Syyshortensian raju leikkaus

Moroo.
Mulla on tuossa pihassa iso Syyshortensia, kukinnot ylettyy yli 2metrin korkeuteen, siinä on kaksi vartta jotka on noin ranteen vahvuisia ja olen joutunut joka kevät kiertämään uuden kasvun ympäri narun ettei ne katkea vesisateessa, olen katkonut ohjeitten mukaan joka kasvukausi latvoja.
Nyt sitten tämä toinen varsi ei tehnyt yhtään kukkaa eikä kasvua ja toinen varsi kasvaa naapurin puolelle tosin hyvässä yhteisymmärryksessä naapurin kanssa.
Mielestäni viimmekesänä alkoi varsiin ilmestyä myös samanlaisia kääpiä kuin puissakin.

Mitenkäs tuollaisen leikkaus onnistuis jatkokasvua ajatellen jos sen pistäis tyvestä poikki ja milloin se olis paras tehdä? sieltä on nyt kasvanut yksi tämänkesän varsi, noin 1m.

1

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuta heinää

      Syyshortensia ei innostu alasleikkauksesta, ei ainakaan yleensä. Eli jos pätkäiset vanhat, paksut versot tyveltä poikki, ei uutta kasvua kantoihin tule. Mutta koskapa pensaasi on tänä kesänä kasvattanut tuon yhden uuden verson, saattaa pensaan uudistaminen onnistuakin. Katkaise vaikkapa vain toinen vanhoista versoista ja anna tilaa uudelle versolle. Jos se intoutuu kasvamaan, niin vuoden tai parin päästä voi katkaista sen toisenkin vanhuksen. Paras leikkausajankohta on kevät, heti lumien sulettua.
      Toisaalta, kasveillakin on rajatut elinvuodet, joskus ne tulee täyteen ja on aika istuttaa uutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4125
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      92
      2227
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      58
      950
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      834
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      37
      833
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      185
      810
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      801
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      755
    10. 35
      744
    Aihe