miksi telkkari sammuu

handani

kaapeliboxin kanssa aina samaan aikaan jokapäivä? asun kerrostalossa.

21

198

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahdollisesti talon

      kaapeli jakamossa on joku vika mikä heijastuu silloin kun joku lähinaapuri avaa tai sammuttaa boxin riippuen mikä kykentä elementti talossa on. jos suorakytkentä niin tällöin alapuolellasi olevat ja jos ristikytkentä niin tällöin samassa kerroksessa olevat.

      • ristisuora3

        :DD "Suorakytkentä" ja "ristikytkentä" antenniverkossa... :DD Kaikkea sitä kuulee. Ja se naapuri avaa tai sammuttaa boksin joka päivä saman aikaan. Siinä meillä taas asiantuntija.


    • tv-vt

      Jotkut digiboxit ja telkkarit voi ohjelmoida sammumaan haluttuun aikaan. Tarkasta kummankin laitteen valikoista, ettei ole jokin tällainen toiminto päällä.

    • AntenniMestariMies

      Rinnankytkentää käytetään yleisimmin kerrostalojen antennijakamoissa.
      Oletko kysynyt jakamon ylläpitäjältä ongelmasta?

      Yleensä kokemattomat antennijakamotyöntekijät jakavat antenneja juurikin tuon rinnankytkennän vaikutuksenalaisina, eli oletko saanut antennisi jonkun isorintaisen jälkeen? Jos näin on, olet saanut epähuomiossa mahdollisesti väärää taajuusaluetta käyttävän antennin, josta taasen johtuu se että televisiosi ei saa oikeaa antennisignaalia eli informaatioota ja tulkkaa että lähetystä ei ole ja siten sammuttaa vastaanottimen.

      Voihan vika olla myös jossain muualla kuin antennijakamossa, myös kaapelijakamon työntekijöille sattuu näitä kömmähdyksiä sillointällöin.

    • handani

      siis ei alkuperäisessä kysymyksessäni mainittu mitään antenni ongelmista. kyse on kaapeliverkosta.

      • Tarkista ajastin!

        Valitettavasti tänne ilmestyi pari häirikköä jakamoineen ja he ruokkivat toisiaan noilla puuta-heinää teksteillään. Ei välitetä tästä, vaikka lapsilla näyttää olevan hauskaa keskenään sekopäisine juttuineen...

        Ja sitten asiaan. Mikä tämän Handanin malli mahtaa olla? Selasin muutamia Handaneiden ohjekirjoja, ja kaikissa niissä on ajastin. Mm. 9901 HD-mallissa on ajastin siten, että sen oletusarvo on 4 tuntia => jos digiboksille ei anneta ohjauksia neljään tuntiin sen käynnistyksestä, niin se siirtyy valmiustilaan ja sammuttaa samalla scartin tai HDMI:n kautta tv:n. Kannattaa joko muuttaa ajastimen oletusarvoa tai poistaa se kokonaan?


      • ykstopi
        Tarkista ajastin! kirjoitti:

        Valitettavasti tänne ilmestyi pari häirikköä jakamoineen ja he ruokkivat toisiaan noilla puuta-heinää teksteillään. Ei välitetä tästä, vaikka lapsilla näyttää olevan hauskaa keskenään sekopäisine juttuineen...

        Ja sitten asiaan. Mikä tämän Handanin malli mahtaa olla? Selasin muutamia Handaneiden ohjekirjoja, ja kaikissa niissä on ajastin. Mm. 9901 HD-mallissa on ajastin siten, että sen oletusarvo on 4 tuntia => jos digiboksille ei anneta ohjauksia neljään tuntiin sen käynnistyksestä, niin se siirtyy valmiustilaan ja sammuttaa samalla scartin tai HDMI:n kautta tv:n. Kannattaa joko muuttaa ajastimen oletusarvoa tai poistaa se kokonaan?

        Kiitti samoista vaivoista kärsinyt kun ei vissiin osaa lukea oikein nyt sammumis vaivat ohi handan 9901 hd litessä muuten pelittää kuin se kuuluissa vessa oikein tyytyväinen


    • antennacabel

      jokaisessa kaapeli kerrostalossa on sekä antenni että kaapeli jakamo koska myös kaapeli tarvitsee antennin eli lähettimen joka jakaa kuva ja ääni signaalia asuntoihin. Kaapeli ja Antenni jakamo ovat yleensä yhdistettyjä antenni johdon välillä ja antennissa on elementtejä asuntojen määrän mukaan koska jokaiseen asuntoon menee kaapeli niin silloin tarvitaan myös antennin elementti asuntoa kohden. onko talossasi koskaan uusittu antennia ja tai jos ongelmia vain sinun asunnossa tai asunto kerroksessasi ristikytkentä tai vain ylä ja alapuolellasi suorakytkentä niin antenni elementit ovat syytä tarkistaa ensi alkuun.

    • AntenniMestariMies

      Aa, ei siis antenniongelma. Mainitsit kaapeliverkon, onko mahdollista että sen läpi kulkeva rinnaissuuntainen ristikytkentäkomponentti on kytketty erheellisesti väärään kanavointipäähän?

      Usein näkee viritelmiä joissa ei ole huomioitu rinnankytkennän kapasitiivista vaikutusta yli ristikytkennän ja modulaation. Kysyisin vielä että mikä mahtaa olla kaapeliverkon silmäkoko, siis montako kanavaa olisi käytössä?

