastikkeessa eikä rahoitusvastikkeilla, ei myöskään taloyhtiön lainoilla. Vaan kukin osakas kustantaa korjauksen itse. Tästä olimme kaikki osakkaat samaa mieltä.
Hei!
6
290
Vastaukset
- WOD
Tuskinpa radonkorjaukseen kunnalta lupaa tarvitaan, mutta sehän asia selviää kun kunnan rakennusvalvojalta kysyy.
Tuohon kustannuspuolen kysymykseen kommentoisin seuraava: Kun kyse on as-oy:stä, niin varmaankin ko. korjauksen suorittaja tekee sopimuksen korjausurakasta taloyhtiön kanssa. Tuskin jokaisen osakkaan kanssa erikseen? Jos näin, niin yhtiön osakkaiden keskenään sopimalla maksutavalla ei ole merkitystä tuon kotitalousvähennyksen saamiseen. Eli sitä ei saa. Te siis maksatte osuutenne taloyhtiölle ja yhtiö taas urakoitsijalle. Näistä "kikkailuista" on muistaakseni joku oikeuden ennakkotapauskin olemassa. Taisi olla niin, että taloyhtiössä uusittiin jotain (ovia, ikkunoita tms.). Jokainen osakas teki sopimuksen työn suorittajan kanssa ja maksoi työn suoraan tekijälle. Taloyhtiö ei siis tehnyt urakkasopimusta. Tällä poikkeavalla systeemillä sitten haettiin kotitalousvähennystä verottajalta. Oikeus katsoi, että ko. työ oli taloyhtiön korjaus- ja kunnossapitovastuulle kuuluvaa, eikä näin ollen vähennystä verotuksessa hyväksytty, riippumatta siitä miten työ oli maksettu. Näitä vastaavia kikkailuja vähennyksien osalta on muistaakseni yritetty useamminkin. Voin olla väärässäkin tuon vähennyksen hyväksymisen suhteen. Mikäli näin, niin korjatkaa.- kiitos jo ennakkoon
Kiitos nopeasta vastauksesta. Emme sopineet tuota maksutapaa kikkaillaksemme, mutta olemme kiinnostuneita onko kotitalousvähennystä mahdollista saada. On vain sen verran lyhyt aika, kun urakka toteutetaan, ettemme pienessä taloyhtiössä ehdi keräämään rahoja vastikkeilla tms. Siksi päätimme jokainen ottaa urakasta vastuun per osakas suoraan. Pääasia, että korjaus tehdään terveytemme vuoksi. Lukemat ovat todella suuria.
Näin itsekin käsitin ettei ns. taloyhtiölle kuuluvia urakoita saa kotitalousvähennykseen ja tuo urakka kuulunee juuri niihin taloyhtiön vastuulla oleviin urakoihin. Halusin vain varmistaa meneekö asia näin kysymällä.
Eikö rahat pitäisi maksaa yhtiön tilille ja kierrättää sitä kautta, jos urakkasopimus tehdään taloyhtiön kanssa eikä jokaisen osakkaan kanssa? Ei ilmeisesti ole missään laissa vaadittu, että tällaisen remontin maksutapa on taloyhtiön tilien kautta vai? Korjatkaa jos oletan väärin. kiitos jo ennakkoon kirjoitti:
Kiitos nopeasta vastauksesta. Emme sopineet tuota maksutapaa kikkaillaksemme, mutta olemme kiinnostuneita onko kotitalousvähennystä mahdollista saada. On vain sen verran lyhyt aika, kun urakka toteutetaan, ettemme pienessä taloyhtiössä ehdi keräämään rahoja vastikkeilla tms. Siksi päätimme jokainen ottaa urakasta vastuun per osakas suoraan. Pääasia, että korjaus tehdään terveytemme vuoksi. Lukemat ovat todella suuria.
Näin itsekin käsitin ettei ns. taloyhtiölle kuuluvia urakoita saa kotitalousvähennykseen ja tuo urakka kuulunee juuri niihin taloyhtiön vastuulla oleviin urakoihin. Halusin vain varmistaa meneekö asia näin kysymällä.
Eikö rahat pitäisi maksaa yhtiön tilille ja kierrättää sitä kautta, jos urakkasopimus tehdään taloyhtiön kanssa eikä jokaisen osakkaan kanssa? Ei ilmeisesti ole missään laissa vaadittu, että tällaisen remontin maksutapa on taloyhtiön tilien kautta vai? Korjatkaa jos oletan väärin.Toisaalta, miksi se raha ei kiertäisi yhtiön kautta, etenkin kun se korjaus kuuluu yhtiön vastuulle?
Lisäksi on hyvä muistaa, että verosuunnittelu on täysin laillista, mutta veronkiertäminen rikos, eikä näiden kahden asian välillä ole tarkkaa rajaa..- ???
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Toisaalta, miksi se raha ei kiertäisi yhtiön kautta, etenkin kun se korjaus kuuluu yhtiön vastuulle?
Lisäksi on hyvä muistaa, että verosuunnittelu on täysin laillista, mutta veronkiertäminen rikos, eikä näiden kahden asian välillä ole tarkkaa rajaa..Onko se veronkiertämistä, jos asukas maksaa itse jotain?
- WOD
Kun taloyhtiö tettää remontin, niin te maksatte osuutenne taloyhtiölle ja taloyhtiö edelleen urakoitsijalle. Eli maksuliikeene kulkee sopimusosapuolten välillä. Näinhän se aina menee. Kyllä taloyhtiönne hallituksen ja isännöitsijän tulee nämä asiat tietää. Jos eivät, niin aika huonolla mallilla on hallinto yhtiössänne.
- Asfaltti Erkki
Toivottavasti tuo asia on kirjattu myös yhtiökokouksen pöytäkirjaan oikealla tavalla. Jos osakas sattuu vaihtumaan kesken kaiken, niin voi tulla mukavia riitoja vaikkapa perikunnan kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,804356Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt242801Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242768Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122484Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172479Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6352044MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141975Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341908