Missäs veteliläisessä firmassa on noin reippaita saunojia, että pannaan porukalla ränttäliksi ja mätkäistään vielä pesäpallomailalla kaveria pannuun?
http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=320713
Firman saunaillan ikävä loppu
6
949
Vastaukset
- kiinnostavaa.
uutista kun lukee voisi siitä ajatella kyseessä olevan pienehkön tai työtekijä määrältään vähäisen firman ja yksityinen kesämökki viittaisi johonkin vesistön ääreen. mieleen tulisi ensimmäisenä räyringin järvi.mielenkiintoista kyllä vähän tutkailla..
- Vetelin Sumopojat Oy
Son se vanaha kunnon sahti jääny vähä taka-alalle saunajuomana ja tilalle on otettu kellarissa ylikäyneet kossulla terästetyt kotiviinit niin nuin siinä sitte käy. Pontikka on kans kova sana panemaan rähinän pystöön siellä saunan takana oli firma tai ei.
- pelti ja ikkuna
Kumpi?
- kaunista ja erkkää
Linnan juhlaa
- Lajifriikki
Millainen porukkaa ottaa pesäpallomailan pikkujouluun mukaan? Tuon pikkujoulun aikaan taisi olla luntakin. Lumessa ja iltapimeällä on hankala pelata, ainakaan sääntöjen mukaan.
Ehkä todennäköisemmin se maila oli mökillä jo valmiiksi, vaikka toisaalta harvan pesäpallointoilijankaan kesämökkivarustukseen maila taitaa kuulua. Luulisi Vetelissä tiedettävän aika laajastikin, missä perheessä vietetään kesää palloa metsässä lyöden, riemusta kiljahdellen.
Jos mökissä oli maila, siellä oli luultavasti pallo ja räpylöitäkin, vaikka toimittaja ei niistä mitään maininnutkaan. Koska joukkotappelu oli alkanut jo ennen pesäpallomailaan tarttumista, tuli mieleen mahdollisuus, että muut juhlijoilla oli siinä vaiheessa käsissään räpylät, joilla olivat ryhtyneet mätkimään toisiaan.
Mutta jos peli oli edes jotenkin hallinnassa, pikkujouluporukka oli jakaantunut ulko- ja sisävuorolaisiin. Räpylät oli tietysti vain ulkovuorolaisten käsissä, vaikka onko se etu, kun ryhdytään ottamaan mittaa nyrkein.
"Mailaan tarttuminen" on niin lievä ilmaisu, että se saattaa viitata vaikkapa vain hutunkeiton aloittamiseen. Ehkäpä tuo mailaan tarttunut ei ollutkaan pahis, vaan hyvis, joka pyrki laukaisemaan joukkueiden välisen kiistan sisä- ja ulkovuoroista ehdottamalla hutunkeittoa.
Mukava lukea, ettei kenellekään aiheutunut suurempia vammoja. Haavat ja palot kuuluvat lajin luonteeseen. Tahko Pihkalan aikoihin jopa kuoltiin. Nykyään tuo vanha brutaali ilmaisu taitaa olla vain Sotkamon Jymyn käytössä. Hyvinkään ikävä tragedia samoissa tunnelmissa kuin Vetelissä on tietenkin oma lukunsa. Onneksi nyt ei ajauduttu niin pitkälle. - Paikalla.Olija
Itse asiassa kaustislaiset olivat vuokranneet mökin... eikä ollut räyringissä ja ei siellä mitään vakavaa sattunu... kukaan ei lyönyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀3116921Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2686445Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai475745Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1625118Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi503947Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2523904Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433549Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan263269HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok493202Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3793009