Firman saunaillan ikävä loppu

Pesismailaa Kalloon

6

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnostavaa.

      uutista kun lukee voisi siitä ajatella kyseessä olevan pienehkön tai työtekijä määrältään vähäisen firman ja yksityinen kesämökki viittaisi johonkin vesistön ääreen. mieleen tulisi ensimmäisenä räyringin järvi.mielenkiintoista kyllä vähän tutkailla..

    • Vetelin Sumopojat Oy

      Son se vanaha kunnon sahti jääny vähä taka-alalle saunajuomana ja tilalle on otettu kellarissa ylikäyneet kossulla terästetyt kotiviinit niin nuin siinä sitte käy. Pontikka on kans kova sana panemaan rähinän pystöön siellä saunan takana oli firma tai ei.

    • pelti ja ikkuna

      Kumpi?

    • kaunista ja erkkää

      Linnan juhlaa

    • Lajifriikki

      Millainen porukkaa ottaa pesäpallomailan pikkujouluun mukaan? Tuon pikkujoulun aikaan taisi olla luntakin. Lumessa ja iltapimeällä on hankala pelata, ainakaan sääntöjen mukaan.

      Ehkä todennäköisemmin se maila oli mökillä jo valmiiksi, vaikka toisaalta harvan pesäpallointoilijankaan kesämökkivarustukseen maila taitaa kuulua. Luulisi Vetelissä tiedettävän aika laajastikin, missä perheessä vietetään kesää palloa metsässä lyöden, riemusta kiljahdellen.

      Jos mökissä oli maila, siellä oli luultavasti pallo ja räpylöitäkin, vaikka toimittaja ei niistä mitään maininnutkaan. Koska joukkotappelu oli alkanut jo ennen pesäpallomailaan tarttumista, tuli mieleen mahdollisuus, että muut juhlijoilla oli siinä vaiheessa käsissään räpylät, joilla olivat ryhtyneet mätkimään toisiaan.

      Mutta jos peli oli edes jotenkin hallinnassa, pikkujouluporukka oli jakaantunut ulko- ja sisävuorolaisiin. Räpylät oli tietysti vain ulkovuorolaisten käsissä, vaikka onko se etu, kun ryhdytään ottamaan mittaa nyrkein.

      "Mailaan tarttuminen" on niin lievä ilmaisu, että se saattaa viitata vaikkapa vain hutunkeiton aloittamiseen. Ehkäpä tuo mailaan tarttunut ei ollutkaan pahis, vaan hyvis, joka pyrki laukaisemaan joukkueiden välisen kiistan sisä- ja ulkovuoroista ehdottamalla hutunkeittoa.

      Mukava lukea, ettei kenellekään aiheutunut suurempia vammoja. Haavat ja palot kuuluvat lajin luonteeseen. Tahko Pihkalan aikoihin jopa kuoltiin. Nykyään tuo vanha brutaali ilmaisu taitaa olla vain Sotkamon Jymyn käytössä. Hyvinkään ikävä tragedia samoissa tunnelmissa kuin Vetelissä on tietenkin oma lukunsa. Onneksi nyt ei ajauduttu niin pitkälle.

    • Paikalla.Olija

      Itse asiassa kaustislaiset olivat vuokranneet mökin... eikä ollut räyringissä ja ei siellä mitään vakavaa sattunu... kukaan ei lyönyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      181
      8387
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4558
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4118
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3562
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3136
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2870
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2586
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      35
      2288
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2046
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2043
    Aihe