Tuulivoimalan ainoa haitta=melu!!

Toivottavasti Kotkaan tulee lisää tuulivoimaloita. Voimaloiden ainoa haitta on melu ja sekin on ihan voimaloiden vieressä 200m säteellä. Välke- ja varjovaikutukset ovat aivan liioiteltuja ja varsinkin "maiseman hallitseminen". Tuulivoimalat sopivat hyvin maisemaan ja ovat omalla tavallaan kauniita.
6161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pikku haitta on myös hinta. Värkki ei koskaan tuota niin paljon sähköä,että hinta ja ylläpito kuolettuisi.

Täysin typerä viherpiipertäjien keksintö.

Äänestä

Samaa mieltä kanssasi. Liikenteestä ja tehtaista tulee enemmän melua,ja entäs kaupungin mainos/liikennevalot,eikö ne vilku tai tuota valosaastetta,.?

Äänestä

Haittoja haittoja.. Melu on pienimmästä päästä, toki pahin lähellä. Nuo hirviöt joita tuulivoimaloiksi kutsutaan pitäisi sijoittaa kauas asutuksesta ja ihmisistä, jos niitä hyödyttömiä ja tehottomia leluja nyt jostain syystä on pakko rakentaa..

Tiutiseen ja keskustaan kaavaillut tuulivoimalat tuhoavat täysin Kotkan silhuetin ja saaristomaiseman. Luontojärjestöt olivat joku vuosi sitten huolissaan mahdollisesti rakennettavasta korkeasta hotellirakennuksesta joka ei heidän mielestään istuisi kaupunkiprofiiliin, hotelli olisi toteutuessaan ollut noin neljänkymmenen metrin korkeudella.. 180 metrin korkeudessa vispaavat lavat murskaavat todennäköisesti melkoisen määrän arktisia muuttolintuja jotka usein lentävät tiutisen ylitse pohjoiseen ja etelään.

Välittömässä vaikutuspiirissa asuvat eli kilometrin sisällä on melun lisäksi kauhistuttava välkeongelma joka voi aiheuttaa epileptisia kohtauksia ja on äärimmäisen ärsyttävää. Jokainen voi mennä mussalon tuulipuistoon navakkatuulisena päivänä ja miettiä millaista meteliä ja välkettä tuottaa reilut kolme kertaa suuremmat myllyt.. tyynenä päivänä ne eivät melua, pyöri eivätkä tuota sähköä. Niillä ei siis korvata muita sähköntuottomenetelmiä vaan avustetaan.

Voi kun Suomessa kiellettäisi jättimäiset tuulivoimalat kokonaan.

Äänestä
  • Vastaavalla rahamäärällä saisi aurinkopeilejä monta hehtaaria ja sähköä enempi.

    Oikein sijoitettuna ei eläimille eikä ihmisille näkö eikä meluhaittoja.

    Äänestä

  • tyhmää työllistämist kirjoitti:

    Vastaavalla rahamäärällä saisi aurinkopeilejä monta hehtaaria ja sähköä enempi.

    Oikein sijoitettuna ei eläimille eikä ihmisille näkö eikä meluhaittoja.

    Ydinvoimalalla puhdasta sähköä ilman saasteita ilmaan eikä katkoksia sähkönsaannissa kuten tuulimyllyillä! Täyttä pelleilyä koko myllyt, veronmaksajien rahat menee kankkulan kaivoon.

    Äänestä

Naapuruussuhdelaki (26/1920)

–Kiinteistöä, rakennusta tai huoneistoa ei saa käyttää siten, että naapurille, lähistöllä asuvalle
tai kiinteistöä, rakennusta tai huoneistoa hallitsevalle aiheutuu kohtuutonta rasitusta
ympäristölle haitallisista aineista, noesta, liasta, pölystä, hajusta, kosteudesta, melusta,
tärinästä, säteilystä, valosta, lämmöstä tai muista vastaavista vaikutuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


win poveriaa vaan kirjoitti:

Toivottavasti Kotkaan tulee lisää tuulivoimaloita. Voimaloiden ainoa haitta on melu ja sekin on ihan voimaloiden vieressä 200m säteellä. Välke- ja varjovaikutukset ovat aivan liioiteltuja ja varsinkin "maiseman hallitseminen". Tuulivoimalat sopivat hyvin maisemaan ja ovat omalla tavallaan kauniita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu