Valkovuotoni haisee voimakkaana! En tiedä mitä tekisin sille. Jos olen pukenut leginssit niin täytyy olla koko ajan jalat ristissä että kukaan ei haistais. Ei se niinku haise pahalta vaan sellaselta makealta, mutta voimakkaalta! Mitä sille tekisin?
Entä se kun minulla on ollut kuukautiset n. 5 pv. niin mulla alkaa tulla sellaista kökköröisempää vuotoa ja se haisee hirveältä! Ihankuin joku silakan ja mätääntyneen kurkun sekoitus.
Ja muutenkin siinä on sellainen silakan haju. Mitä teen?
Johtuuko tuo viimeinen siitä että pesen alapääni vain kolmesti viikossa?
alapään haju
18
3289
Vastaukset
- gyne1
Liiallinen pesu ei ole hyväksi, haju ei johdu siitä. Varaa aika gynekologilta.
Todennäköisesti sinulla on hiivatulehdus ja mahdollisesti jokin muukin. Apteekista saa ilman reseptiä hiivalääkkeitä. esim. Diflugan, joka nautitaan suun kautta.
Lääkärissä käynti on kuitenkin tarpeen. Sukupuolitaudin mahdollisuus on olemassa mikäli olet ollut suojaamattomassa yhdynnässä.
Vältä kireiden housujen sekä stringien käyttöä. Käytä pesuun vain vettä.
Mikäli kyseessä on hiivatulehdus, se pahenee jos syöt paljon hiilihydraattipitoisia ja sokeria sisältäviä elintarvikkeita.- pelästynyt
Minkä ikäisenä hiivatulehdus voi tulla? :o
- täpä
pelästynyt kirjoitti:
Minkä ikäisenä hiivatulehdus voi tulla? :o
Se tulee ikään katsomatta.
JA tarttuu myöskin sukupuoliyhteydessä. - ...
liika peseminen todella voi pahentaa alapään ongelmia. Monet pesuaineet ovat liian rankkoja intiimialueille. juuri jotkut varta vasten ph-arvoltaan sopivat aineet käy parhaiten, ja sitten välillä pelkkä vesi.
- moikka
täpä kirjoitti:
Se tulee ikään katsomatta.
JA tarttuu myöskin sukupuoliyhteydessä.Hiivatulehdus ei kyllä tartu .
- jjjjaaaahhaaaaa
... kirjoitti:
liika peseminen todella voi pahentaa alapään ongelmia. Monet pesuaineet ovat liian rankkoja intiimialueille. juuri jotkut varta vasten ph-arvoltaan sopivat aineet käy parhaiten, ja sitten välillä pelkkä vesi.
Kuukautisten aikaan etenkin tulis alapää pestä väh kerran päivässä. Ite pesen muutenki päivittäin. Ja mitään saippuoita ei tosiaan pidä käyttää vaan ihan vaan vettä. Ja kuukautissuojaa vaihtaessa pitää kädet muistaa pestä ensin (sam kenties pätee pikkuhousunsuojiin) etteivät ympäristön liat joudu intiimialueelle.
- Kiitti vaan!
moikka kirjoitti:
Hiivatulehdus ei kyllä tartu .
Kyllä tarttuu... Mun munaan tarttui. Munan pää (terska) muuttui sillai vähän niinku leopardin väriseksi ja lääkäri sanoi että se on hiivatulehdus. ET KIITTI VAAN !
- phslady
Käytätkö pikkuhousunsuojia? Suosittelen hajustettuja PHS:ssiä, itellä ne peittää voimakkaankin hajun :)
- hhff
Kannattaa pestä vedellä alapää päivittäin ja luulen että haistat hajun itse voimakkaampana kuin mitä se on!
- >>>>>>>>>>>
kaikki kirjoitukset on täällä tunkiotavaraa ja tää palsta yks stanan iso kaatopaikka.
(kirjoituksesi) - Kärpix
Mulla meni suhde yhden naisen kanssa poikki alapään hajun vuoksi. Siis yksinkertaisesti en pystynyt siihen kielelläni koskea. Alapää haisi niin pahalle, että multa meinasi yrjöt lentää. Ja kyllä olen myös törmännyt naisiin, joilla alapää tuoksuu suorastaan hunajalle ja todella hyvältä.
- vink vink
Sun kanttis käydä suihkus sit enemmän tai pestä alapäätäs. Mut älä joka päivä koska jos joka päivä pesee nii sieltä lähtee kuulemma kaikki hyvät bakteerit.(:
- 13+6
Mulla on ongelmana, että aina tietynlaisissa alushousuissa (onlyn pieces-hipsterit) alkaa valkovuoto haista ihan kamalalta. Muualta ostetuissa alushousuissa tätä ei esiinny ja outoa on. Voisko alushousujen materiaali vaikuttaa jotenkin hajuun? Näyttäs olevan 94% puuvillaa ja 6% lykraa, en kyllä tiiä oisko tuo lykra niissä resoreissa? Onks kellään muulla samaa ongelmaa?
- fsdsffsdsddf
Uppailen! Kiinnostava ketju!
- poikapro
Alapään haju on mun mielestä kiihottavaa. Se haisee ihanalta ei mua haittais jos mun tyttöystävän alapää haisisi. =)
- 13v-tyttö (:::
mä ainaki pesen alapään joka päivä, ka menkkojen aikaa joka päivä kaks kertaa :) et kolme kertaa viikos ei taida kyl iha riittää...
- Anonyymi
Jalat levälleen niin paljon kuin pystyy ja huuhtelu aaaaahhhhh aaaahhhh
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1606981
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264088- 473397
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1353138- 512906
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262286- 432256
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2722013Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt551975- 291856