Oikis 2013 / valmennuskurssille?

nou_hätä

Mietin hakemista Helsingin oikikseen 2013. Mille valmennuskurssille te muut samaan paikkaan hakevat olette ajatelleet mennä vai menettekö ollenkaan?

6

421

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turkuoikkari

      Itse haen Turun oikikseen, mutta kaikki Helsingin oikikseen hakevat tuttuni menevät Pykälän kursseille. Ainejärjestökurssithan ne ovat perinteisesti niitä parhaita.

    • garangi3

      tiedättekö, pitääkö varausmaksu maksaa kurssia varatessa paikan päällä kun nuo pykälän kurssit tulevat myyntiin, vai saako siitä laskun?

      • Phuksitar2013

        Ei tarvitse maksaa mitään paikanpäällä.


    • jokuvaan75

      Itse haen Lapin oikikseen, ilman valmennukursseja. Helsinki ja Turku eivät nappaa. Hintataso niissä eliittitasoa.

    • turkuun!

      Turkuun olen hakemassa. En ole vielä päättänyt osallistunko valmennuskursseille.. mitä kursseja suosittelisitte..? en haluaisi lähteä turkuun saakka valmennuskursseille. Olen kotoisin Itä-Suomesta..

    • Varoituksen sana innokkaille valmennuskurssille menijöille.

      Yliopiston tiedekunnan sivuilta löytyy yleensä vanhojen pääsykokeiden kysymykset mallivastauksineen (arvosteluperusteet). Nämä kannattaa käydä huolellisesti läpi ja katsoa mitä vastauksilta vaaditaan.

      Kaikki tieto mitä vastaamiseen tarvitaan löytyy pääsykoekirjoista.

      Kukaan ei voi lukea kirjoja puolestasi, sinun täytyy tehdä se itse ja luultavasti monta kertaa.

      Valmennuskurssit mainostavat usein, että osallistujista tietty prosentti sai haluamansa opiskelupaikan. Tämä johtuu pitkälti siitä, että kurssille osallistujat ovat motivoituneita ja lukevat.

      Kurssilla käyminen vie aikaa ja se on pois lukuajasta. Lukeminen ja luetun ymmärtäminen on tärkeintä. Kurssi saattaa auttaa ymmärtämisessä, mutta ei lukemisessa.

      Monet eivät saa opiskelupaikkaa ensiyrittämällä, vaan selailevat useampana vuonna läpi eri oikeudenalojen perusasioita, kunnes opiskelupaikka irtoaa. Tästä ei ole loppujen lopuksi haittaa, jossain opintojen vaiheessa ne asiat täytyy kuitenkin opetella ja lukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2085
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1836
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1786
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1503
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      169
      1325
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      57
      1287
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      62
      1084
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      981
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      952
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      929
    Aihe