Nosturi asiaa.

Huono rahtari

Mitä tarkoittaa kuorma-autossa olevassa nosturissa(puomi) esim 21.9 tonni
metriä? Entä Palfinger PK 23002 C,mitä siitä voidaan lukea?
Kiitos etukäteen tiedoista..

3

2288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiouh

      Tonnimetri tarkoittaa monenko metrin etäisyydeltä nosturi nostaa tonnin taakan. Puomi ei välttämättä ole niin pitkä, vaan lukema tarkoittaa nostokapasiteettia. Puutavaranosturit ovat yleensä noin 10 tonnimetrin vehkeitä. Palfingerin merkinnöistä en tiedä.

      • Huono rahtari

        Kiitos selventävästä vastauksesta!


    • Vilkku katolla

      Eikös tuo tonnimetri luku tarkoita,sitä määrää,minkä ko. nosturi laskennallisesti pystyy nostamaan metrin puomilla?!
      Eli nosturin puomien määrä,eikä lisävarusteet sitä muuta!
      Pikku vilkaisu Palfingerin sivuille antoi ymmärtää,että jälki merkki A,B,C>>>>G tarkoittaa montako hydraulista jatkoa puomissa on!
      A=2>C=4>>>>G=8......
      Eli Palfinger PK 23002 C= Keskiraskas,23/tm,toisen sukupolven 4:llä hyd.jatkolla....... (Luulisin?!)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      37
      2086
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1858
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      115
      1289
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1130
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      875
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      71
      835
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      826
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      75
      791
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      753
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      671
    Aihe