Heeips. Mulla on Pihalla tallentava valvontakamerasysteemi. Haistoin aamulla kuistilla pistävän kusen hajun ja päätin tarkistaa tallenteista onko naapuruston kissa käynyt merkkaamassa ovella. Havaitsin ketun käyneen siinä illan ja yön aikana pyörimässä ja oli pitänyt koiran luita ja muuta tavaraa suussaan ja juonut/haistellut vesiastiaa. Koirani on 14viikkoa ja saamatta on vielä toinen rokote ja rabies. Onko syytä huoleen että ketusta olisi kontaminaatioriskiä näin pienestä? Ja ilmeisesti juuri ketun ulostetta on oolut parina kertana syksyllä juuri tuossa etupihassa.
Kettu käynyt pyörimässä kuistilla ja koiran vesiastialla
6
395
Vastaukset
- Rapsuttajat
Rabiesta en tiedä, mutta meillä on kettuja paljon lähellä pihapiiriä ja metsässä, jossa käymme koirien kanssa. Kultaisen noutajan pentu alkoi raapia itseään, epäilimme sillä olevan allergiaa, mutta kun toinen koirammekin alkio raapia (täysikasvuinen joka aina ollut terve) veimme koirat eläinlääkärille ja tulos oli kettukapi. Saimme lääkkeen kumallekin koiralle ja nyt odotamme loppuuko raapiminen. Kultaisella notajalla oli toki muitakin iho-ongelmia joihon sai lääkettä.
- Daiju
Ketut tosiaan voivat hyvinkin kulkea talojen pihoilla hämärissä ,mutta niitä ei vain aina huomata.Ja onhan niitä olemassa niin sanottuja kaupunkilaistuneita kettujakin olemassa myös.Tiedän tuttuja joiden pihalla kettu on käynyt heidän kissojaan tavoittelemassa myös,joten kissalle kettu voi olla kyllä vaarallinen.
Ja kapiahan ne ketut juuri helposti voivat ympäristöönsä kyllä levittää,joten koira voi saada silloin helposti tartunnan myös,vaikka koira ei itse kettua henkilökohtaisesti kohtaisikaan,sillä siihen riittää jo sekin,että koira liikkuu vaan samoissa paikoissa, jossa sairastunut kettu on liikkunut myös.
Tuosta rabieksesta en osaa niin varmaa mitään sanoa,mutta luulen ,että tuskin tällä ketulla sitä ehkä nyt kuitenkaan oli,sillä sitä ei kai niin hirveästi tällä hetkellä käsittääkseni suomessa liikkeellä ole,ja jos sillä sitä sattui olemaan, niin sitten oli huonoa tuuria teillä.Ja ketut tosiaan voi aika useinkin pihoilla hämärissä kulkea muutenkin,kuten juuri jonkun helpon ruoan saamisen toivossa . Eläinlääkäriltä kannattaisi ehkä kuitenkin vielä kysäistä varmuuden vuoksi,että miten sen rabieksen kanssa on, kun sinulla on kerran pentukoira jolla tuo sen rokotusohjelma on vielä kesken. Meilläkin päin on kettuja, mutta koirani on rokotettu rabiesta vastaan.
Rabiesta ei taida olla havaittu nyt ketuissa.
http://www.evira.fi/portal/fi/elaimet/usein_kysyttya/
Nyt kannattaa karkoittaa kettu pois ja pihalle ei saisi jättää mitään koiran tavaroita tai luita ne vain houkuttelee kettua talon lähelle.
Tarkista mikä sitä kettua houkuttelee juuri teidän piha ja poista ne seikat sitten pois.- ...
Suomen luonnon eläimet taitavat olle melkoisen rabieksottomia tällä hetkellä. Mutta jos asutte itärajan tuntumassa, voi syyytä vesikauhuhuoleenkin olla.
Pidä rokotukset kunnossa (sitten jatkossa) ja heitä nyt kalutut puruluut ja muut pois. Keitä vesikuppi ja hautaa jätökset mahdollsimman syvälle. Ihan jo tavan yskä voi tarttua mm. vesikupin kautta, siksi kannattaa tehdä varotoimet, kuten aina esimerkiksi kennelyskän jyllättyä. Pihapiirissä noin helppoa ruokaa hakeva kettuhan ei ole mitä ilmeisimmin terve... kapin kannalta kannattaa varautua nyt. käykää ell hakemassa rokotukset kuntoon ja ulkoloishäätö ;)
- 12.
Kysy paikalliselta eläinlääkäriltä voiko toista tehostetta aikaistaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle342735Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362581Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532564Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt962084Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle401951Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3121732- 1501526
- 731388
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231158Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271113