Ajattelin tänä vuonna alkaa hyvissä ajoin askartelemaan muksujen kanssa joululahjoja kummeille.. Onko jotain ideoita mitä tehtäisiin? Lapset ovat 3 ja 1v.. Ajattelin jos kortiin tekisi pienemmän kämmenen tai jalkapohjan kuvan.. (?) Kuulostaako ihan typerältä.. Mutta mitä lahjaksi? Jotain mitä lapset voisi tehdä..Viime vuonna koristelimme valokuvakehykset joihin laitettiin kuva lapsesta ja kummista..
Kertokaa kummit!
8
903
Vastaukset
- Mie vaan
Olisikohan ihan hullu idea ostaa esim joku vaatekappale ja siihen painaa lapsen käden kuvia? Minä itse voisin ainakin pitää vaikka yöpaitaa johon lapsi on piirtänyt tai painanut kuvia. Voi tietysti olla että tämä ei ainakaan nuoremmalta ihan vielä kyllä onnistu.
- Kummitustäti
Mä sain yhtenä jouluna kummipojalta ihanan joulukortin. Punaiselle pahville oli painettu mustalla sormivärillä 2 vuotiaan kummipojan jalka ja molemmille puolille kädet, jalan yläpuolelle. Sitten siihen jalkapohjaan oli piirretty silmät ja suu niin siitä tuli HIRVI =) Kädet ja sormet siis olivat mahtavat sarvet ja jalanpohja pää =)
Aivan ihana persoonallinen kortti!! Ja siitä muistaa kuinka pieni tuo poikakin on joskus ollut- Äiti
Täytyykin heti kokeilla.. Ja ei kun sormiväri ostoksille.. kiitos!
- kumitäti
Tässä vinkki mitä emme halua:
jostain syystä mua suorastaan kammottavat joidenkin (postimyynti)firmojen kauppaamat SEINÄ-KALENTERIT johon voi itse valita kuvat. Siis omista valokuvistaan. Joka joulu odotan kammolla että moisen saan, koristettuna lasten sotku-naama kuvilla (siis näitä "söin yksin suklaata ja mustikoita"kuvia mitä) jotka ovat toinen kammon kohteeni. En välttämättä halua koko vuodeksi paraati-paikalle muiden lasten kuvia...
TÄMÄ taas kelpais:
(käsi)PYYHKEISIIN vois kanssa painaa käsillä kuvia, ainakin Sinooperi myy sellasia kestäviä kangasvärejä. Sellaset pyyhkeet vois olla aika hauskat.- Äiti
Olis muuten varmaan aika mageita käsipyyhkeitä.. Kiitos ideasta! Tosta kalenterista tuli mieleen, et miten joku kahvikuppi johon lapsi on jotain töhertänyt.. annettiin sellainen meinaan vaarille synttärilahjaksi :)
- Kumitäti
Äiti kirjoitti:
Olis muuten varmaan aika mageita käsipyyhkeitä.. Kiitos ideasta! Tosta kalenterista tuli mieleen, et miten joku kahvikuppi johon lapsi on jotain töhertänyt.. annettiin sellainen meinaan vaarille synttärilahjaksi :)
Kyllä sellanen kuppikin kelpais!
Ja toi kortti idea ylempänä oli kiva kanssa. En todellakaan kaipaa mitään hienoa ja kallista, pelkkä itse tehty kortti on aivan riittävä lahja!!! Liiasta tavarasta yritän muutenkin eroon, joten pois turhat paineet! Vanha fraasi "ajatus on tärkein" pitää NIIN paikkaansa!
En tosiaan tiedä mikä ihmeen angsti mulla on niiden kalentereiden suhteen... Johtuu varmaan siitä et oon ollu aina tarkka siitä mitä seinillä riippuu-->Mitä vähemmän sen parempi... Kummallisuutensa kullakin:) - ihmettelen vaan
Kumitäti kirjoitti:
Kyllä sellanen kuppikin kelpais!
Ja toi kortti idea ylempänä oli kiva kanssa. En todellakaan kaipaa mitään hienoa ja kallista, pelkkä itse tehty kortti on aivan riittävä lahja!!! Liiasta tavarasta yritän muutenkin eroon, joten pois turhat paineet! Vanha fraasi "ajatus on tärkein" pitää NIIN paikkaansa!
En tosiaan tiedä mikä ihmeen angsti mulla on niiden kalentereiden suhteen... Johtuu varmaan siitä et oon ollu aina tarkka siitä mitä seinillä riippuu-->Mitä vähemmän sen parempi... Kummallisuutensa kullakin:)Pitääks kummeille antaa lahjoja? Itse olen kolmen lapsen kummi, enkä ole keltään saanut "kummiuden" takia lahjoja. Itse olen kyllä muistanut lapsia.
- tarja
nyt viikonloppuna illalla,hämärissä jos suinkin sää sallii,laittaa pihalle kynttilöitä ja lapset sinne sekaan tonttuhatut päässä ja ottaa valokuvia kummeille ja mummoille jouluksi.Erilaisia tonttuja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",135015Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433665Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351937
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee441827Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161566- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551236Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175