    • sd3e4

      Sulla katkee sähköt asunnosta hetkeksi, ota selville miksi. Antenniviat ei telkkaria sammuta.

    • handani

      boxi on handan DVB-C 5000. eikä siinä näyttänyt olevan ajastimessa mitään oletusarvoa. kanavia olisi käytössä kaikkiaan 136 kappaletta. talossa on suorakytkentä.

    • separaattori.

      136 kanavaa siinä pitäisikin olla joten kyse ei ole katkonaisesta signaalista. suorassakytkennässä vaikuttaa kaikki ne asunnot alapuolellasi jotka ovat kytkettynä linjaan. jos esim asut viidennessä kerroksessa niin kaikki alapuolella olevat asunnot vaikuttavat. vikaa voi myös jonkun alapuolella asuvan pistokkeessa eli kytketty jotain väärin tai sitten vai muuta vikaa tai kyseessä voi olla myös kaapeli puristin joka vie tehoja taas sitten yläkerran asukkailta koska jakamosta lähtee kaapeliteho joka on laskettu riittävän kaikkiin suorakykennän piirissä oleviin ylöspäin suuntautuviin asuntoihin ja jos joku käyttää kaapeli puristinta niin silloin ei tehot riitä yläpuolella oleville.

    • Voi rähmä

      Kuka tässä vedättää ja ketä XD

    • DandieDinmond

      Sinulla on VCR -ajastus päällä ja olet kytkenyt Television väärään Scarttiin boxin takana.

      Mutta nuo muutkin vastaukset ovat aika hyviä, mutta tässä on luullakseni ratkaisu..

      • hyviä?

        Mikä tämän ketjun ratkaisuista on mielestäsi hyvä noine suorakytkentä ja ristikytkentä höpinöineen?


    • AntenniMestariMies

      Aina kannattaa varmistaa onko rinnan vai ristikytkentä. Antennitalouksissa pitää myös huomioda se, että antenni täyttää laatuspeksit eli ei ole vajaarakennettu. Tämä tarkoittaa että jokaiselle asunnolle varattua dipolia kohden on myös oma yhtenäisestä metallipiikistä valmistettu suuntaaja ja heijastin. Tämä ehkäisee tehokkaasti ns. ylinäkymistä, eli naapuri ei näe mitä kanavaa katsot.

      Mitä tuohon kaapeliverkon ristikytkentään tulee, niin kyseessähän on eräänlainen matriisikenttä, jossa jokaiselle asunnolle on oma matriisiosoite jonka kautta signaali-informaatio saadaan kohdennettua oikeaan asuntoon.

      Urheilukanavia katsottaessa kannattaa myös varmentua totaalisesti alakerrassa olevan maadoituskeskuksen kytkentäkondensaattorin varauskyvystä. Tämä siksi että esimerkiksi jääkiekkoa katsellessa jääkiekon reunat eivät ruudulla säröydy iiekon suursta nopeudesta johtuen.

      Summasummarum, kaiki vaikuttaa kaikkeen ja on mahdollista.

    • lukija

      Minun virhe, luin että miksi talkkari sammuu, anteeksi.

    • Handanin omistaja

      Kannattaa tosiaan vielä tarkistaa sieltä digiboxin takaa että onko scart liitin siinä vcr vai tv paikassa. Lisäksi varmista että sinulla ei oikeasti ole päällä se nauhoita päivittäin toiminne asetettuna.

      VCR liitännän kautta kuva toki näkyy mutta kun digiboxi antaa nauhurille käskyn nauhoittaa, katkaisee se signaalin vcr liitännän kautta televisiolle ja se sammuttaa itsensä kuten tekee jos antennisignaali puuttuu.

    • Samsunggi

      Saitko laitteen toiminaa?

      • handani

        Olin kytkenyt erheellisesti antennijohdon rinnankytkennällä kun sarjaan olisi tietysti pitänyt kytkeä kun on ristikytkentäinen verkko! Jos suorakytkentäinen verkko olisi, niin silloin tietysti antennikaapeli kytketään rinnan! Olinpas hölmö! Nyt toimii! Luulin ettei ristikytkentäisiä antenniverkkoja enää ole ja että kaikki ovat viimeistään digiaikaan siirtyessä päivitetty suorakytkentäisiksi mutta onhan niitä kun tässäkin talossa siis vielä ristikytkentä antennijakamossa käytössä jolloin siis pitää antennijohdot kytkeä sarjaan eikä rinnan!


      • Samsunggi
        handani kirjoitti:

        Olin kytkenyt erheellisesti antennijohdon rinnankytkennällä kun sarjaan olisi tietysti pitänyt kytkeä kun on ristikytkentäinen verkko! Jos suorakytkentäinen verkko olisi, niin silloin tietysti antennikaapeli kytketään rinnan! Olinpas hölmö! Nyt toimii! Luulin ettei ristikytkentäisiä antenniverkkoja enää ole ja että kaikki ovat viimeistään digiaikaan siirtyessä päivitetty suorakytkentäisiksi mutta onhan niitä kun tässäkin talossa siis vielä ristikytkentä antennijakamossa käytössä jolloin siis pitää antennijohdot kytkeä sarjaan eikä rinnan!

        Hienoa että homma selvisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      180
      3241
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2121
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      44
      1979
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1941
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1461
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1231
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1193
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      384
      1071
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      993
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      42
      817
    Aihe