Vitalon power

Pitäisikö harkita ?

"Turku. Finanssivalvonta on keskeyttänyt turkulaisen tuulivoimaa suunnittelevan yrityksen osakeannin. Vitalon Power on kerännyt osakeannilla varoja kymmenen tuulipuiston rakentamiseen. Viranomaisen poikkeuksellisesta puuttumisesta kertoo Turun Sanomat.

Yhtiö kerää puistojen toteuttamista varten ainakin 50 miljoonan euron pääomaa.

Yhtiön pääomistaja Markku Rusi on kaupitellut osakkeita sijoittajille lehti-ilmoituksella. Hän on luvannut pääomalle 6,5 prosentin vuotuisen osingon ensimmäisen neljän vuoden ajan. Sen jälkeen osinko olisi jopa 12 prosenttia.

Fivan mukaan yhtiö ei ole antanut riittäviä tietoja arvopaperin arvoon olennaisesti vaikuttavista seikoista ja se on markkinoinut osakeantia harhaanjohtavasti.

Arvopaperimarkkinalain vastaiseksi katsottu kauppa keskeytettiin toistaiseksi. Fiva aikoo kuulla yhtiötä. Osakeannin keskeyttäminen on erittäin epätavallista.

"En edes muista, milloin viimeksi niin on tehty", sanoo Fivan osastopäällikkö Jarmo Parkkonen Turun Sanomille." uskallatko sijoittaa ?

5

1733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pareen ku pankit.

      Hiukka liian hyvältä tuntuu.Korko ois kyllä kohillaan.

    • Prosentit

      Ei muuta kuin rahat likoon ja tuottoa odottelemaan.

    • " Hän on luvannut pääomalle 6,5 prosentin vuotuisen osingon ensimmäisen neljän vuoden ajan. Sen jälkeen osinko olisi jopa 12 prosenttia."

      Osake ja osinkolupaus? Valistunut sijoittaja pohtii, että mistä pirusta yhtiölle syntyy niitä voitonjakokelpoisia varoja? Ensimmäiset viisi vuottahan menevät niiden tuulimyllypuistojen rakentamiseen eikä yhtiö tuota mitään. Tuottoa tulee vasta, kun propelli pyörii ja piuha on kiinni valtakunnan verkossa.

      Taitaa olla korko kohillaan. ;)))

    • Anonyymi

      Mitäs Ristille nyt kuuluu?

    • Anonyymi

      Rusi on Rusi ei siitä mihinkään pääse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      233
      7905
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5510
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      154
      3594
    5. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3567
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2041
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1869
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      46
      1769
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      39
      1707
    Aihe